Συνάντηση με τη διοίκηση του Οργανισμού Πληρωμών και Ελέγχου Κοινοτικών Ενισχύσεων Προσανατολισμού και Εγγυήσεων (ΟΠΕΚΕΠΕ) πραγματοποίησε ο βουλευτής Ρεθύμνου Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Κεφαλογιάννης. Ειδικότερα, ο Ρεθεμνιώτης βουλευτής επισκέφθηκε τα γραφεία του Οργανισμού και συναντήθηκε με τον πρόεδρο κ. Γρήγορη Αποστολάκο και τον αντιπρόεδρο κ. Κυριάκο Μπαμπασίδη.
Βασικό θέμα συζήτησης υπήρξε η ομαλή καταβολή των κοινοτικών ενισχύσεων δεδομένης της δύσκολης καθημερινότητας που αντιμετωπίζουν οι παραγωγοί. Σύμφωνα με τη διοίκηση του οργανισμού οι πληρωμές θα διεξαχθούν ομαλά τόσο για την πληρωμή της ενιαίας ενίσχυσης όσο και για την πληρωμή της εξισωτικής αποζημίωσης που ακολουθεί, καθώς ξεπεράστηκαν τα τεχνικά προβλήματα που παρουσιάστηκαν το τελευταίο διάστημα. Παράλληλα, αξίζει να αναφερθεί ότι η πληρωμή της ενιαίας ενίσχυσης από τον ΟΠΕΚΕΠΕ θα γίνει χωρίς παρακρατήσεις από τον ΟΓΑ, ενώ γίνεται προσπάθεια για να ξεπεραστούν προβλήματα και να πληρωθούν σταδιακά και εντός του έτους πληρωμές που καθυστερούν.