Τι κι αν ο άστατος καιρός του Σαββατοκύριακου και η νεροποντή είχαν «στεριώσει» πάνω από το νησί μας…; Ουδόλως εμπόδισε τους φίλους δρομείς αλλά και όλους όσοι είχαν βάλει στο πρόγραμμά τους ότι την Κυριακή που μας πέρασε θα λάβουν μέρος στον 7ο γύρο της πόλης του Ρεθύμνου.
Ο αγώνας που διοργάνωσε και φέτος ο Δήμος Ρεθύμνου και το Τμήμα Αθλητισμού, υπό την αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού και την υποστήριξη του κοινωνικού Σωματείου «Σύνπολις» συγκέντρωσε πάνω από 700 συμμετέχοντες όλων των ηλικιών, από το Ρέθυμνο αλλά και την υπόλοιπη Κρήτη, καθώς και κάποιους αλλοδαπούς που τυχαίνει να κάνουν τις διακοπές τους στην Κρήτη.
Με το σύνθημα «Βαδίζω – τρέχω – διασχίζω την πόλη», έλαβαν μέρος στον αγώνα δρόμου των 10 χλμ., (224 συμμετοχές), στον παιδικό αγώνα 1000 μ. (250 παιδιά) και στον αγώνα δρόμου των 5 χλμ., (230 συμμετοχές) διασφαλίζοντας την επιτυχή έκβαση αυτού, του σημαντικού για την πόλη μας, αθλητικού θεσμού.
Νικητής στους άνδρες ήταν ο Μανόλης Σηφάκης, ενώ στις γυναίκες η Ελένη Σαριδάκη. Αμφότεροι είναι γνωστοί ότι διακρίνονται σε τέτοιες αποστάσεις, καθώς υπήρξαν εξαιρετικοί αθλητές όταν παλαιότερα αγωνίζονταν με τα σωματεία τους.
Νικητές 10 χλμ. (Άνδρες)
1ος Σηφάκης Μανόλης
2ος Espen Nikelsen
3ος Ουργαντζόγλου Αναστάσιος
Νικήτριες 10 χλμ (Γυναίκες)
Σαριδάκη Ελένη
Μερεμτζόγλου Αδαμαντία
Τσιοφύλια Παναγιώτα