… Και πάνω από το κουβεντιάζαμε… ήρθε και η οριστικοποίηση του προγράμματος για τα φιλικά παιγνίδια του Ρέθυμνο Cretan Kings! Οι «κεραμιδί», ενόσω προετοιμάζονται καταλλήλως αυτές τις ημέρες, σχεδιάζουν τις πρώτες δοκιμαστικές αγωνιστικές υποχρεώσεις μέσα στον Σεπτέμβριο, επιδιώκουν να είναι όσο πιο έτοιμοι γίνεται εν όψει των επίσημων αγώνων.
Μάλιστα το κομμάτι των φιλικών είναι πάρα πολύ σημαντικό, καθώς ο προπονητής της ομάδας, Τόνι Κωνσταντινίδης, θα είναι «απών» από όλα τα παιγνίδια πλην του τουρνουά στο Ρέθυμνο «Πέτρος Οικονομάκης».
Αυτό που αναφέραμε και στο χθεσινό ρεπορτάζ είχε να κάνει με το φιλικό απέναντι στον Κολοσσό αλλά και για ένα ακόμη ραντεβού κόντρα στο Ηράκλειο. Εκείνο που δεν γνωρίζαμε ήταν η έδρα. Εν τέλει, θα πραγματοποιηθούν δύο αγώνες με την ομάδα του όμορου νομού, ένας στο Ηράκλειο και ένας στο Ρέθυμνο.
Το πρώτο φιλικό τζάμπολ θα δοθεί την Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου κόντρα στο Ηράκλειο στο κλειστό «Δύο Αοράκια». Τρεις ημέρες αργότερα, στις 10 Σεπτεμβρίου, το Ρέθυμνο Cretan Kings θα ανταποδώσει τη φιλοξενία στους Ηρακλειώτες στο «Μελίνα Μερκούρη» και έπειτα, στις 17/9 θα κινήσει για τη Ρόδο, προκειμένου να αντιμετωπίσει στο «Βενετόκλειο» τον Κολοσσό.
Αμέσως μετά, η ρεθεμνιώτικη αποστολή θα «πετάξει» για Ιταλία και συγκεκριμένα στη Βενετία για να βρεθεί στο τουρνουά «City of caorle», όπου θα αντιμετωπίσει την Βενέτσια και στον μικρό ή το μεγάλο τελικό την Τρεβίζο ή την Ζαλγκίρις.
Στις 24-25 Σεπτεμβρίου θα γίνει εκείνη οικοδέσποινα για Κολοσσό, Απόλλωνα και ΠΑΟΚ στο «Μελίνα Μερκούρη», προκειμένου να τελέσει, για μία ακόμη χρονιά με ενθουσιασμό για τις ομάδες που έρχονται αλλά και με σεβασμό στη μνήμη του Πέτρου Οικονομάκη, ένα τουρνουά που φέρει το όνομα του άτυχου σέντερ.
Όλα βαίνουν καλώς
Στο Ρέθυμνο Cretan Kings δεν υπάρχουν πολλές θεματικές. Το γεγονός ότι έχουν γίνει όλες οι μεταγραφικές κινήσεις και σχεδόν άμεσα έκλεισαν και τα φιλικά του Σεπτεμβρίου που είναι μήνας μονταρίσματος, σημαίνει πάρα πολλά.
«No news, good news(!)» λένε στο εξωτερικό και πράγματι, το ότι δεν υπάρχουν ειδήσεις, αποτελεί ένα πολύ καλό νέο για το προπονητικό σταφ που δουλεύει όπως πραγματικά ήθελε από την αρχή του σχεδιασμού αυτής της περιόδου.
Η σειρά των φιλικών αγώνων
Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου
Ηράκλειο-Ρέθυμνο Cretan Kings («Δύο Αοράκια»)
Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου
Ρέθυμνο Cretan Kings-Ηράκλειο (Μελίνα Μερκούρη)
Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου
Κολοσσός H HOTELS-Ρέθυμνο Cretan Kings (Βενετόκλειο)
Τουρνουά «City of Caorle»
Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου
19.00 Ζαλγκίρις-Τρεβίζο
21.30 Ρέθυμνο Cretan Kings-Βενέτσια (PalaMare)
Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου
19.00 Μικρός Τελικός
21.30 Μεγάλος Τελικός
6ο Τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης»
Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου
Κολοσσός H HOTELS-ΠΑΟΚ
Ρέθυμνο Cretan Kings-Απόλλων Π. CARNA
Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου
Απόλλων Π. CARNA-Κολοσσός H HOTELS
Ρέθυμνο Cretan Kings-ΠΑΟΚ
*Οι ώρες διεξαγωγής των φιλικών αγώνων θα οριστούν τις επόμενες ημέρες.