Με σκοπό να αποτυπώσουν στον κινηματογραφικό και τον φωτογραφικό φακό ανθρώπινες ιστορίες, που μπορούν να εμπνεύσουν και να καλλιεργήσουν την αγάπη για τον άνθρωπο αλλά και την ιστορία, καλλιτέχνες του caravan project επέλεξαν ως τρίτο σταθμό της περιοδείας τους το Ρέθυμνο. Από 12 Ιουνίου έως 5 Ιουλίου θα κατασκηνώσουν στον Δημοτικό Κήπο, ελπίζοντας να συλλέξουν ιστορίες και αφηγήσεις καθημερινών ανθρώπων της πόλης, να εμπνευστούν από αυτές και να τις μετουσιώσουν σε ντοκιμαντέρ και αφηγήσεις που θα επικοινωνήσουν στο επόμενο σταθμό τους. Η ομάδα του caravan project απαρτίζεται από νέους δημιουργούς και ερευνητές, τα ντοκιμαντέρ των οποίων έχουν ήδη διακριθεί και βραβευτεί σε Ελλάδα και Αμερική. Σε κάθε τόπο κατασκηνώνουν για ένα μήνα και μέσα στις δύο κυκλικές μογγολικές σκηνές τους (yurt) οργανώνουν μια σειρά από εκπαιδευτικές και πολιτιστικές δράσεις, καλώντας μαθητές αλλά και ενήλικες να συμμετέχουν σε αυτές και να μοιραστούν τις ιστορίες τους.
Μιλώντας στα «Ρ.Ν.» η υπεύθυνη επικοινωνίας του caravan project, Kατερίνα Αποστολοπούλου, εξήγησε την φιλοσοφία της δράσης αυτής και επεσήμανε ότι σκοπός της δεν είναι άλλος από την αφήγηση αθέατων ιστοριών ανθρώπων που μπορούν να εμπνεύσουν και να αποτελέσουν παράδειγμα δύναμης, ιδιαίτερα σε καιρούς δύσκολους. «Είναι μια δράση που έχει ξεκινήσει από το 2011, απαρτίζεται από φωτογράφους, κινηματογραφιστές, καλλιτέχνες και ακαδημαϊκούς-ερευνητές. Τα προηγούμενα τρία χρόνια ταξίδευε σε απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας προσπαθώντας να αποτυπώσει στον φωτογραφικό και τον κινηματογραφικό φακό ανθρώπινες ιστορίες, που έχουν τη δύναμη να εμπνεύσουν και να παραδειγματίσουν. Ιστορίες δηλαδή καθημερινών απλών ανθρώπων που δεν ακούγονται στα παραδοσιακά μέσα και κρύβουν κάτι το διαφορετικό, μια δύναμη ψυχής προσπαθώντας μέσα στα χρόνια της κρίσης να φωτίσουν οι καλλιτέχνες αυτοί μια άλλη Ελλάδα που παλεύει, αμύνεται και επιβιώνει. Σκοπός του caravan project είναι με αφορμή τις ιστορίες, την αφήγηση και την εξιστόρηση, που είναι και οι πλέον παραδοσιακοί μέθοδοι επικοινωνίας να θυμηθούμε πράγματα ξεχασμένα. Μιας και οι τρόποι αυτοί επικοινωνίας με την σύγχρονη τεχνολογία και ειδικότερα το ίντερνετ έχουν εκλείψει, θέλουμε να ξανάρθουμε κοντά σε αυτούς. Με αφορμή τις ιστορίες, το caravan project, προσπαθεί να επικοινωνήσει με την κοινωνία και να συσπειρώσει γύρω από τον κορμό των δράσεών του, σε κάθε πόλη που επισκέπτεται, τους μαθητές, τους φοιτητές και γενικότερα την κοινωνία, να συζητήσουν και να ανταλλάξουν γνώμες».
Επικεντρώνοντας στην εκπαιδευτική διάσταση των επισκέψεων σε κάθε πόλη, η κυρία Αποστολοπούλου, δήλωσε ότι μικροί και μεγάλοι έχουν την ευκαιρία μέσα από βιωματικά σεμινάρια του «Εργαστηρίου Ιστοριών» να αγαπήσουν την εξιστόρηση και να παράξουν ταινίες μέσα στα χρονικά πλαίσια του εργαστηρίου. «Από τον Οκτώβριο του 2014 το caravan project έχει περάσει σε ένα δεύτερο επίπεδο, επικεντρώνοντας πλέον σε ένα περισσότερο εκπαιδευτικό χαρακτήρα και διοργανώνοντας παιδικά εργαστήρια για μαθητές στις πόλεις τις οποίες επισκέπτεται. Ήδη στις πόλεις από τις οποίες έχουμε περάσει 1.600 παιδιά συμμετείχαν πολύ ενεργά στις δράσεις με δίκες τους ιστορίες. Πρόκειται για μαθητές Δημοτικού και Γυμνασίου, οι οποίοι πάντα σε συνεργασία με τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και τις τοπικές αρχές μας εμπιστεύτηκαν κομμάτι των εμπειριών τους και το μοιράστηκαν μαζί μας. Δεν στοχεύουμε όμως μόνο σε μικρά παιδιά, ταυτόχρονα διοργανώνονται και δράσεις με τη συμμετοχή ενηλίκων. Οι δράσεις γίνονται με αφορμή κάποια ντοκιμαντέρ που έχει φτιάξει η ομάδα από τα προηγούμενα οδοιπορικά της, συζητάμε πάνω σε αυτά και δημιουργούμε πρόσφορο έδαφος και για νέα, βασισμένα σε νέες ενδιαφέρουσες ιστορίες, που ο κόσμος μοιράζεται μαζί μας. Η ομάδα του caravan project έχει έως τώρα δημιουργήσει 12 ντοκιμαντέρ και πάνω από 20 ταινίες μικρού μήκους που έχουν βραβευτεί σε πολλά φεστιβάλ σε Ελλάδα και Αμερική. Με αφορμή αυτά τα ντοκιμαντέρ και τις μεθόδους που έχουν χρησιμοποιήσει για την παραγωγή τους η ομάδα προσπαθεί να μιλήσει σε ανθρώπους και να καλλιεργήσουμε το μικρόβιο για την αγάπη της ιστορίας και της εξιστόρησης γενικότερα» επεσήμανε.
Οι κάτοικοι του Ρεθύμνου θα έχουν την ευκαιρία να αφηγηθούν τις ιστορίες τους και να τις δουν να παίρνουν σάρκα και οστά μέσα από τον κινηματογραφικό, τον φωτογραφικό φακό και τη δημιουργική αφήγηση, που προάγονται μέσα από τα καλλιτεχνικά δρώμενα και τα εργαστήρια του project, τόνισε στις δηλώσεις της η υπεύθυνη του προγράμματος, απευθύνοντας ταυτόχρονα κάλεσμα στον κόσμο να επισκεφτεί τον Δημοτικό Κήπο και να συμμετέχει στις δράσεις. «Με αφορμή τις προσωπικές ιστορίες, το caravan project προσπαθεί να επικοινωνήσει με την κοινωνία και να συσπειρώσει γύρω από τον κορμό των δράσεών του σε κάθε πόλη ολόκληρη την κοινωνία συζητώντας και ανταλλάζοντας γνώμες. Αυτό θέλουμε να πετύχουμε και στο Ρέθυμνο. Μετά την πρόσφατη επίσκεψή μας στο Ηράκλειο, διαπιστώσαμε ότι στην Κρήτη οι άνθρωποι είναι πολύ εξωστρεφείς, ανοιχτοί και πρόθυμοι στο να μοιραστούν πράγματα. Είναι μια πολύ ζωντανή κοινότητα, για τον λόγο αυτό αν και δεν ήταν προγραμματισμένο αρχικά να έρθουμε στο Ρέθυμνο, παρ’ ολ’ αυτά, η ανάγκη του κόσμου να επικοινωνήσει, μας ώθησε στο να αλλάξουμε τα σχέδιά μας και τελικά να γίνει η πόλη σας ο επόμενος σταθμός μας. Καλούμε τους Ρεθεμνιώτες να μοιραστούν τις ιστορίες τους μαζί μας», δήλωσε ειδικότερα.
Η πρωτοποριακή αυτή πρωτοβουλία έχει ως αποκλειστικό δωρητή το Ίδρυμα Σταύρου Νιάρχου. Οι δράσεις που διοργανώνονται στο Ρέθυμνο βρίσκονται υπό την αιγίδα του Δήμου Ρεθύμνου και τη χορηγία της Blue Star Ferries.
Μεταξύ των χορηγών επικοινωνίας είναι τα Ρεθεμνιώτικα Νέα, η τηλεόραση Tv Creta και η Γραφοτεχνική Κρήτης.
Όλες οι δράσεις θα είναι ανοιχτές προς το κοινό, ενώ οι ιστορίες που θα παραχθούν στο Ρέθυμνο θα ενσωματωθούν στο 1ο Ανοιχτό αρχείο ιστοριών, που θα φιλοξενείται στην πλατφόρμα www.caravanproject.org και παρουσιάζει ιστορίες από όλη την Ελλάδα.