Οριακή είναι η λειτουργία της υπηρεσίας Καθαριότητας, όπως τουλάχιστον δηλώνει ο αρμόδιος αντιδήμαρχος, αφού το υπάρχον προσωπικό δεν επαρκεί για να καλύψει τις αυξημένες ανάγκες της πόλης και των οικισμών και μάλιστα στη διάρκεια της τουριστικής περιόδου, όπου η κίνηση είναι πολύ μεγαλύτερη.
Εδώ και αρκετούς μήνες εκκρεμούν οι προσλήψεις των πενταμηνίτων του ΟΑΕΔ για την κοινωφελή εργασία, όπου από το σύνολο των 157 που αναλογούν στον Δήμο Ρεθύμνου, αρκετά άτομα θα απορροφηθούν είτε ως εργάτες είτε στα γραφεία της υπηρεσίας Καθαριότητας, ενώ την ίδια ώρα εκκρεμεί και η έγκριση από την Αποκεντρωμένη Διοίκηση Κρήτης για την πρόσληψη των 51 συνολικά ατόμων με σύμβαση οκτώ μηνών, στους οποίους προσβλέπει η υπηρεσία για την αποτελεσματική κάλυψη του φόρτου εργασίας στη διάρκεια της καλοκαιρινής περιόδου.
Τα προβλήματα είναι αρκετά ωστόσο, όπως υποστηρίζει ο κ. Λελεδάκης καταβάλλεται τεράστια προσπάθεια από το υπάρχον προσωπικό για να αντεπεξέλθει στις ανάγκες της πόλης δίδοντας επί της ουσίας έμφαση στην αποκομιδή και στη διατήρηση της καθαριότητας, στους δημόσιους χώρους, ενώ αρκετά πράγματα που είχαν προγραμματιστεί αναγκαστικά μένουν πίσω, αφού δεν υπάρχει ικανός αριθμός υπαλλήλων για να τα διεκπεραιώσει.
Το μόνο θετικό είναι ότι με εγκύκλιό του το υπουργείο έδωσε τη δυνατότητα παράτασης στη σύμβαση των 17 ατόμων, που προσελήφθησαν στα μέσα Απριλίου με δίμηνη απασχόληση, ωστόσο όπως διευκρινίζεται αν και υπάρχει προοπτική για παράταση της σύμβασης έως και το τέλος του χρόνου, ο Δήμος δεν επιθυμεί να την αξιοποιήσει, αφού έτσι θα χάσει το δικαίωμα για πρόσληψη των 51 ατόμων.
Η κατάσταση χαρακτηρίζεται εξαιρετικά δύσκολη, ενώ σε σχετικές δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.» ο αρμόδιος αντιδήμαρχος Καθαριότητας Δ. Λελεδάκης, τόνισε: «Κάνουμε ότι μπορούμε όμως υπάρχει πρόβλημα υποστελέχωσης στην υπηρεσία μας. Ελπίζαμε ότι μέχρι σήμερα θα είχαμε προσλάβει και τους πενταμηνίτες μέσω ΟΑΕΔ και θα μπορούσαμε να κάνουμε τη δουλειά μας καλύτερα, όμως υπάρχει καθυστέρηση. Χωρίς κόσμο δεν μπορούμε να λειτουργήσουμε όπως θέλουμε. Είμαστε οριακά, δεν μπορούμε να κάνουμε πρόσθετες εργασίες που είχαμε προγραμματίσει. Είμαστε στο «κόκκινο» και ανταποκρινόμαστε ουσιαστικά στις βασικές ανάγκες καθαριότητας που έχουν να κάνουν με την δημόσια υγεία. Δώσαμε μια παράταση ενός μηνός στους συμβασιούχους που είχαμε προσλάβει τον Απρίλη -παρόλο που μπορούσαμε βάσει της εγκυκλίου να παρατείνουμε τη σύμβασή τους για ένα χρόνο. Όμως δεν το κάναμε, γιατί μετά δεν θα μπορούσαμε να πάρουμε τους οχταμηνίτες και έτσι προχωρήσαμε σε αυτή τη λύση για να μην υπάρξει επιπλέον έλλειψη προσωπικού στο διάστημα που μεσολαβεί για να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες πρόσληψής τους. Οπότε μέσα σε ένα μήνα, δηλαδή μέχρι τις 5 Ιουλίου που θα λήξει η σύμβαση των 17 ατόμων, εκτιμούμε ότι θα πάρουμε την έγκριση για να προχωρήσουμε στη σχετική προκήρυξη των 51 ατόμων διαφόρων ειδικοτήτων. Οι περισσότεροι είναι οδοκαθαριστές, χειριστές απορριμματοφόρων και φορτηγών, ηλεκτρολόγοι, χειριστές γκρέιτερ. Είμαστε σε αναμονή και θέλω να πιστεύω ότι θα πάνε όλα καλά» ανέφερε και πρόσθεσε: «Ξεκινήσαμε τις προηγούμενες μέρες να καθαρίζουμε το φρούριο της Φορτέτζας λόγω και των επικείμενων προγραμματισμένων εκδηλώσεων και την πλατεία Μικρασιατών. Θέλουμε να ευπρεπίσουμε όλους τους χώρους και πραγματικά προσπαθούμε όσο μπορούμε. Έχουμε διαμαρτυρίες και από τους οικισμούς, που είναι αλήθεια και το γνωρίζουμε ότι έχουν μείνει πίσω. Χρειάζεται να παρέμβουμε στις περιοχές αυτές να φτιάξουμε τους αγροτικούς δρόμους και να βελτιώσουμε την εικόνα τους. Είναι πολλά που πρέπει να γίνουν και πιστεύω ότι σύντομα μόλις στελεχωθεί η υπηρεσία μας θα μπορέσουμε να ανταποκριθούμε πλήρως σε όλες τις ανάγκες και να αντιμετωπίσουμε όλα τα προβλήματα που υπάρχουν με αποτελεσματικό τρόπο».
Εκατόν είκοσι καλαθάκια σε παλιά και νέα πόλη
Εν τω μεταξύ, έχουν ήδη παραληφθεί τα μισά σχεδόν καλαθάκια που προμηθεύτηκε η υπηρεσία προκειμένου αυτά να τοποθετηθούν σε διάφορα σημεία της παλιάς και νέας πόλης. Ο στόχος είναι αυτά να εξυπηρετούν τους περαστικούς και τους επισκέπτες, ώστε να μην πετούν στους δρόμους τα σκουπίδια τους.
Κάδοι παραλιακής
Σε ότι αφορά τους υπόγειους κάδους απορριμμάτων που έχει σχεδιαστεί να τοποθετηθούν σε τέσσερα σημεία του ανατολικού παραλιακού μετώπου, όπου εξελίσσεται το έργο ανάπλασης, όπως ανέφερε ο αρμόδιος αντιδήμαρχος Καθαριότητας, ο Δήμος Ρεθύμνου αναμένει να φτάσουν στα δημοτικά ταμεία τα παρακρατηθέντα του 2014, από τα οποία έχει προγραμματιστεί η αγορά τους, κάτι που μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει, άρα δεν μπορούν να προχωρήσουν οι διαδικασίες αγοράς τους. «Δεν υπάρχουν τα χρήματα από τα παρακρατηθέντα του 2014 στα δημοτικά ταμεία, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει η δημοπράτησή τους» τόνισε χαρακτηριστικά.