Στις 6 και 7 Νοεμβρίου οι δάσκαλοι και οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Πλακιά, είχαμε την εξαιρετική τιμή και χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας την Εθνική Λυρική Σκηνή, η οποία στα πλαίσια του προγράμματος «Η όπερα διαδραστικά στα Δημοτικά Σχολεία», μας παρουσίασε την φημισμένη όπερα του Τζοακίνο Ροσσίνι «Ο Κουρέας της Σεβίλλης».
Οι προετοιμασίες για τον ερχομό της Ε.Λ.Σ. είχαν ξεκινήσει αρκετό καιρό πριν και όλοι-μαθητές και δάσκαλοι-την περιμέναμε με ενθουσιασμό και αγωνία, κυρίως επειδή δεν γνωρίζαμε με ποιο τρόπο οι μικροί μας μαθητές θα ήταν δυνατό να καταλάβουν και να παρακολουθήσουν μία όπερα. Βάσει του προγράμματος που μας είχε σταλεί, οι εκπολιτιστικοί του σχολείου και οι καθηγητές ειδικοτήτων έπρεπε να προετοιμάσουν μαζί με τους μαθητές των μεγάλων τάξεων διάφορες προκαθορισμένες δραστηριότητες, όπως δραματοποίηση σκηνών από το έργο με θεατρικό παιχνίδι, κατασκευή και ζωγραφική μικρού μέρους των σκηνικών, δημιουργία χορωδίας και εκμάθηση τραγουδιών για συμμετοχή στην παράσταση κ.ά.
Αυτό, εξάλλου, σημαίνει ο όρος «διαδραστικότητα»: η ενεργός συμμετοχή των παιδιών σε όλα τα στάδια προετοιμασίας και παρουσίασης του έργου.
Όλοι οι συντελεστές της παράστασης, σύνολο 38 άτομα, παρέμειναν στον Πλακιά και στο σχολείο μας για δύο ημέρες. Την 1η μέρα οι μαθητές είδαν από κοντά πώς στήνεται ένα σκηνικό, γνώρισαν το τεχνικό προσωπικό, τους μακιγιέρ, τους κομμωτές, τους ενδυματολόγους, τους σκηνοθέτες, τους μουσικούς του έργου και φυσικά τους πρωταγωνιστές του έργου, τους μονωδούς, όπως σωστότερα λέγονται. Τη 2η ημέρα-ημέρα της παρουσίασης-όλα ήταν έτοιμα στην ώρα τους, καθώς μαθητές και δάσκαλοι ανυπομονούσαμε να ξεκινήσει η παράσταση.
Αυτό που ζήσαμε ήταν τόσο μοναδικό και εξαιρετικό που θα μείνει χαραγμένο στη μνήμη όλων για πολύ καιρό. Το εντυπωσιακό σκηνικό, η μουσική, τα φώτα και φυσικά η άψογη ερμηνεία των ηθοποιών-μονωδών, καθήλωσαν και συγκίνησαν μαθητές και δασκάλους. Το έργο είναι διασκευασμένο και πρασαρμοσμένο στις αντιληπτικές ικανότητες των μικρών μαθητών, δίνοντάς τους την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά και να κατανοήσουν την τέχνη του λυρικού θεάτρου.
Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές της Ε.Λ.Σ. για τον άψογο επαγγελματισμό που επέδειξαν, στους εκπαιδευτικούς του σχολείου για την ουσιαστική βοήθεια που προσέφεραν σε όλα τα στάδια της προετοιμασίας και φυσικά στους μαθητές του Δημοτικιού Σχολείου Πλακιά για την ωριμότητα αλλά και τον πηγαίο και αγνό ενθουσιασμό τους, που μόνο αυτά μπορούν να εκφράσουν με μοναδικό και ανιδιοτελή τρόπο.
Εκ του Σχολείου, Χαρούλα Δρουδάκη