18:00 Συνάντηση με στελέχη της Ν.Ε. Χανίων (Γραφεία Ν.Ε.).
19:00 Επίσκεψη στην Αντιπεριφέρεια.
19:45 Πολιτική Εκδήλωση-Ομιλία (Αίθουσα ΕΒΕ).
Απέκλεισε το ενδεχόμενο να παρθούν νέα δημοσιονομικά μέτρα απευθυνόμενος στους φορείς του τουρισμού ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ και αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Ευάγγελος Βενιζέλος. Ο κ. Βενιζέλος τόνισε ότι οι πολίτες δεν αντέχουν νέα μέτρα και νέες περικοπές σε μισθούς και συντάξεις, υποστηρίζοντας ότι αυτό που πρέπει να γίνει είναι να αλλάξει το κράτος. «Οι θυσίες ήταν μεγάλες και χρειάζεται ακόμη ένα διάστημα να εφαρμόσουμε δύσκολες πολιτικές. Αλλά η Ελλάδα δεν αντέχει νέα δημοσιονομικά μέτρα, δεν αντέχει ο κόσμος νέους εισοδηματικούς περιορισμούς.Δεν πρόκειται να επιβληθούν νέοι περιορισμοί σε εισοδήματα, σε μισθούς και συντάξεις. Αυτό που πρέπει είναι να αλλάξουμε το κράτος. Να ανταποκριθούμε στην κραυγή της αγωνίας της κοινωνίας που θέλει άλλο κράτος, κι εκεί πρέπει να είμαστε αποφασιστικοί» ανέφερε χαρακτηριστικά.
Προτεραιότητα σύμφωνα με τον κ. Βενιζέλο είναι η στήριξη των επιχειρήσεων τονίζοντας ότι η ελληνική κυβέρνηση έδωσε μεγάλη μάχη με την τρόικα για να μειωθεί ο ΦΠΑ στην εστίαση. «Βασικό μας μέλημα είναι να στηρίξουμε τις επιχειρήσεις, επισημαίνοντας ότι «χωρίς την ανακεφαλαιοποίηση δεν θα μπορούσαμε να στηρίξουμε τη μεσαία και μικρή επιχείρηση».«Η στήριξη των επιχειρήσεων στηρίζει την απασχόληση» ενώ πρόσθεσε «δώσαμε αγώνα με την τρόικα για να μείνει ζωντανή η συζήτηση για τη μείωση του ΦΠΑ στην εστίαση».
Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ αναφέρθηκε και στις σχέσεις του ΠΑΣΟΚ με την Κρήτη. «Το ΠΑΣΟΚ έχει στενούς ιστορικούς και συναισθηματικούς δεσμούς με την Κρήτη, θέλουμε να ξανακερδίσουμε αυτήν την επαφή πείθοντας τον κόσμο μας ότι αυτό ήταν το μόνο που μπορούσε να γίνει και που μπορεί να οδηγήσει με ασφαλή και δίκαιο τρόπο την Ελλάδα έξω από την κρίση», επεσήμανε χαρακτηριστικά.
Κατά τη συνάντηση του με φορείς και παράγοντες του τουρισμού, μίλησε για τις προοπτικές ανάπτυξης της Κρήτης, κάνοντας λόγο για αξιοποίηση όλων των μορφών του τουρισμού στο νησί και ιδιαιτέρα του Θρησκευτικού, εκφράζοντας παράλληλα την αισιοδοξία ότι θα ανακάμψει και ο εσωτερικός τουρισμό
Ο Ευάγγελος Βενιζέλος αναφέρθηκε και στο θέμα της δημόσιας τηλεόρασης τονίζοντας πως υπάρχει συγκεκριμένο πλάνο το οποίο θα υλοποιηθεί. «Δεν είναι αυτό που θέλουμε, αυτό που φανταζόμαστε. Θα λειτουργήσει η Επιτροπή Προσωπικοτήτων, θα διαμορφώσει το νέο σχήμα, το οποίο δεν θα έχει καμία σχέση με πελατειακές σχέσεις και κομματικές λογικές του παρελθόντος» ανέφερε και κάλεσε τους εργαζομένους της πρώην ΕΡΤ να έρθουν στο μεταβατικό σχήμα που, όπως είπε, υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις για να γίνει ομαλότερα η μετάβαση στο οριστικό σχήμα.
Ο κ. Βενιζέλος δεν παρέλειψε να αναφερθεί και σε δύο θέματα που βρίσκονται τις τελευταίες ημέρες στις πρώτες θέσεις τις επικαιρότητας και συγκεκριμένα στα μείζονα ζητήματα των δημοτικών αστυνομικών και εκπαιδευτικών. Για τους πρώτους τόνισε ότι θα γίνει αξιολόγηση με αντικειμενικά κριτήρια και διαφάνεια ενώ για τους δεύτερους πρότεινε να ενταχθούν, ύστερα από αναγκαία αξιολόγηση, ως Διοικητική Αστυνομία στο Υπουργείο Δημόσιας Τάξης για να καλύψουν τις ανάγκες της τοπικής αυτοδιοίκησης.
Η επίσκεψη του Ευάγγελου Βενιζέλου στο Ηράκλειο πραγματοποιήθηκε κάτω από δρακόντεια μέτρα ασφαλείας. Περιμετρικά του ξενοδοχείου, στο οποίο ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ συναντήθηκε με φορείς του τουρισμού, υπήρχαν από νωρίς το πρωί ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις. Μάλιστα κατά την άφιξη του Ευάγγελου Βενιζέλου στο ξενοδοχείο συγκεντρωμένοι φώναξαν συνθήματα κατά του κ. Βενιζέλου, ενώ ορισμένοι πέταξαν και μπουκάλια προς το μέρος του.
Παράσταση διαμαρτυρίας ΑΔΕΔΥ κατά την επίσκεψη Ε. Βενιζέλου
Παράσταση διαμαρτυρίας στο Εμπορικό Επιμελητήριο Ρεθύμνου έχει προγραμματίσει για σήμερα Παρασκευή στις 11:00 το πρωί το νομαρχιακό τμήμα ΑΔΕΔΥ Ρεθύμνου, με αφορμή την επίσκεψη του αντιπροέδρου της κυβέρνησης και προέδρου του ΠΑΣΟΚ Ευάγγελου Βενιζέλου.
Κατά τη διάρκεια της χθεσινής γενικής συνέλευσης που πραγματοποίησαν τα Σωματεία Εργαζομένων Δημοσίου Τομέα στο Εργατικό Κέντρο Ρεθύμνου ο πρόεδρος του Ν.Τ. της ΑΔΕΔΥ Ρεθύμνου Νίκος Δερεδάκης τόνισε μεταξύ άλλων.
«Οι κινητοποιήσεις θα συνεχιστούν ενάντια της λαίλαπας των μέτρων που έρχονται να πλήξουν όχι μόνο την ελληνική κοινωνία αλλά και το δημόσιο τομέα με το μέτρο της διαθεσιμότητας και της κινητικότητας, το οποίο βρίσκεται προ των πυλών. Όπως γνωρίζουμε μπαίνουν σε κινητικότητα ή διαθεσιμότητα δηλαδή σε μία προαπολυτική περίοδο δημοτικοί αστυνομικοί, σχολικοί φύλακες, πάνω από 50 ειδικότητες της τεχνικής εκπαίδευσης της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, και έρχονται και άλλοι. Οι κινητοποιήσεις θα κλιμακωθούν με στόχο την συγκέντρωση στη γενική πανελλαδική απεργία της ΑΔΕΔΥ και της ΓΣΕΕ την Τρίτη 16 Ιουλίου».
Από την πλευρά του το Σωματείο Εργαζομένων στον Δήμο Ρεθύμνου, αποφάσισε τρίωρη στάση εργασίας για σήμερα Παρασκευή από τις 11:30 μέχρι το τέλος του ωραρίου και αποχή των εργαζομένων από τα καθήκοντά τους το Σαββατοκύριακο. Τη Δευτέρα 15 Ιουλίου θα πραγματοποιηθεί συνέλευση και την Τρίτη 16 Ιουλίου οι εργαζόμενοι του Δήμου θα συμμετέχουν στην πανελλαδική εικοσιτετράωρη απεργία που έχουν κηρύξει η ΑΔΕΔΥ και η ΓΣΕΕ.