Η παιδική παράσταση «Ο Βασιλιάς των Λιονταριών» παρουσιάζεται από το Μικρό Θέατρο Λάρισας στο Ρέθυμνο, στον κινηματογράφο «Cineland Παντελής», σήμερα Σάββατο 2 Φεβρουαρίου ώρες 16.00 και 18.00.
Το έργο
Ο βασιλιάς των ζώων έχει μεγαλώσει πια και ψάχνει τον διάδοχό του. Έτσι στέλνει κάλεσμα σε όλα τα ζώα του δάσους για να μαζευτούν και να επιλέξουν τον διάδοχό του. Τα ζώα πρέπει να περάσουν μια σειρά από δοκιμασίες για να καταφέρουν να κερδίσουν την εμπιστοσύνη και παράλληλα την θέση του Βασιλιά. Έτσι λοιπόν μαζεύονται, ο γάιδαρος, ο λύκος, η χελώνα, ο πελαργός, η μαϊμού, η αλεπού, ο κόκορας, η κουκουβάγια, και ο λαγός. Τι θα γίνει όμως όταν τα ζώα έρθουν αντιμέτωπα; Θα αγωνιστούν δίκαια; Θα τηρήσουν τους κανόνες; Ποιος θα είναι άραγε ο επόμενος Βασιλιάς; Ένα είναι σίγουρο, πως το δάσος δεν πρέπει να μείνει χωρίς βασιλιά!
Συντελεστές
Ηθοποιοί: Γιώργος Πούλης, Φανούρης Κορρές, Μαρία Μαγγελάκη, Ξένια Κωνσταντινίδου
Σκηνοθεσία: Γιώργος Πούλης
Κείμενο: Γιώργος Πούλης
Μουσική επιμέλεια: Δημήτρης Καράτζιος
Γραφιστικά: Στέλιος Καλογεράκης
Τιμές εισιτηρίων: Προπώληση: 8€, Ταμείο: 10€