Τον Οκτώβριο του 2003, από τις αίθουσες του 2ου Δημοτικού Σχολείου, ξεκίνησε η Παιδική-Νεανική Χορωδία, μια πρωτοποριακή κίνηση στο χώρο της Μουσικής, στο Ρέθυμνο. Άξονας του εγχειρήματος ήταν η μεταλαμπάδευση των γνώσεων και των εμπειριών που μας χάρισε απλόχερα η Μουσική, αλλά και η διαμόρφωση των χαρακτήρων των παιδιών, μέσω της συνεργασίας, της πειθαρχίας και αυτοπειθαρχίας, της ομαδικότητας, της αλληλεγγύης και της προσήλωσης σε έναν κοινό στόχο, αξίες που αυτονόητα συνδέονται με την απόκτηση της μουσικής παιδείας.
Αρχές Σεπτεμβρίου κάθε χρόνο η αυλή του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ρεθύμνου σφύζει από ζωή, από τις φωνές και τα χαμόγελα των μαθητών μας που συγκεντρώνονται έπειτα από το κάλεσμά μας από διαφορετικές σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της πόλης μας, για να αποτελέσουν το έμψυχο δυναμικό των δράσεων του Μουσικού Καρπού. Το 2009 ήταν η χρονιά που μπήκαν οι βάσεις για τη δημιουργία του Μουσικού Καρπού και σηματοδότησε την πορεία μας. Μια πορεία δυναμική και δημιουργική στα μουσικά και εκπαιδευτικά δρώμενα, που μας χάρισε αλησμόνητες στιγμές, πλούσιες σε καλλιτεχνικές εμπειρίες και συγκινήσεις! Σκοπός μας είναι να συνεχίσουμε με μεγαλύτερες προσδοκίες και επίκεντρο τους μαθητές της πόλης μας.
Οι Λιλιπούτειοι μαθητές μας, ανεκτίμητοι θησαυροί μας! Μελωδικοί συνταξιδιώτες, γευόμαστε μαζί από την ολόδροση χορωδιακή πηγή, τις τρυφερές, ευαίσθητες και γεμάτες εσωτερική δύναμη αρμονίες! Σ’ ένα κλίμα αγάπης, χαράς, ενθουσιασμού, προσφοράς, εθελοντισμού αλλά και υπευθυνότητας αγωνιζόμαστε να κτίσουμε μαζί τις δικές μας γέφυρες παιδείας και πολιτισμού.
Για άλλη μια χρονιά οραματιστήκαμε, οργανώσαμε και θα παρουσιάσουμε άλλη μία βραδιά πολιτισμού στην πόλη μας με μουσικό θέμα: Ο «Δικός μας Διονύσης Σαββόπουλος». Μια εκδήλωση αφιερωμένη στον Μουσικοσυνθέτη, όπου το κοινό θα έχει την ευκαιρία να ενημερωθεί από τον ίδιο για ιστορικά θέματα που αφορούν τα τραγούδια που θα ακουστούν, με την συμμετοχή της Χορωδίας του Μουσικού Καρπού και τη συνοδεία Κουϊντέτου Πνευστών Μουσικών Οργάνων, όπου απαρτίζεται από Ρεθύμνιους και μη μουσικούς, που δραστηριοποιούνται τόσο στην πόλη μας αλλά και εκτός αυτής.
Το κουϊντέτο πνευστών μουσικών οργάνων θα αποτελείται από:
Σαξόφωνο Άλτο: Μποτόνης Μποτονάκης – Τρομπέτα: Γιάννης Φουντεδάκης – Ευφώνιο: – Θανάσης Λεοντάκης – Τρομπόνι: Αλέξανδρος Σκέμπι και Τούμπα: Χαράλαμπος Παλιός.
Συμμετέχουν επίσης οι Μουσικοί:
Φλάουτο: Νίκη Καπετανάκη – Σαξόφωνο Άλτο: Ελεονώρα Άντη (μαθήτρια της Δ.Φ.Ρ.) Ευφώνιο: Μανώλης Σφακιανάκης & Τρομπόνι: Κώστας Παλιός.
Διεύθυνση Ορχήστρας-Χορωδίας: Αντώνης Μαυράκης.
Είσοδος Ελεύθερη.
Η Εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του Παλαιοντολογικού Μουσείου Ρεθύμνου την Κυριακή 27 Μαΐου και ώρα 21:00, εάν ο καιρός είναι βροχερός η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Παντελή Πρεβελάκη – Βερνάδου 1 (παλιά πόλη) με είσοδο ελεύθερη και θα τελεί με τη στήριξη της Περιφέρειας Κρήτης και Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου.
Αξιοσημείωτο είναι ότι στη συγκεκριμένη εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί με την εθελοντική προσφορά του ΣΥΝΠΟΛΙΣ, συγκέντρωση τροφίμων μακράς διάρκειας. Για το σκοπό αυτό καλούμε τους συμπολίτες μας που θα παρευρεθούν να στηρίξουν αυτή τη φιλανθρωπική δράση, αποδεικνύοντας πως, παρά τις όποιες οικονομικές δυσκολίες, διαθέτουμε περίσσευμα ανθρωπιάς. Τα τρόφιμα που θα συγκεντρωθούν, θα δοθούν στο Φιλόπτωχο Ταμείο της Ιεράς Μητροπόλεως Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου.
Όλες οι δράσεις του Μουσικού Καρπού στο: mousikoskarpos.blogspot.gr
Ο Πρόεδρος του Μουσικού Καρπού
Αντώνης Μαυράκης