Το Μικρό Θέατρο Λάρισας θα παρουσιάσει στο Σπίτι Πολιτισμού, στο Ρέθυμνο, την νέα του παιδική παράσταση «Ο λύκος και τα εφτά κατσικάκια», την Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου, τις ώρες 17:15 και 19:15.
Ο εννεαμελής θίασος του θεάτρου, με τα εντυπωσιακά πάντοτε σκηνικά του, τα απίθανα κοστούμια και τις ποιοτικές μουσικές του, θα ενθουσιάσει τα παιδιά αλλά και τους μεγάλους.
Τα 7 κατσικάκια μένουν μόνα στο σπίτι, καθώς η μητέρα κατσίκα πάει στην αγορά. Η μαμά συμβουλεύει τα μικρά να μην ανοίξουν σε κανέναν. Παρ’ όλο που τα κατσικάκια υπακούν ο λύκος βρίσκει τρόπο να τα ξεγελάσει με διάφορες μεταμφιέσεις και τεχνάσματα. Αιχμαλωτίζει τα έξι αλλά το μικρότερο καταφέρνει να κρύβεται. Όταν επιστρέφει η μαμά και αντιλαμβάνεται τι έχει συμβεί… τότε έρχεται η ώρα που ο λύκος θα πληρώσει για τις πράξεις του…
Συντελεστές της παράστασης
Παίζουν και χορεύουν οι ηθοποιοί: Γιώργος Πουλής, Δήμητρα Κωνσταντίνου, Δέσποινα Νημά, Φανούρης Κορρές, Αναστασία Φαβιανού, Βάσω Καλατζή, Εβελίνα Παγκράτη, Δέσποινα Παραβάλου, Θανάσης Μάρκος.
Κείμενο – Σκηνοθεσία: Γιώργος Πουλής.
Μουσική Επιμέλεια: Γιώργος Πουλής.
Κίνηση-χορογραφίες: Βαλεντίνο Βαλάσης.
Σκηνογραφία: Βαλεντίνο Βαλάσης.
Κοστούμια: Ελένη Ψύρρα.
Σχεδιασμός Φωτισμών: Πασχάλης Λόκας.
Γραφιστικά: Στέλιος Καλογεράκης.
Ειδικές Κατασκευές: Βαλεντίνο Βαλάσης.
Δημόσιες σχέσεις: Μαρία Κούρτη.
Το έργο απευθύνεται σε παιδιά κάθε ηλικίας. Διάρκεια: 80 λεπτά (με ένα διάλειμμα 10 λεπτών).
Εισιτήρια: Προπώληση: 7 ευρώ, Είσοδος: 9 ευρώ. Η προπώληση πραγματοποιείται στο Βιβλιοπωλείο Κλαψινάκης, τηλ. 28310-50200.