Ο Μουσικός Καρπός συνεχίζοντας τις πολιτιστικές του δράσεις, διοργανώνει μια Βραδιά Πολιτισμού και Παιδείας «Με τον ρομαντικό Μίμη Πλέσσα» και τη συμμετοχή της χορωδίας του Μουσικού Καρπού. Η μουσική παράσταση είναι αφιερωμένη στο μεγάλο μουσικοσυνθέτη και θα πραγματοποιηθεί στην Πλατεία Ηρώων Πολυτεχνείου (Σοχώρα) την Κυριακή 22 Μαΐου και ώρα 21:00 μ.μ.
Βραδιά Πολιτισμού αφιερωμένη στο Μίμη Πλέσσα, γιατί ο Μουσικός Καρπός έχει ως στόχο να προάγει τη μουσική στη θέση που της αρμόζει, αναδεικνύοντας το έργο κορυφαίων Ελλήνων και ξένων μουσικοσυνθετών. Μέσα σε αυτή την κοινωνία που δοκιμάζεται, η πολιτιστική μας κληρονομιά και η παράδοση του τόπου μας αποτελούν δυναμικά στοιχεία του ελληνικού λαού που δίνουν ελπίδα και προοπτική για το αύριο.
Βραδιά Παιδείας καθώς τα παιδιά της χορωδίας του Μουσικού Καρπού ήρθαν όλο αυτό το διάστημα των μαθημάτων τους από το Σεπτέμβριο σε επαφή με το τραγούδι και μέσω της φωνής τους και του χορωδιακού συνόλου βίωσαν τις ευεργετικές επιδράσεις της μουσικής, που οδηγούν στην πνευματική ολοκλήρωση και αρμονία.
Εμείς στον Μουσικό Καρπό, στα πλαίσια της καλλιτεχνικής πρωτοπορίας, υιοθετώντας μια εξωστρεφή πολιτιστική πολιτική, επιχειρούμε να αξιοποιήσουμε τα μνημεία, τις πλατείες και κάθε γωνιά της πόλης μας μέσα από μουσικές-καλλιτεχνικές δράσεις και εκδηλώσεις που τα καθιστούν πολυχρηστικούς χώρους πολιτισμού.
Η χορωδία του Μουσικού Καρπού είναι μια χορωδία για όλους. Η ιδιαιτερότητά της βασίζεται στο ότι δέχεται κάθε παιδί που ενδιαφέρεται για τη μουσική χωρίς ακρόαση ή δίδακτρα, με το σκεπτικό ότι η χορωδιακή τέχνη απευθύνεται σε όλους ανεξάρτητα από τις δυνατότητές τους. Η χορωδία στελεχώνεται από 100 παιδιά ηλικίας 6-18 ετών.
Τα παιδιά της χορωδίας του Μουσικού Καρπού υποστηρίζουν με τον πλέον πειστικό τρόπο το βασικό μήνυμα ότι η μουσική αποτελεί ένα εξαιρετικά αποτελεσματικό παιδαγωγικό μέσο, που διαθέτει τεράστια δύναμη και μπορεί να μεταμορφώσει ανθρώπους και καταστάσεις.
Τα Παιδιά του Μουσικού Καρπού είναι πραγματικοί καλλιτέχνες.
Με φάρο την παιδική δημιουργικότητα και όνειρο την ελπίδα θα απολαύσουμε μια ξεχωριστή ρομαντική καλλιτεχνική βραδιά. Τη Χορωδία του Μουσικού Καρπού θα συνοδεύουν οι παρακάτω Μουσικοί:
Τρομπέτα: Αντώνιος Μαυράκης.
Σαξόφωνο Άλτο: Μποτόνης Μποτονάκης.
Βιολοντσέλο: Σπύρος Ραφτάκης.
Κοντραμπάσο: Γιάννης Πολυχρονάκης.
Πιάνο: Ελένη Αλεξαντωνάκη.
Αφήγηση: Σταύρος Ρακιντζής.
Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου με την υποστήριξη του Δήμου Ρεθύμνης.
• Να σημειωθεί ότι σε περίπτωση που οι καιρικές συνθήκες δεν επιτρέψουν την πραγματοποίηση της συναυλίας, θα πραγματοποιηθεί στις 12 Ιουνίου στον ίδιο χώρο και την ίδια ώρα.
Ο Αντώνης Μαυράκης είναι πρόεδρος του Μουσικού Καρπού