Την Παρασκευή αναμένεται να ανοίξουν οι οικονομικές προσφορές για το μεγάλο έργο που αφορά στην αποκατάσταση του δρόμου του Πλατανιά με τίτλο «Συντήρηση τμήματος ΠΕΟ Πλατανιά – Σφακάκι», συνολικού προϋπολογισμού 1.000.000 ευρώ.
Το έργο, που χρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων αφορά στη Συντήρηση του τμήματος της Π.Ε.Ο. Ρέθυμνο- Ηράκλειο από τον Οικισμό Πλατανιά έως Σφακάκι. Το μήκος του δρόμου είναι περίπου 5,50χλμ. περίπου με μέση διατομή 7,00μ.
Οι επεμβάσεις που θα γίνουν αφορούν σε:
– Φρεζάρισμα του παλαιού οδοστρώματος
– Ασφαλτόστρωση οδού σε μήκος 5.500,00μ. περίπου
– Προσαρμογή φρεατίων και σχαρών στο ύψος του νέου καταστρώματος
– Διαγράμμιση με ανακλαστική βαφή.
Σύμφωνα με τον αντιδήμαρχο Τεχνικών Έργων του Δήμου Ρεθύμνου, Μίνωα Αλεφαντινό, από την Δευτέρα άνοιξαν οι φάκελοι και γίνεται ο απαραίτητος έλεγχος των δικαιολογητικών εγγράφων, ώστε να ελεγχθεί η πληρότητα και η νομιμότητά τους και την Παρασκευή θα ανοιχτούν οι οικονομικές προσφορές για να κατακυρωθεί ο προσωρινός ανάδοχος του έργου. Παράλληλα, όπως πρόσθεσε ο κ. Αλεφαντινός, με κονδύλι του Δήμου θα γίνουν πεζοδρόμια (164.000 ευρώ) και φωτισμός (74.000 ευρώ).