Η ΕΟΠΕ ΠΗΡΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΑΠΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ
Ο χάρτης του ελληνικού βόλεϊ
Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗ
Πολλά και σημαντικά θέματα είχαν να επιλύσουν τα στελέχη της ΕΟΠΕ στην πιο κομβική συνεδρίαση για τη χρονιά που έρχεται.
Το Διοικητικό Συμβούλιο, οι άνθρωποι δηλαδή της ελληνικής πετοσφαίρισης έλαβαν σημαντικές αποφάσεις που είχαν να κάνουν με την αρχή και το τέλος των πρωταθλημάτων, τις μεταγραφικές περιόδους, καθώς και το ποιοι θα είναι σχεδόν οι όμιλοι, οι οποίοι θα σχηματιστούν στην Α2 Ανδρών και Γυναικών.
Το ρεθεμνιώτικο ενδιαφέρον ήταν έντονο και όπως μπορεί να καταλάβει κάποιος, στον ΟΠΕΡ, σε Άνδρες και Γυναίκες, σηκώνουν μανίκια πιάνοντας δουλειά…
Στις 17 Οκτώβρη η Α1 Γυναικών
Η πρώτη απόφαση είχε να κάνει με το γεγονός ότι το πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών 2015-2016 θα διεξαχθεί με το ίδιο σύστημα που διεξήχθη στην αγωνιστική περίοδο 2014-2015 και θα ξεκινήσει στις 17/10/2015, ενώ η αυλαία των πλέι οφ θα πέσει στις 27/4/2016.
Στις 10 Οκτώβρη η Α2 Ανδρών
Η δεύτερη σχετιζόταν με το πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών, το οποίο θα διεξαχθεί και πάλι σε τρεις ομίλους οι οποίοι χωρίζονται σε 11, 12 και 13 ομάδες αντίστοιχα. Αυτοί οι όμιλοι είναι οι εξής:
Α’ Όμιλος (11 ομάδες)
ΟΦΗ, ΑΟ Μυτιλήνης, ΟΠ Ρεθύμνου, Ρόδιων ΡΟΔΙΩΝ, ΣΦΠ Χανίων και 6 ομάδες από την περιοχή της Αττικής.
Β’ Όμιλος (12 ομάδες)
ΑΣΠ Ερμής, ΑΟ Καλαμάτα 80, ΑΣ Κόροιβος, ΓΕ Μεσολογγίου, ΑΕΠ Ολυμπίας, ΕΑ Πατρών και 6 ομάδες από την περιοχή της Αττικής
Γ’ Όμιλος (13 ομάδες)
ΑΠΣ Αίας, ΑΣ Ελπις, ΑΣ Μακεδονικός, ΑΜΣ Νέστωρ, Ένωση Τούμπας, Πήγασος Πολύχνης, ΧΑΝΘ, ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής, ΓΕ Αλεξανδρούπολης, ΑΟ Σερρών, ΜΑΣ Νίκη, ΑΣ Γιάννενα, ΕΑ Λάρισας
Με κλήρωση οι ομάδες που θα πέσουν σε Α’ και Β’ όμιλο
Εδώ όπως γίνεται αντιληπτό, προκύπτει ένα ζήτημα που έχει να κάνει με τις ομάδες της περιοχής Αττικής οι οποίες θα τοποθετηθούν στους ομίλους Α’ και Β’. Αυτό θα γίνει με κλήρωση. Πολύ πιθανό είναι λοιπόν στον όμιλο του ΟΠΕΡ να δούμε ομάδες όπως, η ΑΕΚ, ο Απόλλων και οι γνωστοί Κύζικος, Μίλωνας, Πανελλήνιος κ.λπ. Πιο αναλυτικά έχουμε: ΑΕΚ Αθηνών, ΓΣ Απόλλων, ΑΟΝ Αργυρούπολης, Εθνικός ΟΦΠΦ, ΑΣ Ιωνικός, ΑΣΠ Κύζικος, ΑΟΝΣ Μίλων, ΑΟ Παλλήνη, ΓΣ Πανελλήνιος, ΑΣ Πανερυθραϊκός, ΓΣ Πανιώνιος και ΑΠΣ Πήγασος.
Ο 1ος και ο 2ος όμιλος θα ξεκινήσουν στις 10/10/2015, ο 3ος όμιλος στις 3/10/2015 και το πρωτάθλημα θα ολοκληρωθεί στις 6-8/5/2016 με τη διεξαγωγή του ειδικού τουρνουά ανόδου.
Αντιστοίχως, το πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών θα διεξαχθεί σε δύο ομίλους (Α’ και Β’) που ο καθένας θα έχει δύο υποομίλους (1ο και 2ο) και οι ομάδες χωρίζονται ως εξής:
Τα σωματεία που θα λάβουν μέρος στα Εθνικά πρωταθλήματα της Α1 Γυναικών, της Α2 Ανδρών και της Α2 Γυναικών θα πρέπει να υποβάλλουν αίτηση με καταληκτική ημερομηνία στις 30/6.
Όπως διεμήνυσε η ΕΟΠΕ, σύντομα θα εκδοθεί η Γενική Προκήρυξη και θα ακολουθήσουν κι οι ειδικές προκηρύξεις των παραπάνω πρωταθλημάτων.
Φετινή καινοτομία θα αποτελέσει το γεγονός ότι οι ανανεώσεις των δελτίων και οι μεταγραφές θα γίνονται μόνο με ηλεκτρονικό τρόπο με τη περίοδο ανανεώσεων να διαρκεί από τις 15 έως τις 25 Ιουνίου 2015 κι αυτή των μεταγραφών από τις 29 Ιουνίου έως τις 29 Ιουλίου 2015. Η προθεσμία των σωματείων για τις νέες εγγραφές είναι μέχρι τις 30/5.
Στο διοικητικό συμβούλιο προτάθηκαν κι άλλα ζητήματα όπως, η δημιουργία της Pre League αλλά για την αγωνιστική περίοδο 2016-2017. Οι όροι και λεπτομέρειες διεξαγωγής της θα αποφασιστούν στην επόμενη συνεδρίαση.
Τέλος, το Δ.Σ. της ΕΟΠΕ ενέκρινε ομόφωνα την πρόσληψη του Γιώργου Γιάτση ως επικεφαλής Ομοσπονδιακού τεχνικού μπιτς βόλεϊ, ενώ ως περιφερειακοί ομοσπονδιακοί προπονητές στην Κρήτη προσελήφθησαν οι Αντιγόνη Μουστάκη, Μανώλης Παπαδάκης και ο γνωστός στο ρεθεμνιώιτκο κοινό, Αποστόλης Πιστίκης.
Λ.1
Πιθανό είναι, στον όμιλο του ΟΠΕΡ να κληρωθεί η ΑΕΚ