Σε μια πολύ σημαντική κίνηση ανθρωπιάς προχώρησε ο ΑΟΝ Αστέρας και οι ακαδημίες του. Από τη σεζόν 2015-16, άπαντες στο σωματείο έχουν προβεί σε μια κίνηση κοινωνικού χαρακτήρα με την συγκομιδή πλαστικών καπακιών (από εμφιαλωμένα νερά) για ιερό σκοπό. Συγκεντρώνοντας έναν μεγάλο αριθμό καπακιών, συγκεντρώνεται ένα μεγάλο ποσό για την αγορά αναπηρικών αμαξιών.
Σκοπός του σωματείου είναι να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά αλλά και τους μεγάλους σε ανάλογες ενέργειες αλληλεγγύης ιδίως στις σημερινές εποχές, όπου η κοινωνία μας το έχει πολύ μεγάλη ανάγκη.
Στο στάδιο του Ρεθύμνου η διοίκηση του σωματείου της Σοχώρας έχει τοποθετήσει μεγάλες πλαστικές φιάλες όπου τα παιδιά και οι μεγαλύτεροι σε ηλικία ποδοσφαιριστές, αφήνουν καπάκια από φιάλες νερού, για να βοηθήσουν συμπολίτες μας στην αγορά αναπηρικών αμαξιδίων.
«Μπροστάρηδες» του σκοπού αυτού και οι μέχρι στιγμής παραλήπτες των συγκεντρωμένων καπακιών είναι ο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα σύλλογος «Μανούλες Ρεθύμνου» και ο κ. Δημήτριος Γιαννούλης, όπου αυτό το διάστημα βοηθάει στην συγκέντρωση πλαστικών καπακιών προκειμένου να βοηθηθεί ένας 4χρονος με την αγορά αναπηρικού αμαξιδίου.