Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν από την Grant, οι ημέρες καριέρας που είναι το επιστέγασμα της προσπάθειας της σχολής να δημιουργήσει επαγγελματίες που θα απορροφηθούν άμεσα από την αγορά εργασίας, οι οποίοι θα μπορέσουν να ανταποκριθούν σε πραγματικές εργασιακές συνθήκες και θα διαπρέψουν.
Στις 23 και 24 Ιανουαρίου 2016, δεκάδες επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στον κλάδο του τουρισμού, μεταξύ των οποίων η Grecotel, Αquila, Iberostar, ο Σύλλογος Ξενοδόχων και ο Σύλλογος Εστίασης ήρθαν σε επαφή με τους σπουδαστές της Grant, για να γνωρίσουν από κοντά και να αξιολογήσουν τη νέα γενιά στελεχών του τόπου μας.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η απορρόφηση των Σπουδαστών της Grant έχει αγγίξει το 100%.
Η διευθύντρια Σπουδών της Grant Κατερίνα Κορνελάκη και η Ομάδα Εκπαιδευτών ευχαρίστησαν όλες τις επιχειρήσεις που βρέθηκαν στις Ημέρες Καριέρας Grant. Παράλληλα έδωσαν πολλές ευχές σε όλους τους σπουδαστές για μια άριστη σταδιοδρομία στον τουρισμό και δεσμεύτηκαν να συνεχίσουν την άρτια εκπαίδευση, συνδεδεμένη πάντα με την αγορά εργασίας.
«Στόχος μας στη Grant δεν είναι απλώς να δημιουργούμε αποφοίτους. Είναι να δημιουργούμε επαγγελματίες που θα απορροφηθούν άμεσα από την αγορά εργασίας, που θα μπορέσουν να ανταποκριθούν σε πραγματικές συνθήκες, που θα διαπρέψουν.
Για να πετύχουμε τον στόχο μας, καλλιεργούμε συστηματικά σχέσεις με τις μεγαλύτερες επιχειρήσεις του τόπου μας -δίνοντας έμφαση στη βαριά μας βιομηχανία, τον τουρισμό- ώστε να μπορούμε να ανοίξουμε τον δρόμο της επαγγελματικής αποκατάστασης σε κάθε σπουδαστή. Την ίδια στιγμή δίνουμε στις τοπικές -και όχι μόνο- επιχειρήσεις την ευκαιρία να γνωρίσουν και να αξιοποιήσουν ένα άρτια εκπαιδευμένο και καταρτισμένο στελεχειακό δυναμικό» τόνισε η κ. Κορνελάκη.