Η Κινηματογραφική Λέσχη Ρεθύμνου (ΚΙΝ.ΛΕ.Ρ.) θα προβάλλει την Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2018 την πρώτη ταινία από το αφιέρωμα στο Νορβηγικό κινηματογράφο, «Ο άντρας που αγάπησε τον Ίνγκβε», σε συνεργασία με την Νορβηγική Πρεσβεία Αθηνών και το Νορβηγικό Ινστιτούτο Κινηματογράφου.
Περίληψη
Η ιστορία ξεκινάει τον Απρίλιο του 1990 στο Στάβανγκερ. Το τείχος του Βερολίνου πέφτει και ο Jarle Klepp είναι 17 ετών. Είναι αυτό που θα αποκαλούσαμε ένας φυσιολογικός, ίσως λίγο επαναστατικός έφηβος, πολιτικά ενεργός, περιβαλλοντικά συνειδητός και θέλει να είναι η αντιπολίτευση του καθενός, την οποία πιστεύει ότι είναι αξία από μόνη της. Μια μέρα συναντά τυχαία τον Yngve που μόλις μετακόμισε στο Stavanger και τον ερωτεύεται με την πρώτη ματιά. Αργότερα ο Yngve εξαφανίζεται από την επιφάνεια της γης και τον συναντά μετά από 13 χρόνια σε ένα ίδρυμα λίγο έξω από το Στάβανγκερ.
Η ταινία απέσπασε 8 βραβεία, 9 διακρίσεις και είναι κατάλληλη για ηλικίες άνω των 15 ετών.
Πρωτότυπος τίτλος: Mannen som elsket Yngve
Έτος παραγωγής: 2008
Είδος: Έγχρωμη
Χώρα: Νορβηγία
Γλώσσα: Νορβηγικά
Διάρκεια: 95′
Σκηνοθεσία: Stian Kristiansen
Σενάριο: Tore Renberg
Ηθοποιοί: Rolf Kristian Larsen, Arthur Berning, Ida Elise Broch
Φωτογραφία: Trond Hoines
Μουσική: John Erik Kaada
Περισσότερες πληροφορίες για την ταινία: www.kinler.gr/the-man-who-loved-yngve
Η ταινία θα προβληθεί στον κινηματογράφο «Απόλλων», Μεσολογγίου 18 (Παλιά πόλη) στις 6:00 μ.μ. Εγγραφές νέων μελών στην είσοδο του κινηματογράφου από τις 5.30 μ.μ.
Γενική είσοδος: 5€- Για τα μέλη της ΚΙΝ.ΛΕ.Ρ., φοιτητές, εκπαιδευτικούς και παιδιά: 3€.