Επτά καταξιωμένοι καλλιτέχνες συναντιούνται για να «μετέχουν» στη μικρή αλλά ζεστή κόχη της «Γκαλερί 88». Η τέχνη αντιστέκεται, πολεμά ενάντια στον ατομικισμό και την παθητικότητα, προβάλλει την ενότητα και την αλληλεγγύη ως λύση του φανερού πια σε όλους μας κοινωνικού ξεπεσμού, αποτέλεσμα μιας κρίσης όχι μονάχα οικονομικής αλλά και πνευματικής.
Σημαντικοί ζωγράφοι και αγιογράφοι του Ρεθύμνου εκθέτουν ο ένας δίπλα στον άλλο, «κοινωνούν», συζητούν και «κυοφορούν» την πνευματική ανακαίνιση της «Πόλης».
Τα εγκαίνια της ομαδικής έκθεσης ζωγραφικής και αγιογραφίας, πραγματοποιήθηκαν προ ημερών στην «Γκαλερί 88». Στην έκθεση, που θα διαρκέσει έως τις 10 Φεβρουαρίου, παρουσιάζουν έργα οι καλλιτέχνες:
–Γεώργιος Χρηστίδης
-George Ainsworth
-Μαίρη Μπουζάκη
-Σοφία Πολυμίλη
-Ελευθερία Συργιανόγλου
-Μαρία Γιακουμάκη
-Νίκος Γλυνιάς.
Ώρες λειτουργίας: καθημερινά πρωί 10:00-14:00 και απόγευμα 18:00-20:00 (εκτός Δευτέρας και Τετάρτης).