Χρειάστηκε να περάσουν 17 ολόκληροι μήνες προκειμένου να ξεπεραστεί η δαιδαλώδης γραφειοκρατία, και να ξεκινήσει το έργο που αφορά στην προσωρινή αποκατάσταση των ζημιών που προκάλεσε στο πάρκινγκ του εμπορικού λιμανιού η θεομηνία του Φλεβάρη του 2015.
Ένα έργο μικρής κλίμακας, που ωστόσο είναι απαραίτητο για την προστασία της περιοχής του λιμανιού από πλημμυρικά φαινόμενα και το οποίο ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί.
Τα χρήματα έχουν διασφαλιστεί από την Περιφέρεια Κρήτης ύψους 300.000 ευρώ, και εάν και εφόσον προχωρήσουν οι εργασίες χωρίς άλλα εμπόδια, τότε αυτό αναμένεται να ολοκληρωθεί το επόμενο δίμηνο.
Παράλληλα, σύμφωνα με την πρόεδρο του Λ.Τ. εξασφαλίστηκαν επιπλέον 300.000 ευρώ από το πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων του υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας για ένα ακόμα έργο που αφορά στη συντήρηση του προσήνεμου μόλου, το οποίο θα ξεκινήσει εντός των ημερών, αφού υπάρχει ανάδοχος, ενώ σε εξέλιξη είναι και η απάμμωση της ευρύτερης περιοχής.
Οι τρεις αυτές παρεμβάσεις ουσιαστικά έχουν στόχο να θωρακίσουν το δυνατόν περισσότερο το λιμάνι από τα έντονα καιρικά φαινόμενα, δίδοντας ιδιαίτερη έμφαση στην ανάσχεση του κυματισμού.
Ωστόσο ξεκαθαρίζεται πως πρόκειται για προσωρινά μέτρα, τα οποία σε καμία περίπτωση δεν θα είναι αποτελεσματικά, σε περίπτωση έντονων καιρικών συνθηκών.
Σε σχετικές δηλώσεις της η κυρία Ρένα Κουτσαλεδάκη, μιλώντας για την πορεία του έργου ανέφερε μεταξύ άλλων ότι πλέον έχουν ολοκληρωθεί όλες οι εργασίες για την τοποθέτηση των τεχνητών ογκολίθων, συνολικά 111 στον αριθμό, που θα μεταφερθούν με πλωτό και θα τοποθετηθούν επάνω στους φυσικούς ογκόλιθους στο σημείο που έχει υποστεί φθορές, ώστε να αποκατασταθεί και να οχυρωθεί το συγκεκριμένο τμήμα: «Τα ύφαλα τμήματα έχουν ήδη αποκατασταθεί, έχει πέσει κάτω το φίλτρο με τους φυσικούς ογκόλιθους και περιμένουμε το πλωτό σκάφος για να ξεκινήσει τις εργασίες εναπόθεσης με τεχνητά μπλόκια στο κομμάτι που έχουν πέσει οι φυσικοί λιθορριποί ογκόλιθοι. Τα σκάφος θα θέλει και επίβλεψη και από την τεχνική υπηρεσία και από τη δική μας υπηρεσία. Οι εργασίες αυτές θα ολοκληρωθούν σε 20 περίπου ημέρες από την ημέρα που θα ξεκινήσει η διαδικασία της εναπόθεσης. Όλο το έργο προβλέπεται να έχει τελειώσει σε έναν μήνα. Εάν δεν ξεκινήσει, υπάρχουν χρηματικές ποινικές ρήτρες για τον εργολάβο. Ταυτόχρονα θα «τρέξει» ένα έργο για τη συντήρηση του προσήνεμου μόλου με την ανάσυρση ογκόλιθων που θα υποστηρίξουν τον μόλο, ώστε να επιτευχτεί η ανάσχεση του κυματισμού, ενώ θα γίνει και η αποκατάσταση του τμήματος του τοιχίου του δαπέδου που από την κακοκαιρία έχει αστοχήσει.
Παράλληλα, είναι σε εξέλιξη το έργο της άμμου από την αρχή του καλοκαιριού και θα δουλεύει μέχρι και τον Δεκέμβριο, το οποίο κάνει απάμμωση του λιμένα από 20.000 περίπου κυβικά άμμου που έχει μαζέψει. Τονίζουμε και πάλι έντονα ότι η πλημμύρα στο λιμάνι, η ανάσχεση του κύματος δεν θα σωθεί με την αποκατάσταση της ζημιάς, αλλά χρειάζονται πολλά χρήματα, είναι το έργο το μεγάλο της θωράκισης, η μελέτη του οποίου είναι σε εξέλιξη, η χρηματοδότηση της μελέτης είναι μπλοκαρισμένη και χρειάζεται νομοθετική ρύθμιση, όπου τώρα με το νομοσχέδιο θα αποκοτήσει και θα συνεχίσει».
Στον «πάγο» οι μελέτες για το μεγάλο έργο του λιμανιού
Πάντως, όπως επισημαίνει και η πρόεδρος του Λιμενικού Ταμείου τα έργα αυτά, δεν πρόκειται να αποτρέψουν τον πλημμυρισμό της πόλης στην περιοχή του λιμανιού τον ερχόμενο χειμώνα.
Αυτό θα επιτευχθεί μόνο με το μεγάλο έργο (ύψους 5 εκατομμυρίων ευρώ) της θωράκισης του λιμανιού, το οποίο όμως βρίσκεται στο στάδιο των μελετών. Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι οι μελέτες αυτές έχουν κολλήσει εδώ και πολλούς μήνες, αφού οι μελετητές δεν μπορούν να πληρωθούν με αποτέλεσμα να μην τις προχωρούν. Η καθυστέρηση αυτή δημιουργεί σοβαρά ερωτηματικά ως προς τον χρόνο που θα απαιτηθεί με δεδομένες και τις γραφειοκρατικές διαδικασίες και στη συνέχεα φυσικά την εξεύρεση των απαραίτητων κονδυλίων, προκειμένου τα έργα να χρηματοδοτηθούν.
Σημειώνεται ότι εκκρεμεί η σχετική νομοθετική ρύθμιση που απαιτείται, προκειμένου να καταστεί εφικτή η πληρωμή των δυο μελετητών που έχουν αναλάβει να εκπονήσουν για τη μελέτη με τίτλο: «Βελτίωση της θωράκισης στη γένεση του προσήνεμου μόλου λιμένος Ρεθύμνου μετά της αναμόρφωσης των όπισθεν χερσαίων του χώρων», συνολικού προϋπολογισμού 373.616,74 ευρώ, καθώς και τη μελέτη με τίτλο: «Έργα εγκατάστασης πρόσδεσης κρουαζιερόπλοιου λιμένος Ρεθύμνου», προϋπολογισμού 498.092,50 ευρώ, την οποία επίσης χρηματοδοτεί η Περιφέρεια Κρήτης.
Υπενθυμίζεται ότι το πρόβλημα διαπιστώθηκε τους προηγούμενους μήνες από τον επίτροπο του Ηρακλείου, ο οποίος δεν ενέκρινε το ένταλμα πληρωμής των μελετητών, αφού διαπίστωσε πως η απόφαση της οικονομικής επιτροπής της Περιφέρειας για τη δέσμευση του ποσού ήταν εκπρόθεσμη, δηλαδή είχε ημερομηνία μετά την υπογραφή της σχετικής προγραμματικής σύμβασης μεταξύ Λ.Τ. και Περιφέρειας. Για το θέμα είναι ενήμεροι και οι δυο βουλευτές του νομού, οι οποίοι σύμφωνα με την πρόεδρο του Λ.Τ. έχουν κάνει σχετικές παρεμβάσεις.