Το είχαμε πει εξ αρχής. Η βαλίτσα με τους σκόρερς αναμένεται να πάει πολύ μακριά και φέτος. Ο Αλέξανδρος Βλαστός μοιάζει αφιονισμένος όπως κάθε φορά στον α’ γύρο όμως φέτος έφτασε σε διψήφιο αριθμό γκολ (10) στις μόλις πρώτες 6 αγωνιστικές!
Προφανώς και κάνει το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στα χρόνια (δεν είναι πάνω από 4) που αγωνίζεται στο ρεθεμνιώτικο ποδόσφαιρο. Με λίγα λόγια, ο 30χρονος στράικερ έχει πετύχει το 45% των τερμάτων του Ρεθυμνιακού μια και η ομάδα της Σοχώρας έχει τη δεύτερη πιο παραγωγική επίθεση στο φετινό πρωτάθλημα.
Η πρώτη είναι αυτή της ΑΕΜ, καθώς με τα 6 που πέτυχε μέσα στα Λιβάδια έφτασε τα 32 (6-0). Τα γκολ της μοιράζονται αρκετοί παίκτες έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Γιώργο Βελονάκη (6), ενώ ανάμεσα σ’ αυτούς πλέον εισήλθε και ο Βασίλης Φοβάκης που έκανε σεφτέ με δύο τέρματα.
Οι σκόρερς:
1. Βλαστός (Ρεθυμνιακός) 10
2. Βελονάκης (ΑΕΜ) 6
-. Μεταξάκης (Ερμής) 6 (2π.)
3. Μ. Σπανουδάκης (Κάλυβος) 5 2(πεν.)
– Ρηγάκης (Αστέρας Ρ.) 5
– Ι.Σ. Σηφακάκης (Ποσειδώνας) 5
-. Γαρεφαλάκης (ΑΕΜ) 5
-. Σκουλούδης (Άρης) 5
-. Μπαμπουλάκης (Αστέρας Περ.) 5
4. Δελήμπασης (ΑΕΜ) 4 (1 φ.)
-. Σιόρε (Ρεθυμν.) 4 (2π.)
Από 3 γκολ
5. Κοντορινάκης (Αστέρας Ρ.), Σωπασουδάκης (Τάλως Μελ.) (1π.), Βιτώρος (ΑΕΜ), Παπαγιαννάκης (ΑΕΜ), Λέσι (ΑΕΜ), Ιμπραχίμι (Αστέρας Ρ.), Αντίοχος (Ρεθυμνιακός), Χαριτάκης (Κάλυβος).
Αυτογκόλ
Καπετανάκης (Ψηλορείτη) υπέρ Καλύβου
Κτιστάκης (ΟΦΑ) υπέρ Ερμή
Μανουσάκης (ΠΑΟ Αλφάς) υπέρ Ρεθυμνιακού