«O Καραγκιόζης ζει» είναι ο τίτλος του τελευταίου βιβλίου του φιλόλογου-συγγραφέα, Γιώργου Δ. Φρυγανάκη, που παρουσιάστηκε το απόγευμα της περασμένης Παρασκευής στην κατάμεστη από κόσμο αίθουσα στο Σπίτι του Πολιτισμού. Μικροί και μεγάλοι βρέθηκαν στην βιβλιοπαρουσίαση ενός τόμου, που περιλαμβάνει 55 επίκαιρες παραστάσεις του Καραγκιόζη. Ένα Καραγκιόζη της σύγχρονης εποχής, που αγωνίζεται και μάχεται για τα προς το ζην, προσπαθώντας να ανταπεξέλθει στις καθημερινές του ανάγκες και υποχρεώσεις. Μέσα σε περίπου τετρακόσιες σελίδες ο συγγραφέας έχει συγκεντρώσει πενήντα πέντε αυτοτελείς διακαιρικές παραστάσεις, τις οποίες παρουσιάζει με χιούμορ και παράλληλα καυστικότητα προκαλώντας άλλοτε το γέλιο και άλλοτε το θυμό στους αναγνώστες του.
Για το βιβλίο μίλησαν οι φιλόλογοι Ειρήνη Βογιατζή, πρόεδρος Συνδέσμου Φιλολόγων Ν. Ρεθύμνου, και Πόλυ Παπαδοπούλου, υπεύθυνη του Θεατρικού Ομίλου του Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου Πανεπιστημίου Κρήτης.
Στη διάρκεια της εκδήλωσης, παρουσιάστηκαν θεατρικά δρώμενα στα οποία πήραν μέρος οι φιλόλογοι Χριστίνα Μπακαλάρου και Βασίλης Τζουράς. Η σκηνοθετική επιμέλεια ήταν της Ελένης Καραντζίκου (φιλόλογου) και του Γιώργου Σηφακάκη (σκηνοθέτη).
Ο Γιώργος Φρυγανάκης μιλώντας για το νέο του βιβλίο μεταξύ άλλων τόνισε: «Μου έκανε την τιμή ο Σύνδεσμος Φιλολόγων να παρουσιάσει το βιβλίο μου «Ο Καραγκιόζης ζει». Ένας τίτλος που θα λέγαμε ότι είναι αντιστασιακός στην ζοφερή κατάσταση της εποχής μας. Είναι μια αντίσταση κατά της πολιτιστικής αλλοτρίωσης που υφίσταται καθημερινά ο τόπος μας. Είναι επίσης μια αντίσταση κατά της μονότροπης ενδοστρέφειας της ανατολικής αλλά και της εξωστρέφειας της ευρωπαϊκής. Ο σύγχρονος Καραγκιόζης ζει. Είναι ο Καραγκιόζης του διαμερίσματος, που πληρώνει το χαράτσι και ένας άνθρωπος καθημερινός. Ένας άνθρωπος που θα τον δούμε δίπλα στους κάδους. Είναι το σύμβολο του καθημερινού αγωνιζόμενου Έλληνα. Όλες οι ιστορίες είναι επίκαιρες, διακαιρικές και η πηγή τους είναι η καθημερινότητα. Ο Καραγκιόζης εξακολουθεί να είναι ο άνθρωπος της καθημερινότητας και προβάλλεται σαν πρότυπο. Είναι ο άνθρωπος που λιμοκτονεί αλλά παρόλα αυτά αγωνίζεται, είναι ο σύγχρονος άνθρωπος. Ο σύγχρονος Έλληνας, ο μη αλλοτριωμένος, ζει γιατί δεν υπάρχει και άλλη επιλογή».
Η πρόεδρος του Συνδέσμου Φιλολόγων Ειρήνη Βογιατζή μιλώντας στους δημοσιογράφους μεταξύ άλλων ανέφερε: «Είναι πραγματικά τιμή μας που παρουσιάσαμε αυτό το βιβλίο, καθώς ο συγγραφέας κατάφερε να κάνει τον Καραγκιόζη σύγχρονο, να τον βάλει στη δική μας πραγματικότητα, να έχει το ίδιο χιούμορ, την ίδια καυστικότητα, να καυτηριάζει όλα τα κακώς κείμενα και σαν καραγκιόζικο δρώμενο να προκαλεί το γέλιο, ένα γέλιο πάντα που έχει και πίκρα μέσα και θυμό πολλές φορές. Γενικά είναι ένας αντιστασιακός Καραγκιόζης με ένα λόγο καθαρά πολιτικό με την ευρεία έννοια του όρου πολίτικος».
Το έναυσμα για την συγγραφή των έργων του Καραγκιόζη, όπως αναφέρει ο συγγραφέας στο προλογικό του σημείωμα, δόθηκε απ’ την εργασία του «Ο Καραγκιόζης ζει» που παρουσιάστηκε στο πανελλήνιο συμπόσιο για την κωμωδία και την σάτιρα, που είχε πραγματοποιηθεί στον Άγιο Νικόλαο τον Σεπτέμβριο του 2004 με τη συνεργασία του Δήμου Αγίου Νικολάου και των Συνδέσμων Φιλολόγων Κρήτης. Εκεί παρουσίασε ένα απόσπασμα από το σκετσάκι με τίτλο «Ο καραγκιόζης δικαστής» όπου κατηγορούμενοι ήταν όλοι οι υπουργοί Παιδείας. Η απήχηση του έργου στους εκπαιδευτικούς, τους γονείς και τους μαθητές παρότρυνε το συγγραφέα να συνεχίσει το έργο και έτσι ξεκίνησε να δημοσιεύει ιστορίες στον τύπο, οι οποίες πλέον συγκεντρώθηκαν σε ένα τόμο κι έγιναν βιβλίο.
Για τον Γιώργο Φρυγανάκη: «Ο Καραγκιόζης ζει, γιατί από τη φύση του είναι αθάνατος. Και όσο και αν φαίνεται ότι γερνά δεν χάνει ποτέ την αιχμή του επίκαιρου και του σατιρικού διεγείροντας τον προβληματισμό και τον συναισθηματισμό μας. Ο Καραγκιόζης ζει! Ζει γύρω μας, ανάμεσά μας, μέσα μας ή στην σκιά μας. Στην σκιά του «άλλου» -ίσως του καλύτερου εαυτού μας».