Ξεκάθαρη πλέον είναι η εικόνα στα πρωταθλήματα βόλεϊ, μετά και τη δημοσιοποίηση των Ειδικών Προκηρύξεων. Η Α1 βόλεϊ Γυναικών θα πραγματοποιηθεί με 12 ομάδες, μιας και τη θέση του Ανατόλια πήρε ο Αίας Ευόσμου. Οι 3 τελευταίοι του βαθμολογικού πίνακα υποβιβάζονται στην Α2 Εθνική κατηγορία.
Όσο αφορά το πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών, ο 1ος κάθε ομίλου (3 στο σύνολο) προκρίνεται στο Ειδικό πρωτάθλημα ανόδου, περιμένοντας την ομάδα που θα ξεπεράσει τον «σκόπελο» των μπαράζ των δευτεραθλητών. Οι δύο πρώτοι της βαθμολογίας θα πανηγυρίσουν την άνοδο στην Α1. Από τη νέα σεζόν, όμως, θα εφαρμοστούν και πλέι άουτ. Ο 9ος του Α’ ομίλου, ο 10ος του Β’ και οι 10ος και 11ος του Γ’ θα αγωνιστούν σε Ειδικό Τουρνουά Παραμονής, χωρίς όμως να έχει γίνει γνωστό ο αριθμός των ομάδων που θα υποβιβαστεί. Αντίθετα και όσο αφορά τον Α’ όμιλο που αγωνίζεται ο ΟΠΕΡ, οι 2 τελευταίοι της βαθμολογίας υποβιβάζονται απευθείας.
Τα σημαντικότερα σημεία της Ειδικής Προκήρυξης στην Α1 Γυναικών
-Δικαίωμα συμμετοχής έχουν τα παρακάτω σωματεία: ΑΕΚ, Αίας Ευόσμου, Άρης Θεσσαλονίκης, Αστέρας Αγίου Δημητρίου, Ηλιούπολη, ΑΟ Θήρας, Μαρκόπουλο, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, Πανναξιακός, ΟΠΕ Ρεθύμνου, Φιλαθλητικό/Λαρισαϊκός.
Η συμμετοχή στο πρωτάθλημα των Σωματείων που έχουν αυτό το δικαίωμα είναι υποχρεωτική. Στο πρωτάθλημα δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής η ομάδα «Ανατόλια», η οποία σύμφωνα με το άρθρο 9 παρ. β του Γενικού Κανονισμού Οργάνωσης και Διεξαγωγής Πρωταθλημάτων, επέλεξε να αγωνιστεί σε πρωτάθλημα μικρότερης κατηγορίας και σύμφωνα με την παρ. β του άρθρου 10 του Γενικού Κανονισμού Οργάνωσης και Διεξαγωγής Πρωταθλημάτων αντικαταστάθηκε από την ομάδα Αίας Ευόσμου.
-Το Πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών θα αρχίσει στις 17 Οκτωβρίου 2015 και θα τελειώσει στις 27 Απριλίου 2016 το αργότερο.
-Το Πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις με το πιο κάτω σύστημα:
Α. Πρώτη φάση: Οι ομάδες που έχουν δικαίωμα συμμετοχής θα αγωνισθούν σε πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία και σύμφωνα με το πρόγραμμα που θα βγει μετά από κλήρωση. Μετά τους αγώνες αυτούς και σύμφωνα με την βαθμολογία (άρθρο 17ο) οι ομάδες κατατάσσονται: Από το Α1-1 έως Α1-12
Β. Δεύτερη φάση: α) Οι ομάδες που θα έχουν καταλάβει τις θέσεις Α1-1 έως Α1-4 θα αγωνισθούν σε Play Off με το πιο κάτω σύστημα μέχρι να συμπληρώσουν δύο (2) νίκες (μη συμπεριλαμβανομένων των αγώνων της Α φάσης) εκτός των αγώνων για τις θέσεις 1-2 του πρωταθλήματος όπου θα αγωνιστούν μέχρι να συμπληρώσουν τρεις νίκες (μη συμπεριλαμβανομένων των αγώνων της Α Φάσης). Για τον καθορισμό της έδρας του πρώτου αγώνα, για οποιαδήποτε θέση, θα λαμβάνεται υπόψη η Τελική βαθμολογική κατάταξη των ομάδων της Α φάσης.
Πλέι οφ 1 – 4: Α1(1) v Α1(4) > (1)
Α1(2) v Α1(3) > (2)
Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις έδρες των ομάδων εναλλάξ, αρχής γενομένης από την έδρα της ομάδας με τη μεγαλύτερη βαθμολογία.
Αγώνες για τις θέσεις 1 – 2
Ν(1) v Ν(2)
Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις έδρες των ομάδων εναλλάξ, αρχής γενομένης από την έδρα της ομάδας με τη μεγαλύτερη βαθμολογία.
β) Αγώνες πλέι φο για τις θέσεις 3-4 του πρωταθλήματος δεν θα διεξαχθούν, παρά μόνο στην περίπτωση που η 3η θέση δίνει δικαίωμα συμμετοχής στα Κύπελλα Ευρώπης 2016-2017. Στην περίπτωση μη διεξαγωγής πλέι οφ 3-4 οι ομάδες θα καταλάβουν τις θέσεις 3 και 4 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης σύμφωνα με τη σειρά που τερμάτισαν μεταξύ τους στην Τελική Βαθμολογική Κατάταξη στην Α’ φάση του πρωταθλήματος, ενώ σε περίπτωση διεξαγωγής οι ομάδες θα αγωνιστούν με το πιο κάτω σύστημα, μέχρι να συμπληρώσουν δύο (2) νίκες (μη συμπεριλαμβανομένων των αγώνων της Α φάσης).
Αγώνες για τις θέσεις 3 – 4
Η(1) v Η(2)
Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις έδρες των ομάδων εναλλάξ, αρχής γενομένης από την έδρα της ομάδας με τη μεγαλύτερη βαθμολογία.
-Υποβιβασμός στην Α2 Εθνική κατηγορία Γυναικών.
α) Οι ομάδες που θα καταλάβουν την 10η, 11η και 12η θέση στην Τελική Κατάταξη του πρωταθλήματος θα υποβιβαστούν στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών 2016-2017… Την επόμενη αγωνιστική περίοδο 2016-2017 στην Α1 Εθνική Κατηγορία Γυναικών θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής δώδεκα (12) ομάδες.
Τα σημαντικότερα σημεία της Ειδικής Προκήρυξης στην Α2 Ανδρών
-Ο ΟΠΕΡ θα αγωνιστεί στον 1ο όμιλο (11 ομάδες) μαζί με ΑΣ Ιωνικό, ΑΟΝΣ Μίλωνα, ΑΟ Μυτιλήνης, ΑΟ Παλλήνη, ΓΣ Πανελλήνιο, ΓΣ Πανιώνιο, ΑΠΣ Πήγασο, ΟΦΗ, Ροδίων Άθλησις και ΣΦΠ Χανίων.
-Το Πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών θα αρχίσει στις 3 Οκτωβρίου 2015 (Γ’ Όμιλος) και στις 17 Οκτωβρίου 2015 (Όμιλοι Α ́ και Β’) και θα τελειώσει στις 8 Μαΐου 2016.
-Το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις:
Α’ Φάση : Σε κάθε έναν από τους τρεις (3) ομίλους, οι ομάδες που έχουν δικαίωμα συμμετοχής θα αγωνισθούν σε πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία και σύμφωνα με το πρόγραμμα που θα βγει μετά από κλήρωση.
Β’ Φάση: Οι ομάδες που θα καταλάβουν τη δεύτερη (2η) θέση σε κάθε έναν από τους τρεις (3) ομίλους θα συμμετάσχουν σε Ειδικό Τουρνουά (∆ευτεραθλητών) με βαθμολογία και η ομάδα που θα καταλάβει την 1η θέση στη τελική βαθμολογική κατάταξη θα συμμετάσχει στο Ειδικό Τουρνουά Ανόδου (τουρνουά ενός γύρου με βαθμολογία) στην Α1 Εθνική Κατηγορία Ανδρών. Το τουρνουά αυτό θα διεξαχθεί σε ουδέτερη πόλη 22-24/4/2016.
Οι ομάδες που θα καταλάβουν την πρώτη (1η) θέση σε κάθε έναν από τους τρεις (3) ομίλους και η ομάδα που προκρίθηκε από το Ειδικό Τουρνουά ∆ευτεραθληθών θα συμμετάσχουν σε Ειδικό Τουρνουά Ανόδου (τουρνουά ενός γύρου με βαθμολογία). Οι ομάδες που θα καταλάβουν την 1η και 2η θέση στην τελική βαθμολογική κατάταξη του τουρνουά αυτού θα ανέλθουν στην Α1 Εθνική Κατηγορία Ανδρών. Το Τουρνουά θα διεξαχθεί σε ουδέτερη πόλη 6-8/5/2016.
-Στην Α1 Εθνική Κατηγορία Ανδρών θα αγωνίζονται από τη νέα αγωνιστική περίοδο 2016-2017 οι ομάδες που θα καταλάβουν την 1η και 2η θέση στην τελική βαθμολογική κατάταξη του Ειδικού Τουρνουά Ανόδου.
-Στη Β’ Εθνική Κατηγορία/Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα θα υποβιβαστούν οι ομάδες που θα καταλάβουν την 10η και 11η θέση στον Α’ Όμιλο, την 11η και 12η θέση στον Β’ Όμιλο, την 12η και 13η θέση στον Γ’ Όμιλο.
-Οι ομάδες που θα καταλάβουν την 9η θέση στον Α’ Όμιλο, την 10η θέση στον Β’ Όμιλο, την 10η και 11η θέση στον Γ’ Όμιλο θα συμμετάσχουν σε Ειδικό Τουρνουά Παραμονής (τουρνουά ενός γύρου με βαθμολογία). Το Τουρνουά θα διεξαχθεί σε ουδέτερη πόλη 22-24/4/2016.
-Ο αριθμός των ομάδων που θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής στην Α2 Εθνική Κατηγορία Ανδρών θα γνωστοποιηθεί με Συμπληρωματική Προκήρυξη που θα εκδοθεί έως 31/7/2015. Επίσης με την προκήρυξη αυτή θα καθοριστούν οι όροι και ο αριθμός των ομάδων που θα συμμετέχουν νέα ενδιάμεση κατηγορία ανάμεσα στην Α1 και στην Α2 Εθνική Κατηγορία Ανδρών (Pre League) που θα δημιουργηθεί από την αγωνιστική περίοδο 2016-2017, όπως επί της αρχής αποφασίστηκε στη συνεδρίαση του ∆Σ Νο. 23/23.5.2015.
-Η συμμετοχή των σωματείων της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα παίδων είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ. Στο σωματείο που δεν θα δηλώσει συμμετοχή, θα επιβληθεί ποινή αφαίρεσης τριών (23) βαθμών από το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.