«Κλήρωσε» στο πρωτάθλημα βόλεϊ Ανδρών της Ε.Σ.ΠΕ.Κ., με το Ρέθυμνο να εκπροσωπείται και φέτος από Ν.ΟΠΕΡ και Αρκάδι. Άπαντες στους δύο συλλόγους περιμένουν πως και πως την επιστροφή στη δράση και μάλιστα μετά από πάρα πολλούς μήνες, καθώς η περυσινή σεζόν έμεινε μόνο… στα χαρτιά.
Η κλήρωση πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά και η πρεμιέρα είναι προγραμματισμένη για τις 28 Νοεμβρίου. Για την 1η αγωνιστική, το Αρκάδι υποδέχεται τον Σ.Φ.Π. Χανίων, ενώ ο Ν. ΟΠΕΡ αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Ακρωτήρι. Το ρεθεμνιώτικο ντέρμπι του α’ γύρου θα διεξαχθεί την 4η αγωνιστική με τυπικά γηπεδούχους τους «ερυθρόλευκους», ενώ οι ρόλοι θα αλλάξουν στην 9η «στροφή».
Στο φετινό «μαραθώνιο» συμμετέχουν 6 ομάδες (Ν. ΟΠΕΡ, Ο.Κ.Α. Αρκάδι, Σ.Φ.Π. Χανίων, Σούδα, Ακρωτήρι, Ηρόδοτος), με την Α’ φάση να περιλαμβάνει έναν όμιλο με 2 γύρους. Στα ημιτελικά θα προκριθούν οι 4 πρώτες ομάδες του βαθμολογικού πίνακα (1-4, 2-3) και οι νικητές θα διεκδικήσουν τον τίτλο και την άνοδο.
Το πρόγραμμα του πρωταθλήματος Ανδρών
1η αγωνιστική (28/11) – 6η (22/1)
Ακρωτήρι – Ν. ΟΠΕΡ
Ηρόδοτος – Σούδα
Αρκάδι – ΣΦΠ Χανίων
2η αγωνιστική (5/12) – 7η (29/1)
Ν. ΟΠΕΡ – Ηρόδοτος
ΣΦΠ Χανίων – Ακρωτήρι
Σούδα – Αρκάδι
3η αγωνιστική (12/12) – 8η (5/2)
Ν. ΟΠΕΡ – ΣΦΠ Χανίων
Σούδα – Ακρωτήρι
Ηρόδοτος – Αρκάδι
4η αγωνιστική (19/12) – 9η (12/2)
ΣΦΠ Χανίων – Σούδα
Ακρωτήρι – Ηρόδοτος
Αρκάδι – Ν. ΟΠΕΡ
5η αγωνιστική (15/1) – 10η (19/2)
Σούδα – Ν. ΟΠΕΡ
Ηρόδοτος – ΣΦΠ Χανίων
Αρκάδι – Ακρωτήρι