Ο ΑΟΚ Χανιά είναι η πρωταθλήτρια ομάδα μπάσκετ ανδρών στην ΕΚΑΣΚ. Η ομάδα των Χανίων «σκούπισε» στα φετινά πλέι οφ τον Εργοτέλη με 3-0 στις νίκες επικρατώντας με 58-54 στο τελευταίο ματς εντός έδρας.
Τελικά, είναι αυτές οι μικρές διαφορές που διαμορφώνουν μία εντελώς παραλλαγμένη εικόνα, όπου φυσικά και δεν είναι καθόλου άδικο αυτό που έγινε με το να πάει η κούπα στη δυτική Κρήτη όμως, και οι τρεις τελικοί κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, στην τύχη αλλά και στην καρδιά που ομολογουμένως χτυπούσε πιο δυνατά αυτή των νικητών.
Στον Εργοτέλη που κυνήγησε και έχασε όλα τα ματς με κάτω από 4 πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα είναι δυσκολοχώνευτο αυτό που συνέβη. Στην αντίπερα όχθη, οι Χανιώτες πανηγύρισαν με την ψυχή τους, καθώς το 76-73 με ένα τρελό τρίποντο του Κατράνα στα 3 τελευταία δευτερόλεπτα, η εύστοχη βολή του Σκαμνάκη στο κλειστό του Λίντο στον β’ τελικό επίσης στα τελευταία 3 δευτερόλεπτα για το 58-59 και τώρα ξανά ο Κατράνας και ο Αδοντάκης από τη γραμμή των ελευθέρων βολών 22 δεύτερα πριν το φινάλε, ήταν αυτοί που συνέβαλαν για να κάνουν το τελικό 58-54 και να υπογράψουν με τον πιο επεισοδιακό τρόπο το φετινό πρωτάθλημα.
Η στέψη έγινε άμεσα στο γήπεδο αφού δεν χρειάστηκε να πραγματοποιηθεί άλλο ματς. Ο ΑΟΚ Χανιά θα ανέλθει στη Γ’ Εθνική.
Τα 10λεπτα: 14-15, 33-25, 42-39, 58-54.
Διαιτητές: Κατραχούρας-Μακρής-Κατσαπρακάκης
ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Παπανικολάου): Παλαιοκρασάς, Κοκολιός 19 (3), Αλεξίου 9 (2), Κουτσάβδης, Θεριάκης, Πούρος, Κατράνας 5, Κολαρετάκης 3, Αδοντάκης 9, Παπαδάκης 6 (2), Σκαμνάκης 7.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Κουμάκης 2, Μαϊστρέλης 13 (3), Βερτούδος 9 (2), Καλογεράκης 9 (1), Μανιαδής, Χριστοδούλου 10, Μπελεφάντης 1, Καλλέργης, Αλετράς 7, Πυργιώτης 3.
Τα αποτελέσματα των τριών τελικών:
1η αγωνιστική
ΑΟΚ Χανιά – Εργοτέλης Γ.Σ. 76-73 (1-0 στις νίκες)
2η αγωνιστική
Εργοτέλης Γ.Σ. – ΑΟΚ Χανιά 58-59 (0-2 στις νίκες)
3η αγωνιστική
AOK Χανιά-Εργοτέλης Γ.Σ. 58-54 (3-0 στις νίκες)