Ο Αετός Ανωγείων ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της 25ης αγωνιστικής και σίγουρα εκείνος που ξέρει και μπορεί να απολαύσει καλύτερα από τον καθένα το αντικριστό την Κυριακή του Πάσχα. Γιατί… μια φορά, καλό Πάσχα θα κάνει. Όσο για τη συνέχεια, κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τι θα συμβεί. Με νίκη 2-1 λοιπόν απέναντι στον καταδικασμένο -ουχί αδιάφορο αγωνιστικά Κεραυνό- απέκτησε ένα προβάδισμα τριών βαθμών (25β.) έναντι των υπολοίπων που ισοβαθμούν στους 22β. μετά την ήττα του Σπηλίου με 3-0 από τον ΟΦΑ, την ήττα του Ποσειδώνα με 7-0 από την Επισκοπή με τον Γιώργο Λυρώνη στον πάγκο της και το «Χ» του Ψηλορείτη 0-0 με τον Αστέρα στον Φουρφουρά.
Έτσι όπως πηγαίνει το πρωτάθλημα, ουδείς μπορεί να ισχυριστεί ότι ο Αετός είναι ο κερδισμένος της παρέας των ουραγών, καθώς οι 5 αγωνιστικές μοιάζουν μ’ έναν μικρό μαραθώνιο, όπου η διακεκαυμένη ζώνη θα κριθεί στους 30 ή και παραπάνω βαθμούς. Κάτι ανήκουστο για πολλούς πριν από τρεις εβδομάδες. Οι ομάδες σα να… ξύπνησαν και μοιάζουν να κάνουν έναν μικρό πρωταθλητισμό.
Στην Επισκοπή βέβαια, τα πράγματα ήταν εξ αρχής δύσκολα για τον Ποσειδώνα που είδε 7 φορές τη μπάλα στα δίχτυα του, ενώ και ο ΟΦΑ δεν χαρίστηκε όπως προαναφέραμε του Σπηλίου.
Στο ντέρμπι της Σοχώρας η εξέλιξη ήταν συγκλονιστική -κι ας μην είχε να κάνει με βαθμοθηρίες… Ο Ρεθυμνιακός προηγήθηκε στο 91′ με πέναλτι το οποίο αμφισβήτησε ο Άρης και οι Περβολιανοί ισοφάρισαν στο τελικό 2-2 με γκολ για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι ότι υπήρχε πεσμένος παίκτης στο έδαφος.
Ξέχωρα από τα παραπάνω, η νίκη του Τάλου επί του ΠΑΟ Αλφάς ήρθε σε ένα πολύ κομβικό σημείο και μάλιστα με 0-3! Η ομάδα του Μιχάλη Στεφανάκη πέρασε 8η έναν βαθμό πάνω από τον ΠΑΟ.
Ισοπαλία 1-1, είχαμε και στα Μισίρια εκεί όπου η Δόξα με την ΕΑΠ μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις.
Ας δούμε πως πήγαν 3 από τα παιγνίδια της 25ης αγωνιστικής:
Επισκοπή – Ποσειδώνας 7-0
Η «πρώτη» του Γιώργου Λυρώνη ήρθε με ένα γεμάτο αποτέλεσμα. Το 7-0 ήρθε κυρίως στο β’ ημίχρονο όταν οι «γυπαετοί» έγιναν πιο ουσιαστικοί στο παιγνίδι τους κι ενώ μέτρησαν δύο δοκάρια και αλλά 3 ακυρωθέντα τέρματα.
Ο Νάκας που επανεμφανίστηκε ως αριστερός ακραίος επιθετικός στο 4′ είχε κεφαλιά στο δοκάρι, ενώ στο 12′ το σκορ άνοιξε με τον ίδιο παίκτη με σουτ από το ύψος του πέναλτι.
Στο 42′ ο Χαλκιαδάκης σούταρε, ο Σηφακάκης απέκρουσε και στην επαναφορά, ο Σουμπασάκης με κοντινό σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία για το 0-2.
Στο β’ ημίχρονο η Επισκοπή θέλησε να φτάσει πολύ ψηλά τον πήχη του σκορ. Μπορεί να μην έφτασε τα 9 γκολ του α’ γύρου στο Γεράνι όμως τα πλησίασε για τα καλά. Ο Γκιόκας με όμορφη παράλληλη μπαλιά στο 51′ έκοψε στον Νάκα που βρέθηκε σε θέση φορ κι από κοντά σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.
Στο 65′ ο Χαλκιαδάκης έπαιξε το «1-2» με τον Γκιόκα και ο πρώτος με ωραίο φάλτσο μέσα από την περιοχή μεγάλωσε τον δείκτη του σκορ. Στο επόμενο λεπτό ο Σπανουδάκης έβγαλε μπαλιά-τρύπα στον Γκιόκα και ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με το «μιτάκι» έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!
Στο 71′ είχαμε το πρώτο σουτ από πλευράς Ποσειδώνα με τον Σηφακάκη να σουτάρει με δύναμη από τα 25μ. για να μπλοκάρει ο Νικηφόρος.
Στο 73′ ο Φοβάκης σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής με δύναμη για να αποκρούσει ο Σηφακάκης με τη βοήθεια του οριζοντίου δοκαριού. Στην επαναφορά ο Γκιόκας σκόραρε με το κεφάλι με τον σκόρερ να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.
Στα τελευταία 15 λεπτά ο πολύ καλός Τριχάκης έβγαλε γλυκιά σέντρα και ο Λουμπάκης που καραδοκούσε στο β’ δοκάρι με «καρφωτή» κεφαλιά σημείωσε το 6ο γκολ της αναμέτρησης.
Το σκορ έκλεισε στο 90′ με τον Τριχάκη με εκτέλεση πέναλτι μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα του Παυλάκη στον Φοβάκη.
Η διαιτησία: Βοσκάκης, Βλαχάκης, Συργουνη.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Λυρώνης): Νικρηφόρος, Λαζαρίδης, Αντωνόπουλος, Λουμπάκης, Γεωργούλης (72′ Ξυνομηλάκης), Χαλκιαδάκης(71′ Σκούφος), Σουμπασάκης, Φράγκος (61′ Σπανουδάκης), Γκιόκας, Τριχάκης, Νάκας (61′ Φοβάκης).
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Τσουπάκης): Σηφακάκης Απ., Σαριδάκης Ν., Σκλομπονάκης (63′ Κάββαλος), Πισσαδάκης, Χασιώτης, Σαριδάκης Μ. (69′ Μαρινάκης), Σπανίδης, Ρεζούλι, Σηφακάκης Ι. (74′ Κουμεντάκος), Παυλάκης, Μασαούτης (74′ Ζεοβάνου).
Κεραυνός – Αετός Ανωγείων 1-2
Μεγάλος κερδισμένος όπως προαναφέραμε της 25ης αγωνιστικής ήταν ο Αετός που κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του ήδη υποβιβασμένου Κεραυνού μέσα στη Σοχώρα με σκορ 1-2.
Οι Ανωγειανοί μπορεί να μην έφτασαν σε ιδιαίτερα υψηλά σημεία απόδοσης όμως έδειξαν πειθώ και σθένος ότι ήθελαν το ματς για ευνόητους λόγους. Από την άλλη, ο Κεραυνός έκλεισε σωστά του χώρους, ήταν τακτοποιημένος β’ μισό του γηπέδου και το 0-0 του α’ ημιχρόνου ήρθε σχεδόν με φυσιολογικό τρόπο.
Στο 34′ βέβαια δημιουργήθηκε αριθμητική ανισορροπία από τη στιγμή που τα «καναρίνια» αναγκάστηκαν να παίξουν για το υπόλοιπο του αγώνα με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Βιολάκη (2η κίτρινη κάρτα).
Με την επανάληψη και βλέποντας ότι, εκτός από τους γηπεδούχους, αντίπαλος γινόταν και ο χρόνος, ο Αετός είχε μια καλή ευκαιρία με το σουτ του Μπαμπουλάκη που απέκρουσε ο Γαγάνης. Ωστόσο στο 55′, είχαμε παράσταση νίκης από τον Αετό με το πέναλτι που κέρδισε ο Μπαμπουλάκης μετά από ατομική ενέργεια. Εκτελεστής ήταν ο Νικομανώλης Νύκταρης που αλά Πανένκα άνοιξε το σκορ.
Το γκολ αυτό έδωσε ξανά τα φτερά στον Αετό να πετάξει στην 7η νίκη του στο πρωτάθλημα και στο 72′ ο Άγγελος Σπαχής που τροφοδοτήθηκε έξυπνα από τον Παπαδομιχελάκη, με καταπληκτική «λόμπα» «κρέμασε» τον Γαγάνη για να γράψει το 0-2.
Στο 75′ ο Μ. Σπαχής πλάσαρε λίγο άουτ χάνοντας τη δυνατότητα να δώσει στην ομάδα του «αέρα» τριών τερμάτων. Ο Κεραυνός παρ’ όλα αυτά, δεν τα παράτησε γιατί στο υποσυνείδητο των φιλοξενουμένων λειτούργησε το αίσθημα της προστασίας που γύρισαν λίγο πίσω και ο Πετρίδης σημείωσε ένα πολύ ωραίο γκολ με σουτ.
Η διαιτησία: Καλυβιανάκης, Συργούνη, Βλαχάκης.
ΚΕΥΡΑΝΟΣ (Μπαστάκης): Γαγάνης, Μπουρνελής (65′ Μενιουδάκης), Σέχου Δ., Βιολάκης (56′ Ουρανός), Λαμπράκης (72′ Σπυριδάκης), Φαρσάρης, Μπερβανάκης, Βάρδας, Βλατάκης (26′ Σφακιανάκης), Πετρίδης, Σέχου Ε.
ΑΕΤΟΣ (Μ. Σπαχής): Καπετανάκης, Α. Σπαχής (83′ Γκιώνης), Καλλέργης, Σουλτάτος, Παπαδομιχελάκης, Νύκταρης, Χαραλαμπάκης, Αεράκης, Σταυριανός (46’Μ. Σπαχής), Πλερωνάκης, Μπαμπουλάκης.
ΟΦΑ – Σπήλι 3-0
Η καλή απόδοση στο α’ ημίχρονο σε συνδυασμό με το πανέμορφο τέρμα του 17χρονου Νίκου Κολυβάκη έφεραν τον ΟΦ Αρμένων σε πλεονεκτική θέση ούτως ώστε στα τέλη του ματς να φτάσει σε μια ευρεία νίκη επί του Σπηλίου με 3-0. Η νίκη ανεβάζει τον ΟΦΑ στην 6η θέση 1β. πίσω από την ΕΑΠ, ενώ το Σπήλι συνεχίζει να αγωνιά μαζί με Ποσειδώνα και Ψηλορείτη.
Η πρώτη ευκαιρία προήλθε από το σουτ του Κωστή Βαβουράκη στο 3′, το οποίο έδιωξε ο Δανδάλης. Η απάντηση του ΟΦΑ ήρθε στο 5′ με ένα καταπληκτικό σουτ του Ν. Κολυβάκη που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.
Ο ενθουσιασμός ήταν τέτοιος για τους γηπεδούχους που στο 9′, στο 16′ και στο 17′ ο Σηφακάκης, ο Αποστολάκης και ο Βογιατζάκης δεν κατέφεραν για λίγο να πανηγυρίσουν με την πρώτη και την τρίτη φάση να τις αποσοβεί ο Τσιρίτας.
Ο πορτιέρο του Σπηλίου έσωσε την ομάδα του και στο 38′ για να φτάσουμε στο β’ ημίχρονο όπου το Σπήλι ισορρόπησε την κατάσταση.
Βέβαια ο ΟΦΑ και πάλι απειλούσε, πιο συγκεκριμένα στο 56′ όταν ο Γιαπεντζάκης έπιασε μια κεφαλιά την οποία μπλόκαρε και πάλι ο Τσιρίτας.
Στο 65′ ο Χριστουλάκης τροφοδότησε τον Κ. Βαβουράκη μέσα στην περιοχή, το σουτ του οποίου έφυγε ψηλά άουτ.
… Και φτάσαμε στο 76′ όταν από μια βαθιά μπαλιά του Γιαπεντζάκη, ο Σηφακάκης μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά γράφοντας το 2-0.
Κάπου εκεί τέλειωσαν όλα για το Σπήλι που είδε να γλιτώνει σε μια φάση τετ-α-τετ του Πετρογιαννάκη στο 77′ αλλά δεν συνέβη το ίδιο στο 89′ όταν ο Γασπαράκης ανετράπη από τον Κ. Βαβουράκη και ο κ. Χατζημπεκιάρης καταλόγισε το πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο ίδιος ο Γασπαράκης διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.
Η διαιτησία: Σ. Θ. Χατζημπεκιάρης, Κοκμοτός, Φραντζεσκάκης.
ΟΦ ΑΡΜΕΝΩΝ (Φ. Μουρτζανός): Δανδάλης, Πετρογιαννάκης, Γιαπεντζάκης, Α. Βογιατζάκης, Κολυβάκης (90′ Μαραγκουδάκης), Κλειδής, Τσόλας (85′ Αβντία), Ν. Αποστολάκης (89′ Δραμιτινός), Σηφακάκης, Μάνσε, Θεοδωράκης (69′ Γασπαράκης).
ΣΠΗΛΙ (Μπ. Παπαδάκης): Τσιρίτας, Κονδύλης, Τσαχάκης (78′ Στ. Βαβουράκης), Γεωργακάκης, Μπινιάς (83′ Καλιγιάννης), Γ. Βαβουράκης, Χριστουλάκης, Κ. Βαβουράκης, Γαραντωνάκης (89′ Ρουκουνάκης), Σειραγάκης (71′ Μυλωνάκης), Γιαννόπουλος.
Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:
ΠΑΟ Αλφάς – Τάλως Μελιδονίου 0-3
(24′ Μοσχονάς, 66′ Μακριδάκης, 82′ Λαγουδάκης)
ΟΦ Αρμένων – Σπήλι 3-0
(5′ Κολυβάκης, 76′ Σηφακάκης, 88′ (πεν.) Γασπαράκης)
Κεραυνός – Αετός Ανωγείων 1-2
(82′ Πετρίδης – 68′ (πεν.) Νύκταρης, 70′ Σπαχής)
Δόξα Πλατανέ – Ε.Α.Π. 1-1
(45′ Παπαδογιανάκης – 7′ Καλυβιανάκης)
Επισκοπή – Ποσειδώνας 7-0
(12′, 51′ Νάκας, 44′ Σουμπασάκης, 65′ Χαλκιαδάκης, 66′ Γκιόκας, 76′ Λουμπάκης, 90′ πεν. Τριχάκης)
Ρεθυμνιακός – Άρης Ρ. 2-2
(72′ Καραδάκης, 91′ (πεν.) Ε. Ματαραγκάσι – 40′ Σεφουλάι, 93′ Μπορπουδάκης)
Ψηλορείτης – Αστέρας Ρ. 0-0
Ρεπό: Κάλυβος
Η βαθμολογία
Θ. Ομάδα Β. Γκολ Ν-Ι-Η
1. Επισκοπή 64 98-7 21-1-1
2. Ρεθυμνιακός 53 49-22 16-5-3
3. Αστέρας Ρ. 50 54-15 14-8-1
4. Κάλυβος 39 36-25 10-6-6
5. ΕΑΠ 36 25-23 10-6-7
6. ΟΦ. Αρμένων 35 25-20 9-8-7
7. Άρης 32 29-32 9-5-10
8. Τάλως Μελ. 29 41-50 9-4-11
9. ΠΑΟ Αλφάς 28 29-56 8-4-12
10. Δόξα Πλ. 27 32-42 8-3-11
11. Αετός Αν. 25 29-53 7-4-12
12. Σπήλι 22 39-64 7-1-15
-. Ποσειδώνας 22 28-52 6-4-13
-. Ψηλορείτης 22 37-46 6-4-13
15. Κεραυνός 6 16-68 1-3-19
* Ο Τάλως Μελιδονίου έχει ξεκινήσει με -2β.
Η επόμενη (26η) αγωνιστική:
Σάββατο 14 Απριλίου, 17.00
Γηπ. Ατσιποπούλου: ΕΑΠ – Αστέρας
Γηπ. Μισιρίων: Άρης – ΠΑΟ Αλφάς
Κυριακή 15 Απριλίου, 17.00
Γηπ. Αλφάς: Κάλυβος – Ψηλορείτης
Γηπ. Σπηλίου: Σπήλι – Κεραυνός
Γηπ. Γερανίου: Ποσειδώνας – Δόξα Πλατανέ
Γηπ. Ανωγείων: Αετός Ανωγείων – Επισκοπή
Γηπ. Σοχώρας: Ρεθυμνιακός – ΟΦ Αρμένων
Ρεπό: Τάλως Μελιδονίου