Τον 24χρονο επιθετικό Τάκη Σπανό ανακοίνωσε η Επισκοπή χθες το πρωί. Η ρεθυμνιώτικη ομάδα ενέταξε στο ρόστερ της έναν φέρελπη επιθετικό, ο οποίος έχει ξεκινήσει από τις μικρές κατηγορίες (ΠΑΟ Χαλκίδας) κι έχει κατορθώσει, με πολλή δουλειά, να φτάσει έως και τη Φούτμπολ Λιγκ, αγωνιζόμενος με μεγάλη επιτυχία το τελευταίο διάστημα.
Ο Κώστας Σπανός, όπως είναι το πραγματικό του όνομα, υπέγραψε συμβόλαιο ενός έτους και δήλωσε πολύ χαρούμενος που θα συμμετάσχει σε μια ομάδα που έχει υψηλούς στόχους…
Ήδη, οι κυανόλευκοι ανήρτησαν στο επίσημο σάιτ την επίσημη ανακοίνωση, η οποία αναφέρει μεταξύ άλλων: «Η ΠΑΕ Επισκοπής βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει τη νέα της μεταγραφή, τον Κωνσταντίνο Σπανό, ο οποίος είναι από σήμερα (σ.σ. χθες) ποδοσφαιριστής της ομάδας μας καθώς υπέγραψε συμβόλαιο διάρκειας ενός έτους.
Ο Κώστας Σπανός, έχει κατορθώσει να διακριθεί μέσα από τις μικρές κατηγορίες φτάνοντας στο σημείο, πλέον, να πρωταγωνιστεί στη Φούτμπολ Λιγκ. Από τον ΠΑΟ Χαλκίδας έφτασε μέχρι τον Ηρακλή Ψαχνών και κατάφερε να βρεθεί δύο φορές στην Πελοπόννησο (σε Πανηλειακό και Παναργειακό) όπου στο τελευταίο εξάμηνο, στο Άργος, έκανε θραύση σημειώνοντας 17 γκολ σε 13 συμμετοχές».
Σπανός: «Θα προσπαθήσω να κάνω μία ακόμη καλύτερη χρονιά»
Ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής ο οποίος αυτές τις μέρες παραθερίζει, ήταν πολύ χαρούμενος για την κατάληξη των διαπραγματεύσεων τώρα και περιμένει καρτερικά την έναρξη της εφετινής περιόδου, προκειμένου να τα δώσει όλα για να δικαιώσει τους ανθρώπους που τον επέλεξαν. Οι πρώτες του δηλώσεις ήταν λακωνικές αλλά γεμάτες ουσία: «Είμαι πολύ χαρούμενος που θα βοηθήσω τη νέα μου ομάδα. Θα κάνω τα πάντα για να πραγματοποιήσω μια ακόμη καλύτερη χρονιά. Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω τον πρόεδρο κ. Νικολιδάκη και τον προπονητή μου κ. Ανυφαντάκη που με εμπιστεύτηκαν».
Ποιος είναι ο Τάκης Σπανός
Ημ. Γεννησης: 30/9/90, Ύψος: 1.88, κιλά: 77.
Σεζόν Ομάδα Συμμ. Γκολ
2009-10 ΠΑΟ Χαλκίδος 25 15
2010-11 Λυκίσσια 15 7
2011-12 Ευβοϊκός Αγ. Νικολάου 27 18
2012-13α Ηρακλής Ψαχνών 0 0
2012-13β Πανηλειακός 7 4
2013-14α Ηρακλής Ψαχνών 2
2013-14β Παναγειακός 17 13
Κλείνει και Νικόλτση
Οι μεταγραφές δεν σταματούν εδώ, ούτε πρόκειται να μπει «στοπ» για το επόμενο 10ήμερο. Στην Επισκοπή, όπως προαναφέραμε, θα επικρατήσει ένα μικρό «τσουνάμι» αφίξεων ποδοσφαιριστών για να στελεχωθεί το έμψυχο δυναμικό. Ο Γιώργος Νικόλτσης είναι ένας ακόμη εκλεκτός για τον οποίο ο Κώστας Ανυφαντάκης έψαξε καλά προκειμένου να καταλήξει τελεσίδικα. Κι αν στο βιογραφικό του δεν διαθέτει πολλές αγωνιστικές, οι προοπτικές που διαθέτει σαν επιθετικός είναι πολύ καλές. Ερχόμενος από τις ακαδημίες της ΑΕΚ, αγωνίστηκε μία φορά με τη μεγάλη ομάδα κι δυο χρόνια αργότερα ξεκίνησε τα βήματα στην περιφέρεια της Ελλάδας, από τον Φωκικό, στην Γλυφάδα κι από ‘κει στη Νάουσα. Φέτος, όπως όλα δείχνουν, θα δοκιμάσει στην Επισκοπή αλλά, καλό θα είναι να περιμένουμε για τα τυπικά….
Πρόταση σε Κρητικό
Στην Επισκοπή τόσο οι διοικούντες όσο φυσικά κι ο Κώστας Ανυφαντάκης δουλεύουν πυρετωδώς για να μπορέσουν να καταλήξουν στις επιλογές των προσώπων που θα στελεχώσουν το έμψυχο δυναμικό της ομάδας.
Ήδη έχει κατατεθεί επίσημη πρόταση στον Στέλιο Κρητικό. Ο έμπειρος επιθετικός ο οποίος μάλιστα βρίσκεται σε πολύ καλή ηλικία (28 χρονών), εξετάζει σοβαρά την περίπτωση να έρθει στο Ρέθυμνο για λογαριασμό της Επισκοπής, αλλά ταυτόχρονα βλέπει κι άλλες προτάσεις. Η ρεθυμνιώτικη πλευρά, του έχει κάνει μια ιδιαίτερα ελκυστική πρόταση για την οποία θα κληθεί να δώσει απάντηση μέσα στην εβδομάδα. Ο Κρητικός έχει μάθει το ποδόσφαιρο μέσα από την Παιανία όπου αμέσως μετά, δόθηκε δανεικός κι από πολύ μικρός έγινε βασικό στέλεχος ομάδων όπως, ο Εθνικός, ο Ιωνικός, η Ηλιούπολη, η Λάρισα, η Καλαμάτα ενώ τελευταίος του προορισμός ήταν ο Ηρακλής Ψαχνών, όπου σημείωσε 11 τέρματα σε 36 εμφανίσεις.
Ενδιαφέρον για Αγριμάκη
Ξέχωρα από τον Κρητικό, από πλευράς Επισκοπής, υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον και για τον Αγριμάκη.
Ο πορτιέρο του ΟΦΗ δεν μπορεί να έχει τις συμμετοχές που κι ο ίδιος θα ήθελε στη Σούπερ Λιγκ και έτσι, ψάχνει ομάδα που θα του δώσει τη δυνατότητα να πάρει ματς «πάνω του» και που θα νιώσει πρωταγωνιστής.
Η Επισκοπή είναι έτοιμη να δώσει στον 22χρονο κίπερ αυτή την ευκαιρία, αλλά θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό κι από τον προπονητή των Ηρακλειωτών Τζενάρο Γκατούζο. Ο Αγριμάκης αγωνίστηκε πολύ περισσότερο τη χρονιά 2012-13, όταν στον πάγκο του ΟΦΗ βρισκόταν ο Γιάννης Πετράκης.
Αυτό το οποίο προκύπτει είναι πως, με το ενδιαφέρον της Επισκοπής για τον Αγριμάκη, φαίνεται πως απομακρύνεται η περίπτωση της παραμονής του Μανώλη Καλογεράκη.