Ο Γιώργος Λυρώνης είναι από το απόγευμα της Κυριακής ο νέος προπονητής της Επισκοπής. Στο πρόσωπο του 51χρονου τεχνικού, η διοίκηση των «γυπαετών» βρήκε τον αντικαταστάτη του Γιώργου Βλαστού που έλυσε τη συνεργασία του κοινή συναινέσει με την ομάδα από την περασμένη Παρασκευή.
Το αγωνιστικό τμήμα κατέβηκε με προπονητή τον Στράτο Γιοκαριδάκη στον αγώνα με την ΕΑΠ στο Ατσιπόπουλο (1-2) και στις κερκίδες του γηπέδου, ανάμεσα σε πολλούς άλλους προπονητές που παρακολούθησαν τον αγώνα, βρισκόταν και ο εκείνος των Μικτών ομάδων και σημερινός τεχνικός της Επισκοπής.
Ο Γιώργος Λυρώνης είδε το ματς και την Επισκοπή σε μια μέτρια γενικά εικόνα αλλά όπως ο ίδιος επεσήμαινε σε κύκλους του, αυτό ήταν καλό για να μπορέσει να δει και τις αδυναμίες της γιατί μέχρι σήμερα είχε εικόνα αλλά, όλα ήταν παιγνίδια όπου η Επισκοπή πήγαινε «τρένο».
Την Κυριακή οι δύο πλευρές (Νικολιδάκης-Λυρώνης) συναντήθηκαν και έδωσαν τα χέρια.
Η ανακοίνωση των «γυπαετών» ανέφερε: «Ο ΑΟ Επισκοπής ανακοινώνει την έναρξη συνεργασίας με τον προπονητή Γιώργο Λυρώνη. Ο νέος τεχνικός της ομάδας μας πέρασε από τα γραφεία του συλλόγου μας και κατέληξε συμφωνία για το ξεκίνημα μιας νέας προσπάθειας στους ορίζοντες που ανοίγονται μπροστά (φινάλε πρωταθλήματος, κύπελλο ερασιτεχνών Ελλάδας, Γ’ Εθνική).
Ο Γιώργος Λυρώνης έχει γεννηθεί στις 14/8/67 και σαν ποδοσφαιριστής αναδείχθηκε στον Αστέρα Περάματος (Δ’ Εθνική) στις αρχές της δεκαετίας του ’90. Έπειτα αγωνίστηκε στην ΕΑΡ (Β’ Εθνική) για 8 χρόνια. Το 1999 επέστρεψε στην Δ’ Εθνική και τον Αστέρα για να ολοκληρώσει την καριέρα του στον ΑΟ Λιβαδίων.
Σαν προπονητής, αυτή είναι η δεύτερη φορά που ο 51χρονος τεχνικός περνάει τις πύλες του «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης». Την πρώτη φορά ήταν στο α’ μισό της σεζόν 2015-16 όταν είχε έρθει ως βοηθός του Ράικο Γιάνγιανιν στη Γ’ Εθνική. Ακολούθως, στις αρχές του Δεκέμβρη το 2015 κοούτσαρε τον ΑΟ Χανιά στη FootballLeague ενώ λίγο μετά, έκανε πρωταθλητισμό το Α’ τοπικό με την ΑΕΜ. Από τα μέσα της δεκαετίας του 2000, προπονητικά, θήτευσε δίπλα στον Γιάννη Πετράκη στον Αστέρα Ρεθύμνου για 3 χρόνια (Δ’ και Γ’ Εθνική) ενώ έμεινε για άλλες δύο σεζόν ως α’ προπονητής (μαζί με τον Ηλία Ασπρομάτη) και μία ακόμα στην ΠΕΡ.
Στο παρελθόν έχει κάτσει και στους πάγκους της Δόξας Πλατανέ και του ΑΟ Καλύβου. Σήμερα είναι εν ενεργεία προπονητής των Μικτών Ρεθύμνου όπου υπό την καθοδήγησή του, οι Νέοι κατέκτησαν το πρωτάθλημα Κρήτης και οι Παίδες τερμάτισαν 1οι στο φετινό ενωσιακό πρωτάθλημα (ισοβάθμισαν ως πρώτοι μαζί με το Ηράκλειο).
Ο νέος τεχνικός της Επισκοπής αναλαμβάνει από την Δευτέρα (26/3) καθήκοντα προπονώντας τους παίκτες στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».
Η ομάδα μας τον καλωσορίζει και του εύχεται πολλές ομαδικές και προσωπικές επιτυχίες».
Γ. Λυρώνης: «Σημασία έχει να βάλουμε τις βάσεις για την επόμενη χρονιά»
Αμέσως μετά τη συμφωνία με τον πρόεδρο κ. Νικολιδάκη, ο Γιώργος Λυρώνης ήταν λακωνικός πλην όμως ουσιαστικός στις δηλώσεις που έκανε: «Ευχαριστώ τη διοίκηση αλλά και τον πρόεδρο κ. Μιχάλη Νικολιδάκη προσωπικά για την εμπιστοσύνη που μου δείχνει να αναλάβω την ομάδα και να τελειώσουμε τη χρονιά όπως πρέπει. Αυτό που έχει όμως μεγάλη σημασία τώρα είναι, να βάλουμε τις βάσεις για την επόμενη που έρχεται στη Γ’ Εθνική».