Πέντε φυτείες κάνναβης αποτελούμενες από 814 συνολικά δενδρύλλια, εντοπίστηκαν και εκριζώθηκαν στην ορεινή περιοχή Δισκουρίου του Δήμου Μιλοποτάμου και παράλληλα συνελήφθησαν τρία άτομα κατηγορούμενα για παράνομη καλλιέργεια, χθες το πρωί από δυνάμεις ανδρών της Αστυνομίας, στο πλαίσιο συντονισμένης πεζής επιχείρησης εξερεύνησης χασισοφυτειών, στην ευρύτερη περιοχή του Μυλοποτάμου.
Στην επιχείρηση συμμετείχαν αστυνομικοί του Τμήματος Δίωξης Ναρκωτικών και της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Ρεθύμνης, του Τμήματος Ειδικών Αποστολών της Γενικής Περιφερειακής Αστυνομικής Διεύθυνσης Κρήτης, της Ομάδας Πρόληψης Καταστολής Εγκληματικότητας (Ο.Π.Κ.Ε.) της Διεύθυνσης Αστυνομίας Ρεθύμνης και των Τμημάτων Αστυνομικών Επιχειρήσεων Ρεθύμνης και Μυλοποτάμου.
Οι αστυνομικοί στη διάρκεια της εξερεύνησης, εντόπισαν τις πέντε φυτείες στο Δισκούρι, σε σχετικά κοντινή απόσταση μεταξύ τους. Τα δενδρύλλια, ήταν στο στάδιο της ανάπτυξης, καθώς το ύψος τους έφτανε έως 1,5 μέτρο. Στις δύο μάλιστα φυτείες, εντός του χώρου της καλλιέργειας, συνελήφθησαν 1 και 2 άτομα αντίστοιχα.
Ειδικότερα, σύμφωνα με πληροφορίες, εντός του χώρου φυτείας με 32 δενδρύλλια συνελήφθη ένα άτομο 82 ετών, ενώ εντός του χώρου φυτείας που αποτελείτο από 370 δενδρύλλια, συνελήφθησαν δυο άτομα, 58 και 24 ετών, με στενή συγγένεια μεταξύ τους. Και οι τρεις συλληφθέντες είναι κάτοικοι χωριού του Μυλοποτάμου.
Στις υπόλοιπες φυτείες οι αστυνομικοί βρήκαν αρκετά αξιολογήσιμα ευρήματα, όπως λάστιχα ποτίσματος, γεωργικά εργαλεία που χρησίμευαν για την καλλιέργεια των δενδρυλλίων κ.α. Τα ευρήματα κατασχέθηκαν και θα αποσταλούν στα ειδικά εργαστήρια για έλεγχο και ταυτοποίηση αποτυπωμάτων προκειμένου οι αρχές να οδηγηθούν στους δράστες.
Εις βάρος των τριών συλληφθέντων σχηματίστηκε δικογραφία. Σήμερα το πρωί πρόκειται να οδηγηθούν στον Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Ρεθύμνου.
Η προανάκριση για την υπόθεση συνεχίζεται από το Τμήμα Δίωξης Ναρκωτικών της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Ρεθύμνης.