Την απόσταση των 22.400 μέτρων θα κληθούν να καλύψουν οι δρομείς που θα λάβουν μέρος σ’ έναν αγώνα ημιμαραθωνίου, ο οποίος έχει γίνει πλέον θεσμός και δεν είναι άλλος από τον Νικηφόρειο Δρόμο.
Πρόκειται για έναν αγώνα δρόμου στα χωριά του πρώην Δήμου Νικηφόρου Φωκά, όπου διοργανωτής είναι το Τμήμα Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνου με την υποστήριξη της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης.
Σ’ όλο αυτό το εγχείρημα, συνεργάζονται ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Ρεθύμνου, ο Ορειβατικός Σύλλογος Ρεθύμνου καθώς και ο Πολιτιστικός Σύλλογος της Δημοτικής Ενότητας Νικηφόρου Φωκά.
Φέτος και πιο συγκεκριμένα την Κυριακή 22 Απριλίου, κλείνει 5 χρόνια ζωής και ήδη έχει κερδίσει το ενδιαφέρον πολλών αθλητών κάθε ηλικίας (στις επιμέρους διαδρομές) αλλά και φίλων που αγαπούν τη ζωή και τη φύση.
Ο πλουραλισμός της διοργάνωσης (υπάρχουν 6 παράλληλες αγωνιστικές δράσεις) με Σκυταλοδρομία, παιδικό αγώνα, ποδηλατοβόλτα, περιπατική διαδρομή βουνού δίνει τη δυνατότητα σε κάθε δρομέα να διαλέξει τον αγώνα που θα τρέξει, ανάλογα με α) την ηλικία του (παιδί), β) το φύλλο του (άντρας – γυναίκα), γ) την αντοχή του (22,400 μέτρα ή 5,300 μέτρα ή 11,200 μέτρα ή 2,000 μέτρα ή 1,200 μέτρα).
Η αγωνιστική του πλευρά είναι γνωστή, όχι όμως -για όσους δεν την έχουν διασχίσει- και η θέαση σε χώρους που έχουν αφεθεί στη φύση να δημιουργήσει ένα μοναδικό κάλλος.
Ο αγώνας περνά από έντεκα πανέμορφα χωριουδάκια της ενδοχώρας του Δυτικού Ρεθύμνου που εξαιτίας της απόστασής τους από τα τουριστικά παράλια, έχουν κρατήσει το ιδιαίτερο χρώμα και την αυθεντικότητά τους.
Ένα ιδιαίτερο επίσης χαρακτηριστικό της όλης διοργάνωσης για τους συμμετέχοντες είναι η συμπαράσταση των κατοίκων των χωριών που περιμένουν στις πόρτες τους να κεράσουν ή να δροσίσουν τους δρομείς.
Μαζί μ’ αυτούς εκείνοι που πρωτοστατούν είναι οι πολιτιστικοί σύλλογοι στις πλατείες, με τους σταθμούς ανεφοδιασμού για να συνδράμουν όσο μπορούν στην κοπιώδη αλλά ευχάριστη αυτή δρομική εμπειρία τους αθλούμενους.
Ο Ορειβατικός Σύλλογος Ρεθύμνου έχει και εκείνος ιδιαίτερο ρόλο αναλαμβάνοντας την φυσιολατρική διαδρομή βουνού. Με δικό του αρχηγό.
Κοντά στον αγώνα είναι και οι Πολιτιστικοί σύλλογοι των 11 χωριών που θα συναντήσουν στη σειρά, οι δρομείς της μεγάλης διαδρομής, των 22,400 μέτρων. Αναλυτικά τα χωριά, από την αφετηρία: Ατσιπόπουλο, Πρινές, Γωνιά, Αγ. Ανδρέας, Φρατζεσκιανά Μετόχια, Κ. Βαλσαμόνερο, Αγ. Κωνσταντίνος, Ρούστικα, Σαϊτούρες, Παλαίλιμνος και τερματισμός στην πλατεία του Καλονύχτη.
Θα πρέπει να τονιστεί ότι υπάρχουν ηλικιακές κατηγορίες και η συμμετοχή επιτρέπεται στα παιδιά που είναι γεννημένα από το 2008 και μετά. Η παιδική διαδρομή των 1.200 μέτρων τερματίζει στο Ατσιπόπουλο (ξεκινά από Πρινέ).
Η εκκίνηση γίνεται διαδοχικά από τις 9:00 το πρωί, κάθε ένα τέταρτο και μέχρι τις 10:00 όπου έχουν αρχίσει να τρέχουν όλοι οι αγώνες. Όλες οι άλλες διαδρομές τερματίζουν στον Καλονύχτη.
Σε όλους τους τερματίσαντες θα δοθούν διπλώματα, μετάλλια και άλλα αναμνηστικά δώρα.
Τέλος θα πρέπει να πούμε ότι οι διοργανωτές έχουν βάλει χρονικό όριο που είναι η μια ώρα για τα 5.300μ. και οι τρεις ώρες για τα 22.400 μέτρα.