Αν η 5η αγωνιστική περνούσε σε δελτίο στοιχήματος έχουμε την εντύπωση ότι πολύ λίγοι θα ήταν αυτοί που θα τολμούσαν να παίξουν με βεβαιότητα βάζοντας ένα από τα τρία σημεία («1»,»2», ή «Χ»).
Σε κάθε ποντάρισμα όμως, εφόσον ήταν σωστό ή λάθος έχουμε -και πάλι- την εντύπωση ότι τα κέρδη -όπως και οι… «κουβάδες»- θα ήταν πολλοί ανάλογα την περίπτωση.
Η εν λόγω αγωνιστική παρουσιάζει παιγνίδια όπου, πλην του αγώνα του Σπηλίου με την ΑΕΜ και της ΝΕΑΡ με τον Άρη, είναι όλα δύσκολα προσεγγίσιμα ως προς την πρόγνωση των αποτελεσμάτων τους.
Ανάμεσα στις συναντήσεις έχουμε μυλοποταμίτικες κόντρες, έχουμε δύσκολα ματς σε Ατσιπόπουλο, Φουρφουρά και Σοχώρα. Ας κάνουμε την προσπάθεια να τα δούμε λίγο πιο αναλυτικά.
Ρεθυμνιακός – Ποσειδώνας
Ο πρωτοπόρος Ρεθυμνιακός επιστρέφει ως γηπεδούχος στη Σοχώρα, όπου αυτή τη φορά έχει να αντιμετωπίσει τον συνεχώς εξελισσόμενο Ποσειδώνα. Για τον Νίκο Καραδάκη δεν λείπουν και πάλι τα προβλήματα απουσιών των παικτών του όμως μετά το 4Χ4 και ιδίως μετά τη νίκη μέσα στο Μελιδόνι (1-2), η ομάδα του έχει δείξει ότι βρίσκει τον τρόπο να ανταπεξέρχεται επιτυχώς σε κάθε δυσκολία.
Ο Ποσειδώνας από την άλλη, μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, φαίνεται ότι βρίσκει τα πατήματά του έχοντας σαφώς καλύτερα αποτελέσματα στις δύο τελευταίες αγωνιστικές (νίκη τα Λιβάδια και «λευκή ισοπαλία με Κάλυβο στο Γεράνι).
Κάλυβος – ΠΑΟ Αλφάς
Αν πριν από τη μεγάλη σε έκταση νίκη του ΠΑΟ με 4-2 επί των Λιβαδίων συναντιόντουσαν οι δύο ομάδες, θα ποντάραμε πολλά στην Κάλυβο. Ένα θεωρητικό πλεονέκτημα συνεχίζει να το έχει η ομάδα των «μελανέρυθρων» όμως καλό θα είναι να αποδειχθεί και εντός αγωνιστικού χώρου. Ο Γιάννης Τσαχάκης και οι παίκτες του από την άλλη, νιώθουν σαφώς καλύτερα την τελευταία εβδομάδα.
Σπήλι – ΑΕΜ
Στο γήπεδο του Σπηλίου, η αγιοβασιλειώτικη ομάδα έχει ένα πολύ δύσκολο έργο απέναντι στην πανίσχυρη ΑΕΜ, η οποία την περασμένη εβδομάδα ξεπέρασε έστω και με μεγάλη δυσκολία, τον σκόπελο της Σοχώρας (Αστέρας).
Στο Σπήλι η ΑΕΜ, φυσικά και έχει το πλεονέκτημα, θεωρητικό και αγωνιστικό κι ίσως και για την τοπική ομάδα αυτό να είναι ένα παιγνίδι όπου θα επιδιώξει να πάρει κάποια πράγματα αλλά που η ανάγκη για βαθμούς θα πρέπει να αναζητηθεί μέσα από άλλα παιγνίδια.
Αστέρας Π. – Τάλως Μελιδονίου
Την επομένη, το πρωί (11.00) ο Αστέρας Περάματος υποδέχεται τον Τάλω σε άλλη μια από τις μυλοποταμίτικες μονομαχίες του Σαββατοκύριακου. Ο Μ. Στεφανάκης τίθεται αντιμέτωπος σε μια ομάδα που έχει υπηρετήσει στο παρελθόν και που έχει μονάχα φίλους και συγγενείς (στο Πέραμα αγωνίζεται και μεγάλος του γιος Γιάννης) όμως το οικοδόμημα που έχει φτιάξει στο Μελιδόνι σε συνεργασία με τη διοίκηση, του δίνει την ευκαιρία να δείξει πόση δυναμική έχει αποκτήσει ως σύλλογος.
Ο Αστέρας δείχνει πολύ δυνατός πλέον και μένει να δούμε εάν ο Τάκης Μαρής θα χρησιμοποιήσει και τους νέους παίκτες που απέκτησε, δηλαδή τους Γρέντζα και Χίντα.
ΝΕΑΡ – Άρης
Το απόγευμα στις 16.00 ακολουθούν άλλες τρεις συναντήσεις.
Η ΝΕΑΡ τίθεται μπροστά στον Άρη, την ομάδα που δεν έχει τον προπονητή της στον πάγκο της (ο Μ. Δεληγιαννάκης είναι τιμωρημένος) αλλά που έχει σαφείς βλέψεις για νίκη.
ΕΑΠ – Ερμής Ζ.
Αλήθεια είναι ότι ο Ερμής δείχνει να παίρνει για τα καλά μπρος το τελευταίο διάστημα. «Σφριγηλή» όμως δείχνει να είναι, αγώνα με τον αγώνα, και η ομάδα της ΕΑΠ, ιδίως όταν παίζει μέσα στην έδρα της. Ο Ερμής του Πλουσή, του Μεταξάκη, του Ρουμπάκη και των άλλων παικτών θέλουν να ξετυλίξουν την ποιότητα που δεδομένα έχουν απέναντι σε παίκτες που παίζουν πάντοτε μονιασμένα όπως, ο Κωστόπουλος ή ο Καλυβιανάκης αλλά και τα άλλα παιδιά…
Ψηλορείτης – ΟΦΑ
Στον Φουρφουρά ο Ψηλορείτης μοιάζει να είναι άλλη ομάδα μετά το 2-2 με τον Άρη ιδίως από το γεγονός με το οποίο ήρθε το τελευταίο αποτέλεσμα (ανατροπή από το 0-2 και παίζοντας με 10 παίκτες). Ο Λ. Τζαγκαράκης ενδέχεται να έχει αυτή τη φορά και τα δύο μεγάλα μεταγραφικά αποκτήματα, τον Δ. Αναστασόπουλο και τον πορτιέρο Χρ. Βεζύρη. Θα στερηθεί βέβαια των υπηρεσιών του Σ. Κόκκαλη που είναι τιμωρημένος.
Από τον ΟΦΑ ζητούμενο είναι η καλή εμφάνιση αλλά και να ζητήσει πράγματα από κάθε φάση που ίσως τον φτάσουν σ’ ένα θετικό αποτέλεσμα.
Λιβάδια – Αστέρας Ρ.
Τέλος, τα Λιβάδια που ψάχνουν ακόμα να παρουσιάσουν την δυνατή τους ενδεκάδα για να ζητήσουν παραπάνω πράγματα εντός αγωνιστικού χώρου (οι αποβολές στοίχισαν), υποδέχονται τον Αστέρα Ρεθύμνου. Η ομάδα της Σοχώρας πάντως, δεν έχει επηρεαστεί από την ήττα κόντρα στην ΑΕΜ. Κάθε άλλο μάλιστα, ο Ηλίας Ασπρομάτης είναι απόλυτα ικανοποιημένος από την απόδοση των ποδοσφαιριστών του.
Το πλήρες πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:
Σάββατο 20 Οκτωβρίου (16.00)
Γηπ. Σοχώρας: Ρεθυμνιακός – Ποσειδώνας
(Γρύλλης, Λιοδάκης, Βαρβαντάκης. Π.Δ. Δελήμπασης)
Γηπ. Αλφάς: Κάλυβος – ΠΑΟ Αλφάς
(Σαρής, Καραγιαννόπουλος, Βασίλογλου. Π.Δ. Καλαϊτζάκης).
Γηπ. Σπηλίου: Σπήλι – ΑΕΜ
(Χατζημπεκιάρης Θ., Συργούνη, Κελαϊδής. Π.Δ. Γαγάνης).
Κυριακή 21 Οκτωβρίου (11.00)
Γηπ. Αλφάς: Αστέρας Περ. – Τάλως Μελιδονίου
(Σταυρουλάκης Ρ., Καραγιαννόπουλος, Βασίλογλου. Π.Δ. Κατσαμάς).
(16.00)
Γηπ. Σοχώρας: ΝΕΑΡ – Άρης
(Γρύλλης, Νέτος, Φραγκιαδάκης. Π.Δ. Γαγάνης)
Γηπ. Ατσιποπούλου: – ΕΑΠ – Ερμής Ζ.
(Σταυρουλάκης Γ.Ε., Λιοδάκης, Νέτος. Π.Δ. Βαμβακίδης).
Γηπ. Φουρφουρά: Ψηλορείτης – ΟΦΑ
(Καλυβιανάκης, Βαρβαντάκης, Κελεσίδης. Π.Δ. Χατζημπεκιάρης Ι.).
Γηπ. Λιβαδίων: Λιβάδια – Αστέρας Ρ.
(Δασκαλομαρκάκης, Βλαχάκης, Πατελάκης).