Μέχρι τις 15 Μαΐου θα έχει παραδοθεί το νέο αναψυκτήριο στον Δημοτικό Κήπο του Ρεθύμνου. Οι βασικές εργασίες έχουν ολοκληρωθεί και τοποθετήθηκαν οι τζαμαρίες, καθώς θα υπάρχουν και κάποια τραπεζοκαθίσματα στον εσωτερικό χώρο, ώστε αυτό να μπορεί να λειτουργεί και τους χειμερινούς μήνες. Σύμφωνα με τον επιβλέποντα του έργου, μέσα στις επόμενες δέκα ημέρες αναμένεται να τοποθετηθούν και τα είδη υγιεινής στις καινούριες τουαλέτες που κατασκευάζονται πίσω από το αναψυκτήριο. Σε ό,τι αφορά τον περιβάλλοντα χώρο, αυτός θα ευπρεπιστεί και θα αποκατασταθεί για να αναπτυχθούν εκεί τραπεζοκαθίσματα.
«Σχετικά με το αναψυκτήριο στον Δημοτικό Κήπο, χθες τελειώσαμε τη σύνδεση με το ρεύμα και την αποχέτευση και το νερό. Υπολογίζω ότι την άλλη εβδομάδα θα έχουμε τελειώσει και με τα είδη υγιεινής, δηλαδή βάζουμε τα πλακάκια μέσα και μετά τον εξοπλισμό των τουαλετών και αυτό είναι κάτι που υπολογίζω ότι μέχρι 15 του Μάη περίπου θα έχουμε τελειώσει κι αν φυσικά πάνε όλα καλά. Όσον αφορά τον περιβάλλοντα χώρο, εγώ αυτό που θα κάνω είναι να μειώσω την υψομετρική διαφορά που έχει αυτή τη στιγμή το δάπεδο του αναψυκτηρίου με τον περιβάλλοντα χώρο κατά ένα σκαλοπάτι», ανέφερε μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ο επιβλέπων μηχανικός του Δήμου κ. Κλάδος.
Σε ό,τι αφορά τους νέους χώρους υγιεινής αυτοί θα περιλαμβάνουν δύο τουαλέτες ανδρών, δύο γυναικών και μια για ΑμεΑ. Η κατασκευή αυτή εκτιμάται ότι θα λύσει το πρόβλημα των επισκεπτών, οι οποίοι σήμερα αναγκάζονται να βγουν εκτός του Δημοτικού Κήπου προκειμένου να χρησιμοποιήσουν την τουαλέτα.
Ωστόσο, μέχρι στιγμής οι αρμόδιες υπηρεσίες του Δήμου δεν έχουν καταλήξει στους όρους δημοπράτησης του συγκεκριμένου κτίσματος, κάτι που σύμφωνα με τον αρμόδιο αντιδήμαρχο Τεχνικών Έργων είναι θέμα χρόνου. Το μόνο σίγουρο σύμφωνα με τον ίδιο, είναι ότι θα υπάρχουν πολύ αυστηρές προδιαγραφές σε ό,τι αφορά το είδος των τραπεζοκαθισμάτων και γενικότερα το ύφος και τη λειτουργία του. Η κατασκευή του είναι από πέτρα, γυαλί και ξύλο και ο εξοπλισμός του τον οποίο θα εξασφαλίσει ο μισθωτής που θα προκύψει από τον διαγωνισμό, θα πρέπει να συνάδει με τον υπόλοιπο χώρο.
Σε σχετικές δηλώσεις του αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων Μ. Αλεφαντινός, τόνισε: «Δεν έχουμε καταλήξει ακόμα στους όρους δημοπράτησης, κάτι που όμως θα γίνει τις επόμενες κιόλας μέρες. Έχουμε πει ότι το γραφείο της παλιάς πόλης θα περιγράψει τις καρέκλες που θα έχει και σε συνεργασία με την υπηρεσία και την Οικονομική Υπηρεσία, θα αποφασίσουμε με βάση πάντα και τις υποδείξεις του Υγειονομικού. Το σίγουρο είναι ότι θέλουμε το νέο αυτό αναψυκτήριο να αποτελέσει σήμα κατατεθέν για τον δημοτικό μας κήπο και να συμβάλλει μαζί με άλλες παρεμβάσεις καθαριότητας και εξωραϊσμού στην ανάδειξη του χώρου πρασίνου».
Ακόμα να ξεκινήσει η κατασκευή του γηπέδου στα Περιβόλια
Έχουν συμπληρωθεί δέκα ολόκληροι μήνες από τη μέρα που έπεσαν οι υπογραφές για την κατασκευή του γηπέδου στα Περιβόλια και το έργο δεν έχει ακόμα ξεκινήσει. Η χρηματοδότηση είναι δεσμευμένη με χρήματα της Περιφέρειας, συνολικού προϋπολογισμού 900.000 ευρώ, καθώς και από την ΣΑΤΑ του Δήμου Ρεθύμνου, ωστόσο η καθυστέρηση που σημειώθηκε από πλευράς Δήμου, όπως υποστηρίζει η Τεχνική Υπηρεσία, είχε να κάνει με θέματα ιδιοκτησιακού καθεστώτος, τα οποία ωστόσο όπως τονίζουν ξεπεράστηκαν μόλις προχθές.
Σύμφωνα μάλιστα με την προϊσταμένη της Τεχνικής Υπηρεσίας Γεωργία Κελέκη, όσο και τον επιβλέποντα του έργου κ. Πενθερουδάκη, η συνεννόηση που υπάρχει με τον εργολάβο είναι να ξεκινήσουν οι εργασίες το επόμενο δεκαήμερο.
Σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα της σύμβασης αυτό θα πρέπει να ολοκληρωθεί σε 14 μήνες.
Υπενθυμίζεται ότι αντικείμενο του έργου αυτού είναι η ανέγερση κλειστού γυμναστηρίου μπάσκετ και βόλεϊ στα Περιβόλια Ρεθύμνου. Θα κατασκευαστεί εντός δημοτικού οικοπέδου περίπου 3.500 m2 στο Ο.Τ. 329 των Περιβολίων. Το συνολικό εμβαδό του νέου γυμναστηρίου προβλέπεται να είναι 1.339 m2.
Το κτίριο θα είναι μεταλλικό και μονώροφο και βασίζεται σε σχέδια πρότυπου κλειστού γυμναστηρίου της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού. Θα περιλαμβάνει δύο τμήματα, το κυρίως γυμναστήριο και την περιοχή αποδυτηρίων. Το γυμναστήριο θα είναι εφοδιασμένο με σύγχρονες εγκαταστάσεις και θα είναι και κλιματιζόμενο.
Με το έργο προβλέπεται και η διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου του γυμναστηρίου, ο οποίος θα έχει και 12 θέσεις στάθμευσης οχημάτων.
Στο αρμόδιο υπουργείο η μελέτη αποκατάστασης των τειχών της Φορτέτζας
Στο αρμόδιο υπουργείο Πολιτισμού βρίσκεται ήδη η μελέτη για την αποκατάσταση των τειχών της Φορτέτζας, προκειμένου να γίνουν όλες οι βελτιώσεις και οι τροποποιήσεις που έχουν ζητηθεί, σε συνεργασία πάντα με την Αρχαιολογική υπηρεσία Ρεθύμνου, ώστε να δοθεί το «πράσινο φως» και να μπορέσει στη συνέχεια το μεγάλο αυτό έργο να υλοποιηθεί και να «οχυρωθεί» το κάστρο.
Παράλληλα, ο Δήμος προχωρά τις παρεμβάσεις εξωραϊσμού και αποκατάστασης του χώρου, ώστε αυτός να είναι ασφαλής για τους επισκέπτες του. Σύμφωνα με τον αντιδήμαρχο Τεχνικών Έργων ο χώρος έχει καθαριστεί, ενώ τον επόμενο μήνα θα γίνει η τοποθέτηση των προειδοποιητικών πινακίδων για τα επικίνδυνα σημεία. Ωστόσο, σύμφωνα με τον ίδιο μένουν ακόμα πολλά να γίνουν για τη λειτουργία του εστιατορίου που έχει σχεδιαστεί σε ειδικό χώρο, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να προσδιοριστεί χρονικά πότε αυτό θα μπορεί να λειτουργήσει: «Εμείς σαν Δήμος στη Φορτέτζα, θα βάλουμε ταμπέλες για λόγους ασφαλείας στα σημεία που υπάρχει κίνδυνος. Ήδη είναι εκεί και η Υπηρεσία Πρασίνου και καθαρίζει πάνω και προχωράμε σιγά-σιγά το θέμα του εστιατορίου.
Το θέμα των πινακίδων, μέσα στον Μάιο θα είναι έτοιμο, αλλά το εστιατόριο μέχρι τότε δεν θα είναι έτοιμο, γιατί αυτή είναι μία φοβερά γραφειοκρατική δουλειά, θέλει αποχέτευση και δεν έχουν πάει ακόμα ρεύμα στο κτίριο. Συζητάμε και για την τρύπα της ανασκαφής, να την κλείσουμε για να μην είναι επικίνδυνη για τον κόσμο, είναι πάρα πολλά τα θέματα της Φορτέτζας. Εμείς αυτή τη στιγμή δουλεύουμε προκειμένου να είμαστε για το καλοκαίρι έτοιμοι όσο γίνεται στα θέματα ασφαλείας και καθαριότητας. Συγχρόνως, συνεχίζουμε τις συναντήσεις και τις διαβουλεύσεις για το θέμα του εστιατορίου, καθώς και για τον δεύτερο χώρο που θα βρίσκεται το εκθετήριο. Δεν ξέρω αν θα προλάβουμε φέτος, εγώ πάντως προχωράω, το έβαλα μπρος, έχουμε βγάλει από πού θα κάνουμε τις αποχετεύσεις κ.λπ., είναι πολλά τα θέματα αλλά προχωράμε. Και ξέρουμε γιατί έχουμε κάνει το σχέδιο για τους χώρους, το έχουμε δώσει στην Αρχαιολογία με διαστάσεις και τώρα περιμένουμε την άποψή της για να συνεχίσουμε», τόνισε ο κ. Αλεφαντινός.
Με δυσκολίες συνεχίζεται το έργο της παραλίας
Με πολλές δυσκολίες συνεχίζεται το έργο ανάπλασης του ανατολικού παραλιακού μετώπου, από το Δελφίνι μέχρι και το ρέμα Κουτσολίδι, με την δημοτική αρχή να πιέζει τα συνεργεία του εργολάβου και της ΔΕΗ να προχωρούν όσο πιο γρήγορα γίνεται, ώστε τουλάχιστον μέχρι την 1η του Μάη το μέτωπο από την πλευρά της θάλασσας να έχει καθαριστεί και να μπορεί να είναι ασφαλές και προσβάσιμο για ντόπιους και ξένους επισκέπτες. Ωστόσο, όπως πολλές φορές έχει δηλώσει ο αρμόδιος αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων που καθημερινά παρακολουθεί από κοντά την εξέλιξη των εργασιών, σίγουρα η εικόνα της παραλίας θα είναι εργοταξιακή, αφού δεν γίνεται να σταματήσει και οι εργασίες θα συνεχιστούν, ώστε να προλάβουν τις προθεσμίες του ευρωπαϊκού προγράμματος, από το οποίο χρηματοδοτείται το έργο.
Σε ό,τι αφορά τους τρεις ιδιοκτήτες, οι οποίοι δεν συμμορφώθηκαν εξαρχής και δεν προχώρησαν εγκαίρως στην «απελευθέρωση» του κοινόχρηστου χώρου που καταλαμβάνουν οι επιχειρήσεις τους, ο κ. Αλεφαντινός ήταν κατηγορηματικός τονίζοντας πως: «Σ’ όλη την παραλία υπάρχουν ακόμα τρεις ιδιοκτήτες που δεν έχουν κόψει τα τμήματα της ιδιοκτησίας τους που όφειλαν και έτσι θα πρέπει να γνωρίζουν ότι μπροστά τους όλο το καλοκαίρι θα παραμείνει χώμα. Περίμεναν να συμφωνήσουν σ’ αυτό τώρα που εμείς δεν προλαβαίνουμε να κόψουμε τα τμήματα αυτά κι επομένως εκεί όλο το καλοκαίρι θα μείνει χώμα μπροστά από τις ιδιοκτησίες τους και ειλικρινά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο. Θα χρειαστούν ακόμα άλλες 10 μέρες για να καθαρίσουμε τον χώρο και να έχει η παραλία μία καλή εικόνα -που ήδη σήμερα η εικόνα της είναι πολύ καλύτερη από τις προηγούμενες μέρες- και μία ασφαλή διέλευση. Αλλά τα προβλήματα της παραλίας είναι καθημερινά και προσπαθούμε με την Τεχνική Υπηρεσία να τα λύνουμε επί τόπου».
Το καλοκαίρι θα ξεκινήσει η ανάπλαση της οδού Κριάρη
Μετά τον Ιούνιο αναμένεται να ξεκινήσουν οι εργασίες ανάπλασης στην οδό Κριάρη και το εργοτάξιο θα «μεταφερθεί» κατά κάποιο τρόπο στην περιοχή αυτή, αφού ήδη αυτές τις ημέρες έχουν «παγώσει» οι εργασίες και στην οδό Δημητρακάκη, αφού όλα τα συνεργεία της ΔΕΗ εργάζονται στο παραλιακό μέτωπο.
Σύμφωνα με τον σχεδιασμό του Δήμου τον επόμενο μήνα θα ολοκληρωθεί το υπόλοιπο πεζοδρόμιο της οδού Δημητρακάκη, από τη διασταύρωσή της με την οδό Τρανταλίδου μέχρι και την Χατζημιχάλη Γιάνναρη και στη συνέχεια οι εργασίες θα εξελιχτούν στην πάνω πλευρά της Κουρμούλη. Την ίδια περίοδο αναμένεται να πιάσουν δουλειά τα συνεργεία και στην οδό Κριάρη.
«Η πλατεία του ΙΚΑ τελείωσε και ασφαλτοστρώθηκε κιόλας. Τώρα δουλεύει ένα συνεργείο του εργολάβου της ανάπλασης που φτιάχνει το κομμάτι επί της οδού Ιδαίου Άνδρου και επί της οδού Ψυχουντάκη κάποιες ράμπες, όπου θα μπουν στις συμβολές των δρόμων κι εκεί θα φτιαχτούν τμήματα κιβολίθου πάνω στο οδόστρωμα. Την επόμενη εβδομάδα εκτιμούμε ότι θα συνεχιστούν οι εργασίες και στο πεζοδρόμιο της οδού Δημητρακάκη. Σε ό,τι αφορά την Κριάρη περιμένει να πάρει τη σειρά της τώρα το καλοκαίρι, πάλι λόγω της ΔΕΗ. Το καλοκαίρι θα φύγει η ΔΕΗ από την παραλία, αρχές Μαΐου θα έρθει η Κουρμούλη και ευελπιστούμε ότι κάποια στιγμή μέσα στον Ιούνιο, θα ξεκινήσει και την Κριάρη, από την πάνω μεριά», ανέφερε ο επιβλέπων μηχανικός του έργου κ. Πενθερουδάκης.