Ποιος είπε ότι το ποδόσφαιρο δεν μπορεί να συνδυαστεί με την ιππασία; Αν ψάχνετε ομοιότητες, να είστε σίγουροι ότι δεν θα βρείτε σχεδόν καμία. Ακόμη και το πόλο επί χόρτου δεν έχει καμία σχέση.
Η ιππασία ωστόσο μπορεί να έρθει σε συνάρτηση με τα παρελκόμενα της ηρεμίας και της εναλλακτικής στάσης που μπορούν να έχουν μεγάλοι και μικροί με ό,τι άλλο άθλημα ασχολούνται.
Έτσι λοιπόν -έξυπνα- σκέφτηκε η ακαδημία του ΟΦ Αρμένων και με μιας, αρκετά παιδιά είπαν το «ναι» για να γευθούν μια νέα εμπειρία πραγματοποιώντας ομαδική εκδρομή στον Ιππικό Όμιλο του Πλακιά και στην Ιερά Μονή Πρέβελη. Σκοπός του σωματείου ήταν να μπορέσουν τα παιδιά να χαίρονται κάθε στιγμή άθλησης και παράλληλα να αποκτούν ευρεία γνώση μέσα από εκπαιδευτικές εκδρομές διαφόρων τύπων.
Σ’ αυτό το πλαίσιο κινήθηκε ο ΟΦΑ επισκεπτόμενος τον Ιππικό Όμιλο του Πλακιά και την Ιερά Μονή Πρέβελη, με τη συμμετοχή μάλιστα να είναι εθελοντική. Στην εκδρομή συμμετείχαν 28 παιδιά από όλα τα τμήματα της Ακαδημίας, συνοδευόμενα από τους γονείς τους και τον προπονητή τους, Γιάννη Καραβιώτη.
Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του Ιππικού Ομίλου και ο ιδιοκτήτης κ. Νίκος Βαρδάκης τους έκανε την σχετική ενημέρωση για τη λειτουργία του και γενικότερα για τα άλογα. Ο Ιππικός Όμιλος Πλακιά συμβάλλει θετικά στην ανάπτυξη του αθλήματος της Ιππασίας εδώ και 3 χρόνια που λειτουργεί στο επίπεδο εκπαίδευσης, αλλά και εδώ και 15 χρόνια που λειτουργεί συνολικά ως εγκατάσταση. Ο Ιππικός Όμιλος Πλακιά διαθέτει στη δύναμη του, 35 άλογα και αθλούνται συστηματικά περίπου 50 αθλητές.
Φυσικά, από τον ο ΟΦ Αρμένων δεν παρέλειψαν να ευχαριστήσουν, εκτός από τους γονείς και τα παιδιά και τον Ιππικό Όμιλο Πλακιά, του Νίκου Βαρδάκη και τους συνεργάτες του.