Ποιος είπε ότι οι δραστηριότητες και οι επιτυχίες τους περιορίζονται μόνο στις ασφάλτινες διαδρομές. Οι ταλαντούχοι αθλητές και αθλήτριες του Ποδηλατικού συλλόγου ΠΑΣ «Άτλας» από μικρές μάλιστα ηλικίες δείχνουν έφεση και στην ορεινή ποδηλασία που απαιτεί δεξιότητες στις ιδιαίτερες χωμάτινες διαδρομές των αγωνισμάτων. Και όχι μόνο αυτό, αλλά δείχνουν να το απολαμβάνουν μάλιστα κάτι που φάνηκε τόσο από την παρουσία τους στις ειδικές διαδρομές, όσο και στο βάθρο των νικητών.
Στο διασυλλογικό αγώνα ορεινής ποδηλασίας με την επωνυμία ΜΤΒ XCC που πραγματοποιήθηκε σε ειδικά διαμορφωμένη διαδρομή στον λόφο του Άγιου Χαραλάμπου, στον Άγιο Νικόλαο, με διοργανωτή τον τοπικό Ποδηλατικό Όμιλο (Π.Ο.Α.Ν) και σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Αθλητικό Οργανισμό του ομώνυμου Δήμου (Π.Α.Ο.Δ.Α.Ν), τα «κυανοκίτρινα»… οικολογικά δίτροχα, έτρεχαν με μεγάλες ταχύτητες, εκτός δρόμου αυτή την φορά.
Σε ένα Cross country μικρό σιρκουΐ, που ήταν αφιερωμένο στις πιο νεαρές ηλικίες και πιο συγκεκριμένα στους Παμπαίδες, τις Παγκορασίδες και τα Μίνι Μεγάλα και Μικρά αγόρια και κορίτσια, οι πιτσιρικάδες και πιτσιρίκες «Άτλαντες» άφησαν ξανά τα δικά τους νικηφόρα «ίχνη από λάστιχα» στην χωμάτινη και πολύ τεχνική πίστα της διοργάνωσης. Και μάλιστα σε αρκετές των περιπτώσεων κατεβαίνοντας από την σέλα του «μονοθέσιου» τους, ανέβηκαν στο τριθέσιο βάθρο των νικητών.
Όπως στην περίπτωση της κατηγορίας των Μίνι Κοριτσιών, όπου η Γεωργία Χουρδάκη και Ελβίρα Τζουλάκη κατέλαβαν την 1η και την 3η θέση αντίστοιχα στο αγώνισμά τους, βάζοντας ανάμεσα τους Ασπασία Πατεράκη του Δρηρού που τερμάτισε 2η. Στην ίδια κατηγορία ιδιαίτερα θετική και η παρουσία της Σαβίνας Μαρκαντώνη που ήταν 6η.
Πρωτιά και για τον Χιώτη
Το χρυσό «κρέμασε» στο στήθος του και ο Γιάννης Χιώτης που ολοκλήρωσε πρώτος την διαδρομή στην κατηγορία των Παμπαίδων, με τον συνονόματό του Γιάννη Ρυακιωτάκη να έχει μια πολύ καλή παρουσία, τερματίζοντας στην 4η θέση.
Τα μετάλλια και μάλιστα χρυσών αποχρώσεων δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς και η Άρτεμις Ταταράκη ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του ειδικού χώρου των απονομών, καθώς ήταν 1η στην κατηγορία των Μίνι μεγάλων κοριτσιών. Αξιέπαινη ήταν πάντως και η προσπάθεια του Κώστα Δαφέρμου στα Μίνι μικρά αγόρια, αλλά και του Αγησίλαου Μαρκαντώνη στα Μίνι μεγάλα αγόρια.
Αναλυτικά οι θέσεις που κατέλαβαν τα «κυανοκίτρινα» ποδήλατα στον Άγιο Νικόλαο.
Κατ. Μίνι μικρά κορίτσια
1η Γεωργία Χουρδάκη
3η Ελβίρα Τζουλάκη
6η Μαρκαντώνη Σαβίνα
Κατ. Μίνι μεγάλα κορίτσια
1η Άρτεμις Ταταράκη
Κατ. Παμπαιδες
1ος Γιάννης Χιώτης
4ος Γιάννης Ρυακιωτακης
Κατ. Μίνι μικρά αγόρια
8ος Κώστας Δαφέρμος
Κατ. Μίνι Μεγάλα αγόρια
8ος Αγησίλαος Μαρκαντώνης