Τα προγράμματα αυτά αναφέρονταν στις εξής θεματικές ενότητες:
Ρώσικα, 40 ώρες (ανεξαρτήτως εκπαιδευτικού επιπέδου), δύο (2) τμήματα Ρώσικα, για προχωρημένους, 40 ώρες (ανεξαρτήτως εκπαιδευτικού επιπέδου) Ιταλικά, 40 ώρες (ανεξαρτήτως εκπαιδευτικού επιπέδου) Γερμανικά, 40 ώρες (ανεξαρτήτως εκπαιδευτικού επιπέδου), δύο (2) τμήματα Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων, 40 ώρες (ανεξαρτήτως εκπαιδευτικού επιπέδου) Υγιεινή και ασφάλεια τροφίμων, 40 ώρες (ανεξαρτήτως εκπαιδευτικού επιπέδου) Επικοινωνία και συμπεριφορά, 40 ώρες (ανεξαρτήτως εκπαιδευτικού επιπέδου) Δεξιότητες Η/Υ για προχωρημένους, 40 ώρες (Λύκειο, ΤΕΙ, ΑΕΙ). Τα προγράμματα υλοποιήθηκαν στις εγκαταστάσεις της κεντρικής δομής και του παραρτήματος Μυσσιρίων του ΚΕΚΑΠΕΡ-Περιφέρειας Κρήτης.
Τα προγράμματα παρακολούθησαν εργαζόμενοι στον τουριστικό τομέα, διαφόρου εκπαιδευτικού επιπέδου και ειδικοτήτων σε επιχειρήσεις που ανήκουν στην Ένωση Τουριστικών Καταλυμάτων «Ο Ξένιος Ζευς» κ.ά, και απασχολούσαν από 1-25 εργαζόμενους ΚΑ. Στα ανωτέρω προγράμματα κατάρτισης δόθηκε η δυνατότητα, να συμμετέχουν και εργαζόμενοι που δεν απασχολούνταν στις παραπάνω επιχειρήσεις (ανεξάρτητοι). Κυρίαρχος στόχος των προγραμμάτων ΛΑΕΚ είναι η διάχυση της γνώσης, σε επαγγελματίες διαφόρων ειδικοτήτων.
Η Ένωση Τουριστικών Καταλυμάτων «Ο Ξένιος Ζευς», σε συνεργασία με το ΚΕΚΑΠΕΡ-Περιφέρειας Κρήτης που για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, ανέλαβε τη υλοποίηση των παραπάνω προγραμμάτων και με φορείς της ΠΕ Ρεθύμνης, όπως το Εργατικό Κέντρο Ρεθύμνου, το Σωματείο Ξενοδοχοϋπαλλήλων και Υπαλλήλων Συναφών Επαγγελμάτων Νομού Ρεθύμνου, με στόχο τη δημιουργία εκπαιδευτικών περιβάλλοντων τα οποία οδηγούν σε συγκεκριμένα μαθησιακά αποτελέσματα μέσα από την ανάδειξη προβληματισμών και στη βελτίωση της συνειδητοποίησης του παρεχόμενου έργου τους, από την πλευρά των συμμετεχόντων. Συνολικά την περίοδο αυτή στα προγράμματα ΛΑΕΚ εκπαιδεύτηκαν 400 εργαζόμενοι στον τουριστικό τομέα.
Σύμφωνα με ανακοίνωσή της «Η Ένωση Τουριστικών Καταλυμάτων δεσμεύεται να προσπαθεί να πραγματοποιεί τέτοια προγράμματα, όπου σκοπό θα έχουν όχι μόνο την εκπαίδευση των δικών της μελών αλλά και όσους εργάζονται στον τουριστικό τομέα».