Μία τεράστια πρόκληση έχει μπροστά της η Χριστίνα Μπικέσκου. Η αθλήτρια του Αρκαδίου μπαίνει σήμερα στη «μάχη» του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων-Νεανίδων, το οποίο διεξάγεται στις Σέρρες. Μάλιστα είναι η μοναδική αθλήτρια που θα εκπροσωπήσει τον ρεθεμνιώτικο σύλλογο, μιας και η Ηρώ Συνολάκη ετοιμάζει ήδη τις αποσκευές της για το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Τιφλίδας.
Η Χριστίνα Μπικέσκου θα λάβει μέρος στα αγωνίσματα των 200μ. και των 400μ. Αν και Κορασίδα (και του χρόνου θα αγωνίζεται στην ίδια κατηγορία), έχει υψηλούς στόχος σε ένα Πανελλήνιο πρωτάθλημα μεγαλύτερης ηλικιακής κατηγορίας. Βάσει των χρόνων και επιδόσεών της κατά τη διάρκεια της σεζόν, βρίσκεται πιο κοντά στη διάκριση στα 400μ. Σαφώς και θα επιδιώξει να μπει στον τελικό και μετέπειτα στην 8άδα, αλλά ο μεγάλος της στόχος είναι να βελτιώσει το ατομικό της ρεκόρ. Για την ακρίβεια, να ρίξει το 59”76 κάτω από τα 59”.
Από κει και πέρα και ανάλογα με τις κούρσες που θα τρέξει στα 400μ., θα κυνηγήσει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στα 400μ., αγώνισμα που θα γίνει την Κυριακή. Η αθλήτρια του Αρκαδίου βρίσκεται σε αρκετά καλή αγωνιστική κατάσταση, δείχνει να έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό που την ταλαιπώρησε για μεγάλο χρονικό διάστημα και θέλει να κλείσει με θετικό τρόπο τη φετινή αγωνιστική χρονιά.
Χριστίνα Μπικέσκου: «Να βελτιώσω το ατομικό μου ρεκόρ»
Η αθλήτρια του Αρκαδίου, με δηλώσεις της στα «Ρ.Ν.», αποκάλυψε τους στόχους της εν όψει της συμμετοχής της στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα των Σερρών.
«Μπροστά μας έχουμε τους τελευταίους αγώνες της χρονιάς, που είναι πολύ απαιτητικοί. Όσο αφορά τα 400μ., η πρόκριση στον τελικό και η είσοδος στην 8άδα είναι το ιδανικό σενάριο. Κύριος στόχος είναι να βελτιώσω το ατομικό μου ρεκόρ. Δηλαδή, το 59”76 να το κατεβάσω κάτω από τα 59” και να κλείσει με θετικό τρόπο η φετινή χρονιά.
Το αγώνισμα των 200μ. θα γίνει την δεύτερη ημέρα και θα προσπαθήσω να μπω στον τελικό και γενικότερα να κάνω το καλύτερο δυνατό στις κούρσες που συμμετάσχω».
Γιώργος Βιζιργιανάκης: «Θέλουμε μία καλή επίδοση»
Ο προπονητής της, με δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.», επεσήμανε πως και ο ίδιος και η αθλήτριά του θέλουν μία καλή επίδοση και γιατί όχι να συνδυαστεί με τη βελτίωση του ατομικού της ρεκόρ στα 400μ.
«Στόχος της Χριστίνας είναι να βελτιώσει το ατομικό της ρεκόρ στα 400μ., να κάνει μία καλή επίδοση και φυσικά να δοκιμάσει τις δυνάμεις της απέναντι σε αθλήτριες μεγαλύτερης ηλικιακής κατηγορίας. Θέλουμε μία καλή επίδοση, έτσι ώστε να κλείσει τη χρονιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο».
Στην τελική ευθεία για το Πανευρωπαϊκό η Συνολάκη
Η Ηρώ Συνολάκη δεν θα αγωνιστεί στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα, καθώς προετοιμάζεται πυρετωδώς για το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων της Τιφλίδας, όπου και θα λάβει μέρος στο απαιτητικό και δύσκολο αγώνισμα του Επτάθλου. Η Ρεθεμνιώτισσα αθλήτρια και ο προπονητής της Παναγιώτης Ασλανίδης θα αναχωρήσουν τα ξημερώματα της Δευτέρας με προορισμό τη Γεωργία.