Στις αμμώδεις παραλίες της Κατερίνης θα βρεθούν για το άνοιγμα της αυλαίας του παγκόσμιου πρωταθλήματος πάλης, αρκετοί φίλοι του αθλήματος από τις 3 έως και τις 6 Ιουλίου.
Στις όμορφες παραλίες του νομού Πιερίας, μία περιοχή που έχει πολύ καλή παράδοση στην πάλη στην άμμο, δήλωσαν συμμετοχή πάνω από 200 αθλητές και αθλήτριες ενώ η χώρα μας θα εκπροσωπηθεί με 50 πρωταθλητές και πρωταθλήτριές μας.
Η διεξαγωγή της διοργάνωσης στην Ελλάδα αποτέλεσε «μαγνήτη» για πολλούς παλαιστές απ’ όλο τον κόσμο. Έτσι, οι συμμετοχές καλών παλαιστών είναι πολλές. Οι πρωταθλητές μας θα βρεθούν απέναντι σε έμπειρους αθλητές αλλά και η ελληνική ομάδα πάρα ταύτα, είναι καλά προετοιμασμένη. «Επικεφαλής της ομάδας μας είναι ο, δύο φορές, παγκόσμιος πρωταθλητής στην πάλη σε άμμο, Απόστολος Τασκούδης.
Βέβαια, και οι άλλοι αθλητές μας είναι αποφασισμένοι να προσφέρουν πλούσιο θέαμα και να διεκδικήσουν διακρίσεις. Ιδιαίτερα προετοιμασμένη γι’ αυτό το τουρνουά είναι και η εφηβική μας ομάδα. Η πάλη στην άμμο έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες. «Στο παρελθόν, έχουμε δει πολλούς καλούς αθλητές της Ολυμπιακής Πάλης να χάνουν από, θεωρητικά, μέτριους παλαιστές των Ολυμπιακών Αγωνισμάτων», δήλωσε ο πρόεδρος της ΕΟΦΠ, κ. Κώστας Θάνος.
Η διοργάνωση θα ενισχύσει τον αθλητικό τουρισμό, καθώς θα αποτελέσει διαφήμιση για τη χώρα μας. Στην Κατερίνη θα βρεθούν περισσότεροι από 300 αθλητές, προπονητές, παράγοντες και συνοδοί απ’ όλο τον κόσμο.