Θερινοί Αγώνες Κολύμβησης Προαγωνιστικών Κατηγοριών και 2η Θερινή ημερίδα ορίων θα πραγματοποιηθούν από σήμερα Παρασκευή έως και την Κυριακή 9 Ιουνίου.
Η καρδιά της κολύμβησης σε επίπεδο Κρήτης θα χτυπά στα Χανιά, όπου η όλη διοργάνωση της ΠΕΚΥΚΡ Περιφερειακή Επιτροπή Κολύμβησης Κρήτης-Ρόδου στηρίζεται μεταξύ άλλων από την Περιφέρεια Κρήτης και τον Ναυτικό Όμιλο Χανίων.
Εκατοντάδες αναμένεται να είναι οι αθλητές από δεκάδες σωματεία (μεταξύ αυτών και ο ΝΟΡ με τον ΓΑΣ Ρεθύμνου), οι οποίοι θα αγωνιστούν στους θερινούς Αγώνες 9 έως 12 ετών και στη 2η Θερινή Ημερίδα Ορίων.
Ειδικότερα σε επίπεδο προαγωνιστικών, οι θερινοί Αγώνες αποτελούν τη σημαντικότερη διοργάνωση που γίνεται κάθε χρόνο σε επίπεδο Κρήτης, ενώ από εκεί και πέρα οι πιο μεγάλοι σε ηλικία αθλητές θα έχουν την ευκαιρία να επιβεβαιώσουν την κατάσταση που βρίσκονται μέσω της Θερινής ημερίδας.