Τη δική της προσπάθεια θα καταβάλλει η Επισκοπή προκειμένου να φτάσει σε μια νίκη απέναντι σ’ έναν μεγάλο όσο και ιστορικό αντίπαλο όπως είναι ο Ιωνικός στο γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» αυτή την Κυριακή στις 16.00. Η ομάδα της Νίκαιας έρχεται για πρώτη φορά στην Επισκοπή και χρειάζεται νίκη για να ξεμπερδεύει γρήγορα σχετικά με την υπόθεση παραμονή.
Ο Ιωνικός όμως έχει αρκετά ματς για να μαζέψει τους δύο-τρεις βαθμούς που -ίσως- του χρειαστούν. Στην αντίπερα όχθη, η Επισκοπή έχει εναποθέσει όλες της τις ελπίδες στο κυνήγι της 11ης θέσης που μπορεί να της επιτρέψουν να παραμείνει στην κατηγορία, εφόσον αλλάξει εκ νέου η κατάσταση στον χάρτη του ποδοσφαίρου.
Οι Ρεθεμνιώτες συνεχίζουν κανονικά τις προπονήσεις και την προσπάθειά τους για τον παραπάνω στόχο. Ο πρώτος στόχος που ήταν η κατάληψη της 8ης θέσης, έχει αποτύχει αλλά το γεγονός αυτό δεν αποτρέπει τους «κυανόλευκους» να αναζητούν κίνητρα για να τελειώσουν με αξιοπρέπεια το πρωτάθλημα.
Σπ. Σπυριδάκης: «Έχουμε κίνητρο απέναντι στον Ιωνικό»
Ο προπονητής των «γυπαετών», Σπύρος Σπυριδάκης, δούλεψε καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας με τους ποδοσφαιριστές του και είχε στην ουσία, το χρόνο να τους γνωρίσει αλλά και να τους μάθει πολύ καλύτερα. Βλέπετε, ανέλαβε δυο ημέρες πριν τον αγώνα με την Τριγλία οπότε -τουλάχιστον για ‘κεινο το ματς- ο χρόνος να μάθει τα πάντα, ήταν περιορισμένος. Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις «τρέχουν» και ο ίδιος είχε να κάνει το σχόλιό του εν όψει του αγώνα με τον Ιωνικό αυτή την Κυριακή (10/4, 16.00).
«Ο Ιωνικός είναι γνωστή ομάδα στο ποδοσφαιρικό γίγνεσθαι. Για μας αποτελεί κίνητρο να παίζουμε με ομάδες που έχουν ιστορία. Και ‘γω σαν προπονητής έχω το προσωπικό μου κίνητρο να κερδίσουμε το παιγνίδι. Βέβαια, ο Ιωνικός θέλει ένα τρίποντο για να σωθεί. Όπως όμως θέλει εκείνος να κερδίσει το ματς, έτσι θέλουμε και μείς.
Θεωρώ ότι θα γίνει ένα ωραίο ματς, όπου οι σκοπιμότητα έχει την ουσία της αλλά που εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να παίξουμε για τους εαυτούς μας και για την ομάδα μας».
Εκτός οι Γούλας, Γεωργίου – Επιστρέφουν Μπάτζεφ, Μηνάς
Ο Ρεθεμνιώτης προπονητής δεν θα μπορεί να υπολογίζει στον Γιώργο Γούλα, ο οποίος συνεχίζει να έχει προβλήματα στους προσαγωγούς ενώ, άγνωστο παραμένει το τί θα κάνει ο Θανάσης Γεωργίου με τον καρπό του αριστερού του χεριού, όπου έχει υποστεί μία κάκωση. Οι πόνοι στο συγκεκριμένο σημείο δεν έχουν υποχωρήσει ενώ, υπάρχει το ενδεχόμενο μιας μικρής επέμβασης προκειμένου να αποκατασταθεί το πρόβλημα.
Ο Βεροιώτης τερματοφύλακας απέχει από τις προπονήσεις κι έτσι στα γκολπόστ της Επισκοπής θα παραμείνει για δεύτερη συναπτή αγωνιστική, ο Γιάννης Γκουτζελάς.
Στα αγωνιστικά πλάνα επανέρχονται και οι Μπάτζεφ (ξεπέρασε το πρόβλημα στους προσαγωγούς), Περικλής Μηνάς που εξέτισε την ποινή τιμωρίας του.
Τελευταία προπόνηση θα πραγματοποιηθεί σήμερα το πρωί 10.30 στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».
Εκτός αποστολής ο Κατσίκιας
Από την πλευρά του Ιωνικού που προετοιμάζεται και ‘κεινος πυρετωδώς για τον αγώνα, θα έρθει στην Κρήτη και την Επισκοπή με προβλήματα απουσιών, καθώς δεν είναι σε θέση να αγωνιστούν οι Μαυρουδής και Πουλάκης ενώ και ο καλύτερος παίκτης στην επίθεση, ο Κατσίκιας έχει συμπληρώσει κάρτες.
Μ. Χατζηαλέξης: «Καταπληκτικό β’ γύρο η Επισκοπή»
Με τα παραπάνω δεδομένα, ο προπονητής Μαργαρίτης Χατζηαλέξης, θα έχει περιορισμένες επιλογές. Με δηλώσεις του ωστόσο, στάθηκε στην αναμέτρηση της Κυριακής εφιστώντας την προσοχή των παικτών στο δύσκολο της έδρας της Επισκοπής, ιδίως μετά τα αρνητικά αποτελέσματα με ΠΑΟΚ και Ιάλυσο.
«Μετά από δυο ατυχή αποτελέσματα με Κρουσώνα και Ιάλυσο, πάμε σε μια δύσκολη έδρα και απέναντι σε μια καλή ομάδα που κάνει καταπληκτικό β γύρο. Ξέρουμε ότι η αποστολή μας θα είναι δύσκολη αλλά θα παλέψουμε για να πάρουμε ότι περισσότερο μπορούμε».