Το Πρωτοχρονιάτικο τουρνουά ποδοσφαίρου Ακαδημιών «Ποδόσφαιρο και Αλληλεγγύη» που διοργάνωσε ο ΟΦ Αρμένων υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης, του Δήμου Ρεθύμνης και της ΕΠΣ Ρεθύμνης αποτέλεσε τη συνέχεια όλων όσων έχει δημιουργήσει κι αφιερώσει στα παιδιά τα τελευταία χρόνια ο Ρεθεμνιώτικος Σύλλογος! Βλέπετε, ο ΟΦΑ διοργανώνει πλέον τουρνουά μικρών κατηγοριών που εξελίσσονται σε θεσμό, είτε κατά την περίοδο των γιορτών των Χριστουγέννων είτε σ’ αυτή του Πάσχα.
Λίγο πριν την αλλαγή του 2015, για ένα τριήμερο, είχαμε τη διοργάνωση ενός τουρνουά που καθήλωσε ποδοσφαιριστές και γονείς για πάνω από 7 ώρες σε καθημερινή βάση. Δεκατέσσερις ομάδες από 8 συλλόγους και παιδιά σε ηλικιακές κατηγορίες από 2004 ως και 2007 έδωσαν και πήραν, νίκησαν και έχασαν αλλά στο τέλος, όλοι είχαν ποικίλους λόγους να χαμογελούν.
Εκτός από το αγωνιστικό και διασκεδαστικό μέρος, οι διοργανωτές έδωσαν και κοινωνικό χαρακτήρα στο τουρνουά, αφού το τριήμερο διεξαγωγής του, συγκεντρώθηκαν τρόφιμα, για να δοθούν στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Ρεθύμνης.
Η τελετή λήξης όμως ήταν το κάτι άλλο για τα παιδιά κλείνοντας μ’ έναν εντυπωσιακό όσο και με αισιόδοξο τρόπο το τουρνουά. Η τελετή λήξης πραγματοποιήθηκε εντός του αγωνιστικού χώρου, όπου γέμισε από τα 200 περίπου παιδιά, τους γονείς και συγγενείς τους, που θαύμασαν τα παιδιά τους.
Ζωγραφιές και δώρα
Στο τουρνουά βραβεύτηκαν οι 3 καλύτερες ζωγραφιές των παιδιών, που είχαν κάνει όλο το τριήμερο στην αίθουσα απασχόλησης, που είχε στηθεί παραπλεύρως του γηπέδου. Από μία μπάλα ποδοσφαίρου, πήραν δώρο οι ποδοσφαιριστές Ράιαν Ράνσοου, Κέβιν Ντουσάι και Απόστολος Νικολάκης.
Οι επιδείξεις και ο Άγιος Βασίλης…
Ακολούθως είχαμε την εντυπωσιακή ακροβατική επίδειξη από τα κορίτσια του τμήματος Ενόργανης Γυμναστικής του ΟΚΑ Αρκάδι ενώ λίγο μετά, την εμφάνισή του έκανε ο Άγιος Βασίλης και οι φιγούρες της Ντίσνεϋ, ο Μίκυ και ο Ντόναλντ!
Φυσικά, το δικό τους δρόμο πήραν οι βραβεύσεις με τους διοργανωτές να απονέμουν έπαθλα και μετάλλια σε όλα τα παιδιά των 14 ομάδων των 8 συλλόγων, που συμμετείχαν στο τουρνουά. Φυσικά ο Άγιος Βασίλης, αλλά και ο Μίκυ με τον Ντόναλντ μοίραζαν δώρα σε όλα τα παιδιά.
Μάλιστα, οι διοργανωτές είχαν την ευκαιρία να τιμήσουν τον ποδοσφαιριστή της ομάδας Κ17 του Παναθηναϊκού που αποτελεί γέννημα-θρέμμα του ΟΦΑ, Βαγγέλη Ξεπαπαδάκη, ο οποίος βρέθηκε και τις 3 ημέρες και παρακολούθησε τα παιγνίδια του τουρνουά.
Αναμνηστικά μετάλλια απονεμήθηκαν και στους 3 διαιτητές του τουρνουά, Μανόλη Μαϊνωλά, Μανόλη Σκεπετζάκη και Κώστα Κουτάντο, αλλά και στο γιατρό Ζαχαρία Αρχοντάκη, ο οποίος κάλυψε τις ανάγκες του τουρνουά όλο το τριήμερο.
Τις απονομές έκαναν ο υπεύθυνος Αθλητισμού και Πολιτισμού της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου Σταύρος Παλτατζίδης, εκπροσωπώντας την αντιπεριφερειάρχη Π.Ε. Ρεθύμνου Μαίρη Λιονή, ο εντεταλμένος σύμβουλος για θέματα αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνου Δημήτρης Λαχνιδάκης, εκπροσωπώντας τον δήμαρχο Γιώργη Μαρινάκη, αλλά και ο πρόεδρος Επιτροπής Α’ Βάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Ρεθύμνης Ξενοφών Μαθιουδάκης. Ακόμη ο πρόεδρος του τοπικού συμβουλίου Αρμένων Γιώργος Κολυβάκης, πρόεδρος της ΕΠΣΡ Γιώργος Δασκαλομαρκάκης, ο γενικός γραμματέας της ΕΠΣΡ Τίτος Χνάρης, ο αντιπρόεδρος του ΣΔΠΡ Βασίλης Γαγάνης, αλλά και τα μέλη του Εκπολιτιστικού Συλλόγου Αρμένων Αντιγόνη Σκουλούδη και Στέλιος Παπαδονικολάκης και φυσικά ο πρόεδρος της ομάδας Στέλιος Μπικάκης.