Το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM), στην προσπάθειά του να αναδείξει τον ρόλο των μουσείων στη σύγχρονη κοινωνία, καθιέρωσε από το 1977 τη 18η Μαΐου ως Διεθνή Ημέρα Μουσείων. Η 18η Μαΐου είναι αφιερωμένη κάθε χρόνο σε ένα συγκεκριμένο θέμα που αφορά στα μουσεία και στην προστασία της πολιτιστικής κληρονομιάς.
Για το 2015 το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM) έχει επιλέξει το θέμα «Μουσεία για μια κοινωνία με προοπτικές», επιθυμώντας να επισημάνει τη δυνατότητα που έχουν τα μουσεία να προτείνουν και να προβάλλουν πρότυπα για μια κοινωνία λιγότερο καταναλωτική, πιο ανοικτή σε συνεργασίες, με σεβασμό στα οικοσυστήματα: μια κοινωνία με προοπτικές.
Το Μουσείο «Καζαντζάκη» και το Δημοτικό Σχολείο Μυρτιάς, θα γιορτάσουν τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων με μια εξωτερική δράση για παιδιά και ενήλικες. Τα παιδιά της Μυρτιάς θα υποδεχτούν τους μικρούς και μεγάλους φίλους στον τόπο καταγωγής του Νίκου Καζαντζάκη και μέσα από εικόνες, μυρωδιές, γεύσεις, ιδέες και εμπειρίες θα ανακαλύψουν όλοι μαζί τα φυσικά και πολιτιστικά μνημεία του χωριού, συνθέτοντας τον δικό τους πολιτιστικό χάρτη.
Τι σχέση έχει ο Αλέξης Ζορμπάς με το «Στενό των λουλουδιών»; Τι ακούμε σ’ ένα φαράγγι; Τι γεύση έχει το φασκόμηλο; Το Μουσείο προσκαλεί τους συμμετέχοντες να γνωρίσουν από κοντά την τοπική ιστορία και τη φύση και να βρούνε όλοι μαζί τρόπους για την ανάδειξη και την προστασία τους.
Ημέρες διεξαγωγής εκδηλώσεων: Σάββατο 16, Κυριακή 17 και Δευτέρα 18 Μαΐου.
Πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής: Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων ΜΝΚ,2810 741689 – edu@kazantzaki.gr.