Οι Ρεθυμνιώτες είχαν δυο καλές στιγμές να κλέψουν τη νίκη στο τέλος με τις μεγάλες φάσεις που δημιούργησε ο Δημήτρης Σουμπασάκης.
Πριν φτάσουμε ως εκεί, τα προαγωνιστικά απασχολούσαν έντονα και τις δύο ομάδες.
Η αλλαγή προπονητή πάντα αλλάζει τη διάθεση των παικτών, έτσι και στους ερυθρόλευκους της Ηλείας. Πόσο μάλλον όταν αυτός ο προπονητής είναι ο γνωστός σε όλους μας Στέλιος Γιαννακόπουλος. Η πορεία του Πανηλειακού είχε πάρει την κατιούσα το τελευταίο διάστημα και η πρόσληψη ενός δικού τους παιδιού, περίμεναν πως θα αλλάξει άρδην το προβληματικό αγωνιστικό σκηνικό.
Ο νεαρός τεχνικός, ο οποίος μάλιστα έλειπε όλη την εβδομάδα στην Αγγλία προκειμένου να πάρει το πτυχίο του, έφερε ευφορία και πίστη για νίκη. Ο ενθουσιασμός όμως δεν κράτησε για πολύ…
Η Επισκοπή την ίδια στιγμή ήταν αναγκασμένη να αγωνιστεί δίχως τον πρώτο της σκόρερ Τάσο Τριανταφύλλου, ο οποίος παρέμεινε στο Ρέθυμνο ελέω ίωσης.
Αξιοσημείωτο επίσης είναι ότι, ο νεοαποκτηθείς Σπύρος Δημογιάννης όχι μόνο έκανε ντεμπούτο, αλλά είχε και καλή παρουσία στα 73’ που αγωνίστηκε στα χαφ.
Με τα θετικά και τα αρνητικά της τελευταίας στιγμής, η Επισκοπή, αφού κατόρθωσε και ξεπέρασε τον αρχικό ενθουσιασμό των γηπεδούχων, κράτησε τον ρυθμό στα δικά της επίπεδα. Το α’ ημίχρονο κύλησε μάλλον ήρεμα με τις φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να είναι σχεδόν μηδαμινές.
Κι όχι μόνο αυτό… Τις φορές που χρειάστηκε έδειξε δυναμική, πάθος με τις μονομαχίες να είναι αρκετά σκληρές στο χώρο του κέντρου, αλλά καθ’ όλα εντός αθλητικών ορίων. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα 45 λεπτά δεν μετρήσαμε παρά μόνο δύο σουτ προς την εστία από τους γηπεδούχους, τα οποία έφυγαν άουτ. Μόνο η φάση του 34’ ήταν αξιοσημείωτη κι αυτή προήλθε από προσωπικό λάθος στο χώρο του κέντρου.
Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν. Οι κυανόλευκοι έδειξαν ορεξάτοι επιθετικά, κυριάρχησαν μ’ έναν παίκτη ακόμη παραπάνω στο κέντρο (εισήλθε εντός αγωνιστικού χώρου ο σαφώς πιο κινητικός από τον Αντιασβίλι, Σουμπασάκης), αφού ταυτόχρονα βοηθούσε και στο μαρκάρισμα δίπλα στους Κοζανίδη, Σεληνιωτάκη και Δελήμπαση σ’ ένα σύστημα 4-5-1 κι ήταν αυτός που βρέθηκε κοντά στο γκολ στη φάση του 88’.
Πριν απ’ αυτό όμως, στο 48’ ο Στέλιος Κοζανίδης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με τη μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στη γραμμή του τέρματος, με τους φιλοξενούμενους να έχουν αμφιβολίες και να υποστηρίζουν πως πέρασε τη γραμμή.
Τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τους κυανόλευκους όπως επίσης και η ψυχολογία τους με το γκολ των γηπεδούχων στο 63’ από στημένη «μπάλα». Στη συγκεκριμένη φάση, οι της Επισκοπής διαμαρτύρονται, αφού αμέσως μετά την υπόδειξη του ρέφερι, ο Δημογιάννης δέχτηκε εν ψυχρώ χτύπημα από τον Βλαχόπουλο! Το σφύριγμα δεν άλλαξε, ο Σαλαπάτα εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, ο Κελαίδής δυσκολεύτηκε να αποκρούσει και στην επαναφορά ο Καραχάλιος από κοντά με κεφαλιά, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους (1-0).
Ο ίδιος παίκτης ήταν ο πρωταγωνιστής της φάσης του 70’, όταν έπεσε εντός της περιοχής του Κελαϊδή με τον διαιτητή κ. Νικολόπουλο να διατάσει να συνεχιστεί ο αγώνας παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Και σ‘ αυτή την περίπτωση, όμως, ο Αργυράκης δέχεται καθαρό σπρώξιμο από τον Καραχάλιο λίγο πριν ο Ρουμπάκης τον σπρώξει…
Ήδη η Επισκοπή είχε ανεβάσει ρυθμούς περιορίζοντας τον Πανηλειακό σε παθητικό ρόλο…
Οι Ρεθυμνιώτες δεν μπορούσαν να αρκεστούν στην καλή λειτουργία που είχαν, ούτε στο γεγονός ότι απλώς έβγαιναν με αξιώσεις στην επίθεση. Έτσι λοιπόν, στο 73’ οι κυανόλευκοι βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Δελήμπαση να εκμεταλλεύεται την κακή έξοδο του Μπρόκου και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (1-1).
Στα τελευταία λεπτά ο κ. Σταματόπουλος ανανέωσε πιο πολύ τη μεσαία γραμμή με την είσοδο των Πουλάκη, Δερμίση και έτσι στο 80’ και στο 88’ χάθηκαν μεγάλες ευκαιρία για το «διπλό».
Ο Σουμπασάκης σε δυο περιπτώσεις απέναντι στον Μπρόκο, με αποκορύφωμα αυτή στο 88’, δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.
ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Γιαννακόπουλος): Μπρόκος, Κολόκας, Νομικός, Κουλός, Σαραμαντάς, Κυριακίδης, Σαλαπάτας (74’ Φράγκος), Σωτηρόπουλος (74’ Λούγκος), Καραχάλιος, Μήτρου (82’ Μήτρου), Βλαχόπουλος.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Σταματόπουλος): Κελαϊδής, Μαραθιανός, Αργυράκης, Ρουμπάκης, Ψωμάς, Δελήμπασης (73’ Δερμίσης), Κοζανίδης (83’ Πουλάκης), Τζέκος, Αντιασβίλι (46’ Σουμπασάκης), Δημογιάννης, Σεληνιωτάκης.
Πανηλειακός-Επισκοπή 1-1
(63’ Καραχάλιος-71’ Δελήμπασης)
Φωστήρας-ΑΟΧ 1-0
(38’ Στάμος)
Παναιγιάλειος-Προοδευτική 4-1
(14’, 57’, 84’ Λαζανάς, 32’ Μπούνας-90+2’ πεν Παναγιωτόπουλος)
Ρούβας-Αστέρας Μαγούλας 0-1
(31’ Τριάντος)
Αχαρναϊκός-Κόρινθος 2-1
(13’ Βεστάκης σουτ, 90+3’ Νεόφυτος-25’ Πεχλιβανόπουλος)
ΑΓ. ΒΑΘ. Ν-Ι-Η ΤΕΡΜ.
1. Παναιγιάλειος 9 23 7-2-0 19-6
– Αχαρναϊκός 9 18 6-0-3 15-7
– Κόρινθος 9 12 3-3-3 11-9
– Προοδευτική 9 10 3-1-5 14-14
– Γλυφάδα 9 8 2-2-4 10-17
6. Φωστήρας 8 17 4-3-1 12-4
– Επισκοπή 8 16 5-1-2 15-9
– Αστέρας Μαγούλας 8 16 5-1-2 9-6
– Πανηλειακός 8 12 3-3-2 14-13
– ΑΟ Χανιά 8 10 3-1-4 11-11
– Ρούβας 8 4 1-1-6 5-12
12. Καλαμάτα 7 3 0-3-4 2-8
– Εθνικός Αστέρας –
* Ο Εθνικός Αστέρας έχει αποχωρήσει
(16/1)
Φωστήρας Αχαρναϊκός
Γλυφάδα Επισκοπή
Κόρινθος Παναιγιάλειος
Αστέρας Μαγούλας Πανηλειακός
Α.Ο. Χανιά Καλαμάτα
Ρεπό: Προοδευτική