Στην Τεχνική Υπηρεσία της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου «επιστρέφει» ο Ο.Τ.Ε. τις ευθύνες για την καθυστέρηση που παρατηρείται στην πορεία εκτέλεσης του οδικού έργου Παλέ – Αγκουσελιανά – Κάνεβος, στο Δήμο Αγίου Βασιλείου. Σε πρόσφατο ρεπορτάζ των «Ρ.Ν.» για τα αίτια της μη έγκαιρης ολοκλήρωσης του έργου, καθώς το χρονοδιάγραμμα προέβλεπε ότι οι εργασίες διάνοιξης τους νέου οδικού τμήματος στην περιοχή θα έπρεπε να έχουν ολοκληρωθεί εδώ και ένα μήνα, δηλαδή τον Ιούλιο του 2014, αρμόδιος υπάλληλος της Τεχνικής Υπηρεσίας της Π.Ε.Ρ. ανέφερε ότι ένα από τα ζητήματα που εμποδίζουν τη συνέχιση των εργασιών, είναι η μη μετατόπιση των δικτύων τηλεφωνίας της περιοχής. Αρμοδιότητα που κατέχει ο Οργανισμός Τηλεπικοινωνιών, ο οποίος έχει αναθέσει την εργολαβία στην εταιρεία «ΑΜΙΛΛΑ ΕΕ».
Εξαιτίας των προβλημάτων που έχουν προκύψει με το συγκεκριμένο οδικό έργο και προκειμένου να καταθέσει την άποψή του για τους λόγους που δεν έχει ολοκληρωθεί η μετατόπιση του δικτύου τηλεπικοινωνιών, εκπρόσωπος της εταιρείας ήρθε σε επικοινωνία με τα «Ρ.Ν.» και επεσήμανε ότι για την καθυστέρηση φέρει ευθύνη ο ανάδοχος εργολάβος του έργου και όχι ο εργολάβος που ενεργεί εκ μέρους του Ο.Τ.Ε. Συγκεκριμένα, ο εκπρόσωπος της εταιρείας «ΑΜΙΛΛΑ ΕΕ» ανέφερε ότι προκειμένου να γίνουν εργασίες που αφορούν το δίκτυο τηλεφωνίας, θα πρέπει προηγουμένως να έχουν γίνει συγκεκριμένες παρεμβάσεις στο οδόστρωμα, πράγμα που σε μεγάλο τμήμα του οδικού έργου Παλέ-Αγκουσελιανά δεν έχει συμβεί.
«Αν δεν προχωρήσει το έργο εκ μέρους της Περιφέρειας, δεν μπορούμε εμείς να εργαστούμε. Τα καλώδια που απαιτούνται για το δίκτυο, όπως και τα υπόλοιπα υλικά τα έχουμε προμηθευτεί εδώ και πολύ καιρό, βρίσκονται στις αποθήκες μας, κι αναμένουμε τον εργολάβο.
Μέχρι στιγμής η δουλειά μας έχει γίνει σποραδικά και κάθε τόσο καλούμαστε να αποσύρουμε τα συνεργεία μας και να τα επανατοποθετήσουμε, όποτε ο εργολάβος κάνει τη διάνοιξη και ειδοποιηθούμε γι’ αυτό», ανέφερε χαρακτηριστικά στα «Ρ.Ν.» τεχνικός της ιδιωτικής εταιρείας που έχει αναλάβει το έργο από τον Ο.Τ.Ε.
Γενικότερα, πάντως, η ουσία είναι ότι ένα μεγάλο έργο για την περιοχή του Δήμου Αγίου Βασιλείου, με προϋπολογισμό 6.780.000 ευρώ, το οποίο υλοποιείται με ευρωπαϊκούς πόρους του ΕΣΠΑ, εξαιτίας των καθυστερήσεων που προέκυψαν εξ αρχής, αλλά και λόγω των προβλημάτων που εμφανίστηκαν στην πορεία, ούτε στην ώρα του τελείωσε ούτε άμεσα πρόκειται να ολοκληρωθεί. Μάλιστα, οι αισιόδοξες εκτιμήσεις αναφέρουν ότι το νέο οδικό τμήμα Παλέ-Αγκουσελιανά πρόκειται να δοθεί προς χρήση σε διάστημα πέντε μηνών περίπου, καθώς ο ανάδοχος εργολάβος έχει ζητήσει παράταση για την ολοκλήρωση των εργασιών, έως το τέλος του 2014.