Ρεθεμνιώτικο χρώμα είχε ο ημιμαραθώνιος της Ζυρίχης, καθώς το «παρών» έδωσαν 4 αθλητές-τριες του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Ρεθύμνου. Πλήθος αθλητών-τριών αγωνίστηκαν στον απαιτητικό αγώνα, ο οποίος έχει αρκετές κατηγορίες.
Ο πρόεδρος του ΣΔΥΡ, Κώστας Ζησιμόπουλος, και το μέλος του ρεθεμνιώτικου συλλόγου, Βαγγέλης Ξενοκαλάκης, συμμετείχαν στον ημιμαραθώνιο απόστασης 21.1 χιλιομέτρων. Στο αγώνισμα έλαβαν μέρος 4.500 δρομείς, με τον πρώτο να τερματίζει σε 2:03′.19” και τον δεύτερο σε 1:58′.09”.
Επίσης, στα 10 χλμ. των Ανδρών αγωνίστηκε ο Χρήστος Μπουλαμάτσης. Έλαβαν μέρος 1.300 αθλητές, με το μέλος του ΣΔΥΡ να τερματίζει σε 55’04”. Στα 10 χλμ. Γυναικών, ανάμεσα σε 1.500 αθλήτριες, συμμετείχε η Ξένια Μπουλαμάτση, η οποία τερμάτισε σε 54’58”.