Από τις 4 Ε.Π.Σ. Κρήτης ο Ρούβας είναι η πρώτη ομάδα που αναδείχτηκε πρωταθλήτρια στο Ηράκλειο και φυσικά έκλεισε το εισιτήριο για τα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική. Το πρωτάθλημα από τους τέσσερις εκπροσώπους της Κρήτης ξεκινά στις 10 Μαΐου και όποια ομάδα τερματίσει πρώτη, παίρνει την άνοδο για την Γ’ Εθνική.
Ο Ρούβας είχε στεφθεί πρωταθλητής και το 2009, ενώ φέτος κατακτά τον δεύτερο τίτλο μετά από ένα συναρπαστικό πρωτάθλημα, αφού κέρδισε τη Δόξα Γαλιάς στον τελικό του «Γεντί Κουλέ» με 1-0 με γκολ του γνωστού μας από τη θητεία του στην Επισκοπή Λάμπρου Κεφαλούκου στο 90’+3′.
Νωρίτερα στο 75′ ο τερματοφύλακας Συνάνης απέκρουσε πέναλτι του Παπαδάκη.
Ο Ρούβας είχε κερδίσει στον ημιτελικό και τον ΠΑΟ με 1-0.
ΡΟΥΒΑΣ: Συνάνης, Πετράς, Ανυφαντάκης, Κεφαλούκος, Κορδονούρης, Αντωνάκης, Κωνσταντινίδης, Φουκαράκης, Βάσος (80′ Χαλκιαδάκης), Ντούμος (90+2 Συντυχάκης), Καστελλιανάκης (57′ Τσιπλάκης).
Η ομάδα της Γέργερης θα χρησιμοποιήσει στα μαπράζ το γήπεδο Τυμπακίου.
Οι άλλοι πρωταθλητές Χανίων και Λασιθίου
Ο πρωταθλητής Ε.Π.Σ.Ρ. θ’ αναδειχθεί την ερχόμενη Κυριακή και θεωρείται κατά 99% να είναι ο Ερμής Ζωνιανών, με το Πέραμα ν’ έχει λιγοστές ελπίδες.
Στις άλλες Ε.Π.Σ. οι «μάχες» συνεχίζονται, όπου την Κυριακή στον Αγ. Νικόλαο βγαίνει ο πρωταθλητής Λασιθίου μετά τον αγώνα ΑΟΑΝ-ΟΦΙ, με νίκη ο ΑΟΑΝ κατακτά τον τίτλο, ενώ ο ΟΦΙ θέλει και ισοπαλία.
Πέντε ομάδες στα Χανιά για τον τίτλο
Πιο συναρπαστική είναι η κατάσταση στα Χανιά με πέντε ομάδες να διεκδικούν τον τίτλο, δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε.
Συγκεκριμένα Πανακρωτηριακό 33 βαθμούς, Μινώταυρος 32, Άρης Σούδας 32, ΙΝΚΑ 31 και Άρης Βουκολιών 30. Την Κυριακή οι δυο πρωτοπόροι αναδείχτηκαν ισόπαλοι 0-0 σ’ ένα νευρικό παιχνίδι με 3 κόκκινες για τον Μινώταυρο και 1 για Πανακρωτηριακό. Οι δυο ομάδες αγωνίστηκαν ως εξής:
ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ: Αρχοντάκης, Βαρδάκης, Καράκης (87 Γκούντελος), Σεληνιωτάκης, Κελαΐδής, Περαθωράκης, Νταγκουνάκης, Καλλέλης (60′ Μυριδάκης), Κυτράκης, Καλαΐτζάκης (76′ Στρατουδάκης), Δημούσης.
ΠΑΝΑΚΡΩΤΗΡΙΑΚΟΣ: Γύπαρης, Μανουσάκης, Αδαμόπουλος, Πλατώνης, Παντελακάκης (87 Κελάκης), Ξεκουκουλωτάκης, Πενταράκης, Μποχώνης, Τερεζάκης, Λυχνάκης, Μπαδιεριτάκης.