Άκρως συναρπαστικές ήταν οι αναμετρήσεις στη φάση των προημιτελικών στο 7ο Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Παλαιμάχων 8Χ8 που διοργανώνει το Τμήμα Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνου. Οι αγώνες αποδείχθηκαν πραγματικά ντέρμπι. Χαρακτηριστικό ήταν ότι επιτεύχθηκαν πολλά τέρματα (16 τέρματα σε 4 ματς) αλλά οι νίκες ήταν οριακές.
Οι ομάδες που κατόρθωσαν να πάρουν το εισιτήριο μετά κόπων και βασάνων είναι η ΤΕΕ Ρεθύμνου/Μηχανικοί, ο Platanos Tours, το Φώτο Έκφραση και οι Δικηγόροι.
Από τους αγώνες πετάχτηκαν έξω δυο από τα φαβορί, όχι μόνο για την πρόκριση στους «4» αλλά και για την κατάκτηση του κυπέλλου όπως, ο Εθνικός και οι Οικοδόμοι. Οι αγώνες έγιναν στο γήπεδο των Αρμένων και τα τελικά σκορ μέσα από τις εναλλαγές τους, απέφεραν, σ’ άλλους χαρά και σ’ άλλους το συναίσθημα της απογοήτευσης όπως παλιά που οι περισσότεροι αγωνίζονταν σε πολλές από τους συλλόγους του Ρεθύμνου.
Οι αγώνες στους «8» (γήπεδο Αρμένων)
Αναλυτικά είχαμε τα αποτελέσματα:
ΤΕΕ Ρεθ./Μηχανικοί – ΤΑΕ Ρεθύμνου 4-2
Εθνικός – Platanos Tours 1-3
Φωτο Έκφραση – Enter the web 2-1
Οικοδόμοι – Δικηγόροι 1-2
Οι ομάδες συμμετείχαν με τους παρακάτω ποδοσφαιριστές:
Τ.Ε.Ε. Ρεθύμνου/Μηχανικοί- ΤΑΕ Ρεθύμνου 4-2
Τ.Ε.Ε. ΡΕΘΥΜΝΟΥ/ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ: Κανακάκης Α., Κουκάκης Ν., Πετρογιαννάκης Ν., Μαρκουλάκης Δ., Μαθιουδάκης Σ., Ηλιάκης Ε., Αρχοντάκης Ζ., Δασκαλάκης Ν., Αραμπατζόγλου Α., Τσουπάκης Ε., Παπαγιαννάκης Ε., Μαραβελάκης Γ., Κιοσσές Ε., Δρουδάκης Γ., Μαλάς Α., Κουτσουδάκης Π., Λαγουδάκης Γ., Μαριδάκης Κ.
Τ.Α.Ε. ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Κωνσταντουδάκης Ε., Κουκουμπεδάκης θ., Ξερουδάκης Σ., Πρικάκης Ν., Λαζίδης Δ., Γεωργακάκης Σ., Κολυβάκης Ι., Καραπιδάκης Ε., Κανλής Κ., Κωνσταντινίδης Π., Παπαδομιχελάκης Ι.
Εθνικός – Platanos Tours 1-3
ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπακόπουλος Ι., Τζαγκαράκης Λ., Δραμηλαράκης Μ., Τριποδιανός Θ., Αποστολάκης Θ., Κορνάρος Ε., Κακλαμάνος Ε., Καραδάκης Α., Αντωνογιωργάκης Ε.
PLATANOS TOURS: Μανουσάκης Φ. Βουγιουκαλάκης Μ., Xhera A., Κουκουβάγιας Ι., Κλάδος Π., Δελήμπασης Χ., Μαρινάκης Σ., Ζουμπεράκης Ν., Μαυράκης Μ., Μπαξεβάνης Θ., Τζανιδάκης Γ.
Φώτο Έκφραση – Enter the web 2-1
ΦΩΤΟ ΕΚΦΡΑΣΗ: Μακριδάκης Ε., Κουγιεντάκης Ε., Μπουρμπάκης Ε., Αποστολάκης Ν., Κιουρτσιδάκης Ν., Τζουρμπάκης Μ., Χόμπης Χ., Δρουδάκης Ν., Ανυφαντάκης Ν., Αλεξάκης Ν., Διαμαντάκης Μ., Μακριδάκης Κ., Σερλής Ε., Σταματάκης Γ., Νησανάκης Ι.
ENTER THE WEB: Δατσέρης Ν., Τσίχλης Γ., Στεφανάκης Μ., Στεφανάκης Π., Βουρβαχάκης Ι., Ψωμάς Α., Σηφακάκης Ι., Χατζηδάκης Μ., Βρεττός Γ., Τζαγκαράκης Α., Τσανακαλιώτης Α.
Οικοδόμοι – Δικηγόροι 1-2
ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ: Γκαλονάκης Δ., Παλλάσης Σ., Γκαλονάκης Α., Γκαλονάκης Ν., Αντωνάκης Γ., Καπετανάκης Δ., Γκιγκλάς Κ., Βερτούδος Π., Μεργέμογλου Α., Παρασύρης Κ.
ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ: Μοράκης Α., Δεβεράκης Δ., Γεωργαλής Φ., Κουρμούλης Γ., Παπαδάκης Ι., Ραπτάκης Χ., Σταρράς Σ., Καλαϊτζάκης Α., Κουταλάς Γ.
Γ’ ημιτελική φάση «4»
Για τη συνέχεια του πρωταθλήματος και συγκεκριμένα για την ημιτελική φάση (4 ομάδων) την ερχόμενη Δευτέρα 16 Μαΐου 2016 θα διεξαχθούν οι εξής αναμετρήσεις:
Δευτέρα 16/5/16
21:30 Μισιρίων: 1 ΤΕΕ Ρεθ./Μηχανικοί – Platanos Tours
21:30 Μισιρίων: 2 Φωτο Έκφραση – Δικηγόροι
• Στην τελική φάση θα παίξουν στον μικρό τελικό οι ηττημένοι, ενώ στον μεγάλο τελικό οι νικητές των παραπάνω ζευγαριών ως εξής:
Δευτέρα 23/5/16
20:00 Ρεθύμνου (Μικρός τελικός)
Ηττημένος ζευγαριού 1 – Ηττημένος ζευγαριού 2
21:30 Ρεθύμνου (Μεγάλος τελικός)
Νικητής Ζευγαριού 1 – Νικητής Ζευγαριού 2
*Χρυσός χορηγός της διοργάνωσης είναι η εταιρεία Μανουκαράκης Α.Ε.