Εκδήλωση για τον ρόλο του καπετάν Ιωάννη Σωπασή (Κούβου) και της ομάδας του (Λιβάδια-Κράνα-Ζωνιανά) στην Αρκαδική Εθελοθυσία, πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 5 Νοεμβρίου στα Λιβάδια του Δήμου Μυλοποτάμου. Νωρίς το πρωί έγινε επιμνημόσυνη δέηση στο Ηρώο Πεσόντων Λιβαδίων, χοροστατούντος του Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ.κ. Ευγενίου και με τη συμμετοχή του ιερέα της Ενορίας Λιβαδίων πατήρ Ανδρέα Κόκκινου και ιερέων της ευρύτερης περιοχής.
Ακολούθησε παρέλαση προς τον χώρο που βρίσκεται η προτομή του καπετάν Ιωάννη Σωπασή, με τη συμμετοχή της Δημοτικής Φιλαρμονικής Ρεθύμνου, των μαθητών που φοιτούν στα σχολεία των Λιβαδίων και της Κράνας, καθώς και χορευτών του Λαογραφικού Ομίλου Λάζαρος και Μανόλης Χνάρης.
Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε ομιλία για τη δράση του καπετάν Ιωάννη Σωπασή (Κούβου) και των συμπολεμιστών του, από τον δικηγόρο Νίκο Κοτζαμπασάκη. Στο άγαλμα του Κούβου κατατέθηκαν στεφάνια από τους εκπροσώπους αρχών, φορέων και συλλόγων που έδωσαν το «παρών» στην εκδήλωση.
Στον αύλειο χώρο μπροστά από το Κοινοτικό Γραφείο του χωριού στήθηκε ένα μικρό γλέντι προς τιμήν των αγωνιστών του Αρκαδίου, υπό τους ήχους της λύρας και της φωνής του Γιώργη Βάμβουκα ή Φλασκή στο τραγούδι «Βροντά κι αστράφτει ο ουρανός», αλλά και τις χορευτικές φιγούρες των παιδιών του κρητικού συγκροτήματος των Λιβαδίων.
Την εκδήλωση διοργάνωσε ο Πολιτιστικός Σύλλογος Απανταχού Λιβαδιωτών, υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Κρήτης.
Ο Ιωάννης Σωπασής και η ομάδα του
Ο Ιωάννης Σωπασής ή Κούβος γεννήθηκε στα Λιβάδια το 1830 και έλαβε μέρος σε πολλές μάχες ενάντια στους Τούρκους. Μαζί με μια ομάδα 45 ατόμων από τα Λιβάδια, την Κράνα και τα Ζωνιανά πήγαν, μαζί με άλλους οπλαρχηγούς, στο Αρκάδι για να το υπερασπιστούν από τους Τούρκους.
Κατά τη διάρκεια της πολιορκίας και όταν τα πράγματα είχαν δυσκολέψει για τους Έλληνες, πάρθηκε απόφαση να προσπαθήσουν να διασπάσουν τον κλοιό τρεις απεσταλμένοι και να ζητήσουν εξωτερική βοήθεια. Ήταν ο Παπά-Κρανιώτης από το Αμάρι, ο Ιωάννης Σωπασής ή Κούβος από το Μυλοπόταμο και ο Αδάμ Παπαδάκης από το Ρέθυμνο.
Δύο από αυτούς ο Κούβος και ο Παπαδάκης ξαναγύρισαν και κατόρθωσαν να ξαναμπούν στο Αρκάδι, ενώ ήξεραν ότι πήγαιναν σε βέβαιο θάνατο. Ο τρίτος Ο Παπά- Κρανιώτης δεν πρόλαβε, καθώς μέχρι να επιστρέψει είχε γίνει η καταστροφή.
Ο Ιωάννης Σωπασής ή Κούβος την ημέρα που έγινε η άλωση αιχμαλωτίσθηκε και θανατώθηκε από τους Τούρκους. Λέγεται ότι είχε μαρτυρικό θάνατο. Στο χωριό Μέση κοντά στο Αρκάδι αφού τον ακρωτηρίασαν και τον έκαψαν σε μια κουφάλα ελιάς. Προτομή του υπάρχει στα χωριά Λιβάδια και Μέση.