Με λαμπρότητα και τη συμμετοχή πλήθους κόσμου εορτάστηκε και φέτος η Εθνική εορτή της 28ης Οκτωβρίου στο Ατσιπόπουλο.
Το πρωί της 28ης τελέσθηκε η Θεία Λειτουργία και εν συνεχεία η Δοξολογία στον Ενοριακό Ναό του Αγίου Ελευθερίου και ακολούθησε η επιμνημόσυνη δέηση στο Ηρώο των πεσόντων και η κατάθεση στεφάνων από τις αρχές, τους εκπροσώπους των Ενόπλων Δυνάμεων και της Αστυνομίας, των πολιτιστικών και λαογραφικών συλλόγων και των μαθητών των σχολείων. Αμέσως μετά ακολούθησε η καθιερωμένη παρέλαση.
Το παρόν έδωσαν η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνης κ Μαίρη Λιονή, ο δήμαρχος Ρεθύμνης κ. Γεώργιος Μαρινάκης, ο εκπρόσωπος των Ενόπλων Δυνάμεων αντισυνταγματάρχης Πεζικού και φρούραρχος Ρεθύμνου κ. Εμμανουήλ Μυστράκης, ο εκπρόσωπος της Ελληνικής Αστυνομίας Αστυνομικός διευθυντής κ. Αδάμ Παραδεισανός, ο πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Ατσιποπούλου κ. Αλέξανδρος Παπαλεξάκης, ο αντιδήμαρχος Παιδείας κ. Γεώργιος Γεωργαλής, η πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Ατσιποπούλου «Ο Άγιος Ελευθέριος» κα Δέσποινα Αγγελιδάκη, η εκπρόσωπος των συλλόγων Ατσιποπουλιανών Αθήνας και Πειραιά κα Μαρία Παχουλού και εκπρόσωπος της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κα Ευαγγελία Μαντά.
Πρωτ. Μιχαήλ Ι. Μυστράκης