Τους Γιάννη Ντινιωτάκη και Στέλιο Νίκου ανακοίνωσε η Επισκοπή ως πρώτες μεταγραφές της χειμερινής περιόδου. Οι «γυπαετοί» επιβεβαίωσαν στην ουσία το χθεσινό ρεπορτάζ των «Ρ.Ν.» που έκανε λόγο για τρείς ποδοσφαιριστές. Οι δύο λοιπόν ήδη ανακοινώθηκαν, ενώ εξετάζεται η περίπτωση δύο τερματοφυλάκων, ένας εκ των οποίων είναι ο Παναγιώτης Σαμπανίδης για τον οποίο είχαμε αναφέρει σχετικά (προέρχεται από την Κέρκυρα).
Οι δύο πρώτοι ωστόσο αποτελούν κι επισήμως τους νέους ποδοσφαιριστές των Ρεθεμνιωτών, που έχουν βέβαια πολύ δρόμο να διαβούν σε μεταγραφικό επίπεδο.
Ύψος στην άμυνα, δύναμη στη γραμμή κρούσης
Οι δύο ποδοσφαιριστές πρόκειται να βοηθήσουν τόσο την επίθεση όσο και την άμυνα μια και το ρόστερ έχει αποδυναμωθεί γι’ αυτές τις μέρες. Οι ανακοινώσεις αναρτήθηκαν χθες το πρωί στο επίσημο σάιτ της ομάδας κι αναφέρουν τα εξής: «Ο ΑΟ Επισκοπής ανακοινώνει την απόκτηση δύο ακόμη ποδοσφαιριστών. Πρώτος είναι ο επιθετικός Γιάννης Ντινιωτάκης που μπορεί κι αγωνίζεται στα δύο άκρα της επίθεσης, έρχεται στην Επισκοπή, ενώ το α’ εξάμηνο της τρέχουσας σεζόν βρισκόταν στον Ιωνικό.
Ο Ντινιωτάκης είναι 20 χρονών και στο παρελθόν έχει θητεύσει στην Κ-20 του Αστέρα Τρίπολης όταν και είχε δοκιμαστεί από 2 ομάδες της Μπουντεσλίγκα ( Μπάγερν και Χοφενχάιμ). Το β’εξάμηνο του 2012-13 βρέθηκε στην Κέρκυρα. Τη σεζόν 2013-14 ήταν στον Ηρακλή Ψαχνών και την περσινή σεζόν (2014-15) στον Ιωνικό.
Ο δεύτερος είναι ο Στέλιος Νίκου και αγωνίζεται ως στόπερ, ο οποίος προέρχεται από τον Νέστωρα Χρυσούπολης. Ο Νίκου είναι 23 ετών κι έχει περάσει από τον Βατανιακό (Γ’ Εθνικής) έχοντας πραγματοποιήσει 30 συμμετοχές. Ακολούθως αγωνίστηκε με τα χρώματα του Πιερικού στη Β’ Εθνική πραγματοποιώντας 70 συμμετοχές κι έπειτα στη Ζάκυνθο έχοντας κι εκεί φουλ εμφανίσεις (29). Στο Νέστωρα Χρυσούπολης σ’ αυτό το εξάμηνο είχε 10 συμμετοχές (όλες βασικός). Ο Νίκου έχει σημειώσει και 7 τέρματα».
Οι δοκιμές του Ντινιωτάκη στην Μπουντεσλίγκα
Πιο συγκεκριμένα, ο Γιάννης Ντινιωτάκης είναι αρκετά γρήγορος και επεδίωξε να κάνει το μεγάλο βήμα στην καριέρα του, δοκιμάζοντας στη Μπουντεσλίγκα. Το γεγονός ότι έχει αποκτήσει παραστάσεις από την Μπάγερν Μονάχου υπό τις οδηγίες του Φαν Χαάλ αποτελεί από μόνο του έναν σταθμό στην καριέρα του. Ο Ντινιωτάκης έχει αγωνιστεί και στα τμήματα Νέων της Εθνικής, αλλά η εξέλιξή του δεν ήταν τόσο ραγδαία όσο ήλπιζε κι ο ίδιος. Μέσα από την Επισκοπή ευελπιστεί να κάνει ένα άλμα που θα βοηθηθεί και φυσικά θα βοηθήσει και ‘κείνος με τη σειρά του τη ρεθεμνιώτικη ομάδα που τόσο το έχει ανάγκη.
Ο Ντινιωτάκης μπορεί και παίζει με άνεση στα «φτερά», είτε δεξιά είτε αριστερά και σε συνδυασμό με την παραμονή του Γιώργου Γούλα, η Επισκοπή γίνεται σαφώς πιο γρήγορη.
Ηρεμία και δύναμη από τον Νίκου
Ο Στέλιος Νίκου μπορεί να μην έκανε το μεγάλο μπαμ (!) στην καριέρα του, όμως έχει συναπτές παραστάσεις από τα πρωταθλήματα της Β’ και της Γ’ Εθνικής.
Το καλό στην περίπτωσή του είναι ότι τον γνωρίζει καλά ο προπονητής κ. Κωτσοβός, ενώ σημαντικό είναι και το ότι έχει αδιάλειπτες παρουσίες στα πρωταθλήματα και ελάχιστους στην καριέρα του τραυματισμούς.
Εκ των πραγμάτων, η φυγή του Νίκου Μποτωνάκη, έκρινε δεδομένη την ενίσχυση της Επισκοπής στη θέση των στόπερ, αφού είχαν μείνει ο Πάτας, ο Παπαδήμας και ο Μαραθιανός.
Οι υποψήφιοι να φορέσουν τη φανέλα της Επισκοπής
Η Επισκοπή φυσικά δεν σταματάει εδώ. Ήδη βρίσκεται πολύ κοντά στον Παναγιώτη Σαμπανίδη τον τερματοφύλακα που έχει παραστάσεις από την Κέρκυρα, τον Μακεδονικό κ.ά. και τον έτερο πορτιέρο Καντιμοίρη (αδερφός του Γιώργου που αγωνίζεται στη Βέροια) αλλά η μεταγραφή αμφότερων θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό από το αν θα πείσουν στα δύο φιλικά (Ποσειδώνα και Άρη, χθες και σήμερα αντίστοιχα).
Ο αριθμός των ποδοσφαιριστών είναι μικρός αυτή τη στιγμή, αφού λείπουν παίκτες, όπως ο Γούλας, ο Σπάσιτς κ.ά. ενώ η άφιξη των νέων παικτών σαφώς και θα γεμίσει το ρόστερ.
Ένας ακόμη ποδοσφαιριστής που αναμένεται να αφιχθεί στο Ρέθυμνο για να δοκιμαστεί είναι ο μεσοεπιθετικός Φώτης Μπάτση που μέχρι πρότινος, αγωνιζόταν στον Φωστήρα.
Ο Μπάτση είναι γνωστός στο κρητικό κοινό από τη θητεία στον ΑΟ Χανίων. Ο 24χρονος ποδοσφαιριστής και στο παρελθόν έχει αγωνιστεί σε Ακράτητο, Θρασύβουλο, Κηφισιά, Μύκονο και ΠΑΟ Κρουσώνα.
Γενικότερα, δεδομένη θα πρέπει να θεωρείται η απόκτηση δύο μέσων (αμυντικού κι επιτελικού χαφ) καθώς κι ενός ή και δύο στράικερ, οι οποίοι θα μπορούν να αγωνίζονται εντός κι εκτός περιοχής. Εν κατακλείδι, η Επισκοπή έχει ανάγκη από πρόσωπα σε θέσεις που αγωνίζονται σ’ όλο τον άξονα.
Στις προπονήσεις που ξεκίνησαν από τη Δευτέρα και είναι διπλές, ο κ. Κωτσοβός ζητά συνεχώς από τους ποδοσφαιριστές του να κινούνται με τέτοιο τρόπο, ώστε να φέρνουν την μπάλα στην αντίπαλη μεγάλη περιοχή.
Επισκοπή: Τα πρώτα παραγγέλματα του Κωτσοβού
Οι προπονήσεις ξεκίνησαν για τα καλά στην Επισκοπή με τον νέο τεχνικό, Νίκο Κωτσοβό να ζητά από τους ποδοσφαιριστές του να κινούνται σε διάφορα τμήματα του γηπέδου σχηματίζοντας συνεχώς τρίγωνα με συγκεκριμένο πάσινγκ γκέιμ. Η διαφορά αφορούσε, με ό,τι είχε να κάνει με το παρελθόν, ότι είτε από το πλάι, είτε από τις κατά μέτωπο επιθέσεις, αυτό που ζητούσε ήταν να πηγαίνει η μπάλα στην αντίπαλη περιοχή με μικρή ή μεγάλη πάσα.
Οι προπονήσεις από χθες είναι διπλές με την πρώτη να διεξάγεται στις 09.30 και τη δεύτερη να περιέχει φιλικούς αγώνες (χθες με τον Ποσειδώνα, σήμερα με τον Άρη).
Χθες το πρωί προπονήθηκαν 16 ποδοσφαιριστές, ωστόσο το απόγευμα με την άφιξη του Μπότση ήταν 17.
Σήμερα, ενδέχεται να έρθουν κι άλλοι παίκτες στην ομάδα, οι οποίοι αρχικά θα προπονηθούν κι έπειτα -αν όλα πάνε κατ’ ευχή- θα περάσουν από το γραφείο των «γυπαετών» για να υπογράψουν.
Αποχώρησε και ο Γιώργος Μπερνεάνου
Ο προπονητής τερματοφυλάκων, Γιώργος Μπερνεάνου δεν θα γυμνάζει στο εξής τους τερματοφύλακες της ομάδας της Επισκοπής, λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων. Η Επισκοπή ανακοίνωσε την αποχώρησή του λόγω ανωτέρας βίας και όχι για λόγους διαφωνίας. Ο Γιώργος Μπερνεάνου άλλωστε ήταν ένα από τα καλύτερα παιδιά που πέρασαν από τα αποδυτήρια των κυανόλευκων. Η ανακοίνωση αναφέρει σχετικά: «Ένας εξαιρετικός επαγγελματίας, ο Γιώργος Μπερνεάνουγ, αποχωρεί από την ομάδα μας, λόγω του ότι θα πρέπει να βρίσκεται στην πόλη όπου διαμένει μόνιμα, τα Χανιά. Ο 31χρονος προπονητής, αποχωρεί από την ομάδα μας και ο ΑΟ Επισκοπής του εύχεται να έχει καλή σταδιοδρομία στην καριέρα του».
Γ. Μπερνεάνου: «Ευχαριστώ την οικογένεια που λέγεται Επισκοπή»
Μάλιστα, αποχωρώντας από το ανδρικό τμήμα, ο Γιώργος Μπερνεάνου με δική του επιστολή ανέφερε τα παρακάτω: «Είμαι υποχρεωμένος να αποχωρήσω από το προπονητικό επιτελείο της ΠΑΕ Επισκοπής για οικογενειακούς λόγους. Θέλω να ευχαριστήσω την οικογένεια που λέγεται Επισκοπή και όλους τους συνεργάτες μου, για την υποστήριξή τους, που ξεπέρασε τον τυπικό επαγγελματισμό. Εύχομαι σε όλους υγεία και την επιτυχία των στόχων για τους οποίους έχουν δουλέψει τόσο σκληρά.
Τέλος ευχαριστώ τον πρόεδρο κ. Μιχάλη Νικολιδάκη για την εμπιστοσύνη, τη συνεργασία και πάνω απ’ όλα για την εκτίμηση που μοιραστήκαμε».