Ολοκληρώθηκε ο α’ γύρος στο 52ο πρωτάθλημα Β’ τοπικού ΕΠΣΡ 2015-16, που φέρνει πρωταθλητή χειμώνα τον Τάλω Μελιδονίου.
Η ομάδα του Ν. Δασκαλάκη παρ’ ότι δεν τα κατάφερε να πάρει τη νίκη από το συνονόματό του στο Γαράζο, αφού ήρθε ισόπαλη 2-2 διατήρησε τα πρωτεία.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 15′ με τον Κλάδο, για να γίνει το 1-1 στο 82′ με αυτογκόλ του Φραντζεσκάκη. Νέο προβάδισμα για το Γαράζο στο 85′ με τον Χατζάκη, για να γλυτώσει τους πρωτοπόρους από την ήττα στο 90′ ο νεαρός ταλαντούχος Γ. Στ. Σταρράς.
Ο ΑΓΟΔΑ 1-1 με ΝΕΑΡ και 3η θέση
Ο Παναρκαδικός δεν κατάφερε ν’ εκμεταλλευτεί την απώλεια του Μελιδονίου, αφού ήρθε ισόπαλος 1-1 με τη ΝΕΑΡ στα Μισίρια. Η ομάδα του Γ. Μπαστάκη προηγήθηκε στο 15′ με τον Τουρουντζίδη και ο ΑΓΟΔΑ έκανε το 1-1 στο 80′ με τον Π. Γαβαλά. Ο Κεραυνός βγήκε κερδισμένος από τις δυο ισοπαλίες, κερδίζοντας 3-0 τον Απόλλωνα πέρασε στη 2η προνομιούχο θέση. Ο Ασπρογιάννης στο Α’ ημίχρονο και Κότσο, Σέχου στην επανάληψη τα γκολ των «Καναρινιών».
Οι Ν. Ζωνιανών με χατ-τρικ του Α. Α. Παπαδάκη κέρδισαν 5-0 τις Μέλαμπες και έπιασαν στην 3η θέση τον ΑΓΟΔΑ, ελπίζοντας βάσιμα σε άνοδο.
Αναλυτικά η εικόνα έχει ως εξής:
Το Πανόραμα της 9ης αγωνιστικής Β’ τοπικού 13-12-2015
Ν. Ζωνιανών-Μέλαμπες 5-0
(Α.Α. Παπαδάκης 3, Στ. Παπαδάκης, Ν. Ζερβός)
Διαιτησία: Τσαμπουράκης, Κουτσουράκης, Μαϊνωλάς.
Τάλως Γαράζου – Τάλως Μελιδονίου 2-2
(15′ Κλάδος, 82′ (αυτογ.) Φραντζεσκάκης, 85′ Χατζάκης, 90′ Γ. Στ. Σταρράς).
Διαιτησία: Δασκαλομαρκάκης, Καραγιαννόπουλος, Τσιγδινός.
ΑΓΟΔΑ-ΝΕΑΡ 1-1
(15′ Τουρουντζίδης, 80′ Π. Γαβαλάς).
Διαιτησία: Καλυβιανάκης, Κουτσουράκης, Κουτάντος.
Κεραυνός-Απόλλωνας 3-0
(35′ Ασπρογιάννης, 60′ Α. Κότσο, 75′ Σέχου)
Διαιτησία: Μαυρεδάκης, Σκεπετζάκης, Κανδυλάκης.
Πάνορμο-Αετός 0-3 (α.α.)
Η βαθμολογία Β’ τοπικού (Σε 9 αγώνες)
Ομάδα Β. Γκολ
1. Μελιδόνι 21 23-7
2. Κεραυνός 18 2-10
3. ΑΓΟΔΑ 17 17-6
– Ν. Ζωνιανών 17 20-11
5. ΝΕΑΡ 13 16-12
6. Αετός 12 23-12
7. Απόλλωνας 11 12-17
8. Μέλαμπες 4 6-23
9. Γαράζο 1 10-23
10. Πάνορμο -6 0-27
Σημείωση: 1) Ο Αετός ξεκίνησε με -6 βαθμούς, το Γαράζο με -5 και Απόλλωνας, Μέλαμπες με -6.
2) Το Πάνορμο έχει τρεις μηδενισμούς και -6 βαθμούς, ενώ αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα και θα ξεκινήσει με -6 βαθμούς από το 2015-16.
Η επόμενη (10η) αγωνιστική (1η β’ γύρου)
Σάββατο 19-12-2015 (ώρα 15:00)
Γ. Μελάμπων, Μέλαμπες-ΝΕΑΡ
Κυριακή 20-12-2015
Γ. Ρεθύμνου, 11:00, Κεραυνός-Γαράζο
Γ. Μελιδονίου, 3:00, Μελιδόνι-ΑΓΟΔΑ
Γ. Ανωγείων, 3:00, Αετός-Ν. Ζωνιανών
– Απόλλωνας-Πάνορμο 3-0 (α.α)
Οι γκολ-τζήδες
1. Α. Παπαδάκης (Ν. Ζωνιανών) 10
2. Μ. Γιουλούντας (ΑΓΟΔΑ) 8
– Γ. Χαριτάκης (Μελιδόνι) 8
4. Ε. Δραμουντάνης (Αετός) 7
– Μ. Σπαχής (Αετός) 7
6. Α. Κότσο (Κεραυνός) 6
– Η. Ξηρουδάκης (ΝΕΑΡ) 6
ΑΕΜ: «Δεν ζητάμε εύνοια – Δεν μπορούμε την αδικία»
Ανακοίνωση διαμαρτυρίας εξέδωσε η ΑΕ Μυλοποτάμου με αφορμή τα όσα διαδραματίστηκαν στο γήπεδο του Περάματος κατά τη διάρκεια του αγώνα ΑΕΜ – Ρεθυμνιακός μα κυρίως για τη διαιτησία του εν λόγω αγώνα. Την σχετική ανακοίνωση, το «κυανοκίτρινο» σωματείο κοινοποιεί στην Ε.Π.Σ. Ρεθύμνου, στον ΣΔΠ Ρεθύμνου και στον τοπικό τύπο…
«Το Διοικητικό Συμβούλιο της Αθλητικής Ένωσης Μυλοποτάμου σε καμία περίπτωση μέχρι σήμερα προέβη σε κρίσεις κατά αποφάσεων διαιτητών και αυτό όχι γιατί δεν υπήρξαν διαιτητικά λάθη στο πρόσφατο παρελθόν αλλά δεν είχε σκοπό ποτέ να ασχοληθεί με τη διαιτησία για να συμβάλλει στην διατήρηση ήρεμου και πολιτισμένου κλίματος αλλά μάλλον από ορισμένους η σιωπή αυτή εκλήφθηκε και ως αδυναμία του. Αναγκαζόμαστε να το πράξουμε μετά τον αγώνα με τον Ρεθυμνιακό στις 13-12-2015 και έχοντας εξαντλήσει όλα τα περιθώρια ανοχής και δικαιολόγησης ανθρωπίνου λάθους. Να κάνουμε γνωστό σε όλους ότι δεν ζητάμε εύνοια αλλά ισονομία και ότι δεν μπορούμε να ανεχθούμε την αδικία.
Πρέπει επιτέλους κάποιοι να σεβαστούν τους εαυτούς τους και να επιτελέσουν αυτό που προορίζονται να διευθύνουν έναν αγώνα και να τηρούν τους κανονισμούς ακριβώς και όχι να γίνονται αρνητικοί πρωταγωνιστές καταπατώντας τους. Επειδή μια εικόνα, χίλιες λέξεις και η ομάδα μας έχει οργανωθεί σε όλα τα επίπεδα να δουλεύει σε επαγγελματικά πρότυπα και να βιντεοσκοπεί όλα τα παιχνίδια, τα σχετικά βίντεο κυκλοφορούν σε όλα τα δίκτυα κοινωνικής ενημέρωσης youtube-facebook, όπου μπορεί να δει ο καθένας και να βγάλει τα συμπεράσματά του για του λόγου το αληθές.
Τέλος κάνουμε γνωστό ότι στο μέλλον, αν χρειαστεί, θα επανέλθουμε αλλά αυτή τη φορά, δεν θα είναι μια απλή ανακοίνωση αλλά θα φτάσουμε προς όλα τα αρμόδια όργανα της ΕΠΟ.
Μετά τιμής εκ του Δ.Σ. της Αθλητικής Ένωσης Μυλοποτάμου».