Συνεχίζονται οι προετοιμασίες για την πραγματοποίηση του συνεδρίου του Παγκοσμίου Συμβουλίου Κρητών, που φέτος θα πραγματοποιηθεί στο Ηράκλειο από τη 1 ως τις 4 Αυγούστου. Με αφορμή την ανακήρυξη του 2019 ως «Έτος Ερωτόκριτου», το συνέδριο θα έχει κεντρικό του θέμα το κορυφαίο αυτό έργο της κρητικής και της παγκόσμιας λογοτεχνίας, με τίτλο «Γιατί… Ερωτόκριτος στον 21ο αιώνα στην Κρήτη και τον Κόσμο;».
Η έναρξη του συνεδρίου προγραμματίζεται για το απόγευμα της 1ης Αυγούστου, στον τάφο του Νίκου Καζαντζάκη (λόφος Μαρτινέγκο). Οι εργασίες θα ακολουθήσουν κατόπιν στο πολιτιστικό κέντρο του Δήμου Ηρακλείου και θα συνεχισθούν έως τις 4 Αυγούστου. Η λήξη του συνεδρίου θα πραγματοποιηθεί στο χωριό Κρουσώνας, στο ομώνυμο δημοτικό διαμέρισμα της επαρχίας Μαλεβιζίου, με νότες παραδοσιακής μουσικής και γεύμα.
Αξίζει να σημειωθεί ότι κεντρικός ομιλητής του συνεδρίου θα είναι ο διεθνούς φήμης καθηγητής νεοελληνικής στο πανεπιστήμιο του Cambridge και κρητολόγος David Holton.
Οι τομείς που επιδιώκεται να συνδεθούν διαθεματικά είναι οι ακόλουθοι:
• εκπαίδευση, επιστήμες και καλές τέχνες, φυσικό περιβάλλον, θρησκεία,
• πολιτική, οικονομία, επιχειρηματικότητα, αθλητισμός,
• διατροφή, τουρισμός, κοινωνία και ελληνική παιδεία.
Οι κατευθυντήριες γραμμές του αξιακού μηνύματος που επιθυμεί να προάγει το Παγκόσμιο Συμβούλιο Κρητών σε συνεργασία με την Περιφέρεια Κρήτης είναι:
• η παράδοση και η αναγέννηση,
• η νησιωτικότητα, η επιμονή και ο αγώνας,
• η ευγενής άμιλλα και ο συναγωνισμός,
• το θάρρος και η αξιοπρέπεια,
• το πάθος, η θυσία και η αγάπη.
«Πιστεύουμε ακράδαντα ότι οι αξίες που μας παραδίδονται μέσα από το αριστούργημα αυτό της κρητικής λογοτεχνίας δεν μπορούν να αγνοηθούν από το σύγχρονο κοινωνικό γίγνεσθαι. Ίσως, μάλιστα, ο καλύτερος τρόπος να αντισταθούμε στην αφομοιωτική επίδραση της παγκοσμιοποίησης είναι τελικά η αναδίφηση της παραδοσιακής κληρονομιάς και των αξιών που απορρέουν μέσα από αυτήν. Με τον τρόπο αυτόν θα μπορέσουμε να ακολουθήσουμε το πνεύμα του εκσυγχρονισμού, χωρίς να απωλέσουμε την ιστορικότητα και όλα όσα προσδιορίζουν την ταυτότητά μας», σημειώνει το Δ.Σ. του Παγκοσμίου Συμβουλίου Κρητών.
Το συνέδριο συνδιοργανώνεται με την Περιφέρεια Κρήτης.