Με νέα υπουργική απόφαση που δημοσιεύτηκε την Τετάρτη ο υπουργός Παιδείας Κώστας Γαβρόβλου τροποποίησε προηγούμενη απόφαση του σχετικά με τον χαρακτηρισμό των δυσπρόσιτων σχολείων της χώρας και ενέταξε σε αυτά περισσότερα σχολεία.
Σε ότι αφορά την Κρήτη αναμοριοδότησε μόνο τις σχολικές μονάδες τις Καντάνου Χανίων, οι οποίες πλέον θεωρούνται δυσπρόσιτες. Στο Ρέθυμνο, πλην των σχολείων των Ανωγείων, κανένα άλλο σχολείο του νομού δεν χαρακτηρίζεται δυσπρόσιτο και παρά το γεγονός ότι η αντιπεριφέρεια, ο δήμος Μυλοποτάμου, η διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και η ΕΛΜΕΡ είχαν ζητήσει τουλάχιστον τα σχολεία σε Φουρφουρά, Κράνα και Γαράζο να χαρακτηριστούν έτσι, κάτι τέτοιο δεν κατέστη εφικτό.
Πριν δυο μήνες μάλιστα σχετική επιστολή είχε αποστείλει στον Κ. Γαβρόβλου η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου Μαρία Λιονή στην οποία εξέφραζε την έντονη ανησυχία της τοπικής κοινωνίας και της εκπαιδευτικής κοινότητας για την αποδυνάμωση των σχολικών μονάδων της ενδοχώρας, ενώ έκανε ιδιαίτερη αναφορά στις ιδιαιτερότητες που έχει ο νομός Ρεθύμνης, που έχει από τα υψηλότερα ποσοστά μαθητικής διαρροής αλλά και ελλείψεις σε σχέση με τις πύλες εισόδου στον νομό. Ωστόσο, η τροποποιημένη απόφαση του υπουργού Παιδείας που δεν συμπεριέλαβε κανένα σχολείο του Ρεθύμνου στα δυσπρόσιτα αποδεικνύει ότι η επιστολή της αντιπεριφερειάρχη δεν ελήφθη υπόψη.
Σκληρή κριτική ασκεί για την απόφαση του υπουργού Παιδείας Κώστα Γαβρόβλου να εξαιρέσει τα ορεινά σχολεία του νομού Ρεθύμνου από τον χαρακτηρισμό τους σε δυσπρόσιτα ο βουλευτής Ρεθύμνου της ΝΔ Γιάννης Κεφαλογιάννης. Ο κ. Κεγαλογιάννης κάνει λόγο για προχειρότητα του υπουργού, ο οποίος όπως τονίζει αγνοεί επιδεικτικά τις εκπαιδευτικές ανάγκες του νομού. Χαρακτηριστικά ο κ. Κεφαλογιάννης τονίζει: «Η απόφαση του υπουργού Παιδείας κ. Γαβρόγλου αναφορικά με την αναθεώρηση του χαρακτηρισμού των δυσπρόσιτων σχολείων της χώρας δείχνει για άλλη μια φορά την προχειρότητα με την οποία αντιλαμβάνεται η κυβέρνηση την άσκηση των καθηκόντων της, πόσο μάλλον για τον κρίσιμο τομέα της παιδείας. Ο κ. Γαβρόγλου τροποποίησε προηγούμενη απόφασή του σχετικά με τον χαρακτηρισμό των δυσπρόσιτων σχολείων της χώρας αγνοώντας επιδεικτικά τις πραγματικές ανάγκες πραγματικά δυσπρόσιτων περιοχών.
Σε επίπεδο Κρήτης αναμοριοδότησε μόνο τις σχολικές μονάδες τις Καντάνου Χανίων. Για τις περιοχές του Μυλοποτάμου και του Αμαρίου ούτε συζήτηση. Ο υπουργός δεν έλαβε καθόλου υπόψη του την τεκμηριωμένη άποψη των φορέων του νομού με βάση την οποία ζητείτο η ένταξη στο καθεστώς των δυσπρόσιτων σχολείων των σχολικών μονάδων Κράνας, Γαράζου και Φουρφουρά. Δυστυχώς γι’ αυτόν ο κύριος Γαβρόγλου δεν μπορεί να επικαλεστεί άγνοια.
Τον είχα ενημερώσει μέσα από την προβλεπόμενη κοινοβουλευτική διαδικασία με την υπ. αριθμ. 2129/ 03/10/2018 ερώτηση που κατέθεσα σχετικά με τα δυσπρόσιτα σχολεία και την πλήρωση των κενών ειδικής αγωγής στον νομό Ρεθύμνης, στην οποία αναφερόταν μεταξύ άλλων:
«Με δεδομένη τη σημασία που έχει η εκπαιδευτική διαδικασία, είναι απαραίτητο να στηριχθούν ουσιαστικά οι σχολικές μονάδες που βρίσκονται στις αγροτικές και ορεινές περιοχές της χώρας, προκειμένου να επιτελέσουν το δύσκολο έργο τους. Σε αυτή την κατεύθυνση είναι επιβεβλημένη η εκ νέου αναθεώρηση της μοριοδότησης για τον καθορισμό των δυσπρόσιτων σχολικών μονάδων της Π.Ε. Ρεθύμνης.
Είναι δεδομένο ότι, κατά τον σχεδιασμό σας, αγνοήσατε πλήρως τις πραγματικά σημαντικές ανάγκες του νομού οι οποίες σάς είχαν επισημανθεί κατ’ επανάληψη, καθώς και τις ομόφωνες προτάσεις των ΠΥΣΔΕ Ρεθύμνου (4-4-17) και ΠΥΣΠΕ Ρεθύμνου για τη μοριοδότηση, η οποία είχε λάβει υπόψη όλους τους παραπάνω παράγοντες. Έτσι, οδηγηθήκαμε στην αρχική σας απόφαση, με αποτέλεσμα κανένα σχολείο να μην είναι σε θέση να χαρακτηριστεί δυσπρόσιτο, ενώ με την αναθεωρημένη απόφασή σας χαρακτηρίστηκαν έτσι επτά σχολεία, αφήνοντας απέξω σχολεία του ορεινού όγκου του νομού που διαχρονικά χαρακτηρίζονταν ως δυσπρόσιτα.
Καλώ τον αρμόδιο υπουργό έστω την ύστατη στιγμή να σοβαρευτεί και να τροποποιήσει εκ νέου την απόφασή του. Διαφορετικά ας αναλάβει την ευθύνη των αποφάσεών του και τουλάχιστον να μας εξηγήσει τους λόγους γι’ αυτή την άδικη και παράλογη απόφασή του».